Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şişmanlık İçin Tedavi Yöntemleri ve Yanlış Diyetler

0 2

Şişmanlık günümüzde obezite olarak anılmaktadır. Şişman bir bireyin sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Bu durum en kısa sürede çözümlenmesi gerekmektedir. Beslenme şekli ve alışkanlıklar kişinin sürekli kilo almasına ve şişmanlamasına sebep olur. Şişman bir birey zayıflamak için bazı yöntemlere başvurmaktadır. Uzman kontrolünde uygulanan şişmanlık tedavisi en iyi sonucu veren yöntemlerden biridir. Çok uzun vadede kilo kaybı kalıcı kilo kaybını beraberinde getirir. Bir çok insan verdiği kiloların fazlasını geri aldığından şikayetçidir. Bu durum kilo verdikten sonra eski beslenme şekline bir an önce geri dönülmesinden kaynaklanır.

7666_ismanlikÇocukluk dönemindeki beslenme biçimi ileriki yaşlarda kontrolsüz kilo alımına sebep olmaktadır. Çocuk yaşta edinilen birçok alışkanlık ilerleyen yaşlarda kalıcı olmaktadır. Mesela çok fazla tatlı gıda tüketen çocuklarda ergenlik dönemine gelindikçe kilo alımı artar. Beslenme şekli fast food tarzında olan bireylerde de şişmanlık kaçınılmaz bir hal alır. Bu yüzden başlangıç olarak beslenme alışkanlıkları değiştirilmesi gerekir. Hareket insan sağlığında büyük önem taşır. Şişmanlık tedavisine başlayan bir birey öncelikle günlük aktivitelerini arttırması gerekmektedir. Fiziksel aktivitede değişiklik yapılması şişmanlık tedavi yöntemlerin de ilk sırayı almaktadır. Beslenmeye dikkat edilerek fiziksel olarak da desteklendiğin de daha doğru bir kilo kaybı gözlenir.

Şişmanlık tedavisine başlamadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir. Uzman vücudunuza ve beslenme biçiminize göre plan çıkartmaktadır. Ayrıca günlük fiziksel aktivitelerinizin neler olacağını da vücudunuza ve sağlığınıza göre belirlemektedir. Şişmanlık tedavisin de mutlaka uzman yardımı alınması sağlıklı kilo kaybının olmasını sağlar. Bir plan ile zayıflamaya başladığınızda vücudunuzun değişmesini görmek ruhsal olarak kendinizi sağlıklı hissetmenize kolaylık sağlamış olur. Kilo kaybı oldukça daha da hırslanacaksınızdır.

Şişmanlık Tedavi Yöntemlerinde Yanlış Diyetler Nelerdir?

Herkesin vücut yapısı farklılık göstermektedir. Bir kişinin uyguladığı diyet sizin vücudunuzla uyumlu olmayabilir. Bu yüzden şişmanlamada birçok testten geçilir ve doğru uygulamaya başlanılır. Eğer vücudunuza uygun bir diyet ile zayıflamaya başlarsanız olumlu sonuçlar almanız daha kısa sürede gerçekleşir. Diyet yaparken tek gıdaya yönelik olan diyetlerden sakınmanız gerekir. Zayıflarken kas dokusunun çoğalması yağ yakımını hızlandırır. Bu yüzden kaslarınızı yok edecek diyet listelerinden kaçınmalısınız.

7666_ismanlik_tedavi_yontemleri_ve_yanlis_diyetler_nelerdirUzman önerisi ile başladığınız diyetler sağlığınız için oldukça faydalı diyetlerdir. Şok diyetler gibi kısa sürede uygulanması gereken diyetleri uyguladığınız da vücut sağlığınız uzun vadede zararlı olabilir. Bunun yerine sık sık ve az beslenmek günlük ihtiyacınız olan gıdaları almanızı sağlar. Örneğin; bir şeker hastasına uygulanacak diyet farklı bir şeker hastasına uygulanmaz. Besin grupların da farklılık gösterebilir. En sık rastlanılan sorun kan şekerinin diyet esnasında çok fazla düşmesidir. Tansiyon ve kan şekeri ile ilgili problemi olan kişiler de diyet listeleri özel bir şekilde hazırlanır. Er bünyenin ihtiyacı olan besin grubu farklı olduğundan diyet yaparken buna dikkat etmelisiniz.

Çok kısa sürede kilo vermiş birinin uyguladığı diyeti bir başka kişi uyguladığında aynı sonucu almayabilir. Günümüz de sıkça rastlanan konulardan biridir. Arkadaşım verdi ama ben aynı diyetle kilo veremedim gibi tabirler sıkça kullanılır. Vücut yapınız farklı olduğundan bu sonuç ile karşılaşmış olursunuz. Tüketmeniz gereken besin grupların da değişiklik yapılması gerekir. Bunu yine en doğru şekilde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra bir uzman yardımı ile yapabilirsiniz. Sağlığınız için zayıflama ihtiyacınız var ise mutlaka bir doktor kontrolünden geçerek zayıflamaya başlamalısınız.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.