Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şifreli SSD Hafıza Kartları Standart Hale Geliyor

0 314

samsung-delll-ssd-encr-rm-eng

Gün geçtikçe popülaritesi artan Solid State Disk‘ler farklı ve bir o kadar pratik bir kullanım alanında daha boy göstermeye başlayacak. Dell’in tray slot tasarımıyla takılabilen encrypted yani şifreli ssd sürücüsü ile veri güvenliği maksimuma ulaşıyor. Eskiden şifrelenmiş diskler her cihaz tarafından okunamıyordu. Trusted Computing Group şirketinin getirdiği 128-bit şifreleme sistemi sayesinde artık bütün diskler standart olarak okunabilecek. Şu an Fujitsu, Hitachi, Western Digital, Seagate, Toshiba, IBM, Samsung, Wave Systems, LSI, ve ULink Technology şirketleri bu sisteme destek vermekte ve bu markalara ait ssd ve hdd‘lerde bu standart şifreleme sistemi standart olarak kullanılabiliyor.

Dell ise kullanışlı bir tray tasarımıyla laptoplarda ssd’lerin tak-çalıştır şeklinde kullanılabilmesine olanak sağlıyor. 64GB, 128GB ve 256GB seçenekleri yer alan diskler laptopu kullandıktan sonra çıkartarak yanınızda taşıyaibliyorsunuz. Bu diski uyumlu başka bir laptopa takarak bütün sisteminiz aynı şekilde elinizin altında olmuş oluyor. Kullanılan 128-bit şifreleme sayesinde, disk sizden başka kimse tarafından kullanılamıyor. Bu ssd sürücüsünü kaybetseniz dahi sizden başkasının içerisindekileri kullanabilecek şekilde okuyabilmesi kesinlikle mümkün olmuyor.

Özellikle çok önemli şirket ve kişisel verilerini yanında taşıması ve istediği an kullanabilmesi gereken iş adamları için çok faydalı bir çözüm olarak gözüküyor. Eskiden bu diskler bir standarta oturtulmamıştı ve usb ile bağlanmaktalardı. Şimdi ise, PCMCI kartlarda olduğu gibi veri güvenliği adına yeni bir SSD tray sürücüsü bütün laptoplarda yavaş yavaş standartlaşabilecektir. Bu tray aynı zamanda diskni genişletmek isteyen kullanıcılar için de alternatif olarak kullanılabilecektir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.