Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Rusya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

0 435

Rusya Turist Vizesi Nasıl Alınır?Rusya Federasyonu, çoğunluğu Asya kıtasında bulunan ve bölgenin Çin’le beraber en büyük ekonomik ve siyasi güçlerinden biridir. Buna rağmen, Rusya Federasyonu vatandaşları gerek Avrupa gerekse de Kuzey Amerika ülkeleri başta olmak üzere hemen hemen her ülke tarafından vize kapsamına alınmıştır. Bu anlamda bir Rus pasaportu sahibi ne Avrupa Birliği ülkelerine ne de Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Japonya gibi oldukça gelişmiş ülkelere vizesiz seyahat edememektedirler. Böyle bir uygulamaya gidilmesinin en önemli sebebi, vize isteyen ülkelerin Rus vatandaşlarının sadece sosyal ve ekonomik durumu iyi olanların ülkeye girişine izin verme isteğidir. Geri kalan kesimi potansiyel kaçak olarak gören bu ülkeler bu anlamda Rus vatandaşlarına ciddi bir vize politikası uygulamaktadırlar. Bunların başını Amerika Birleşik Devletleri çekmektedir. Neredeyse Türkiye ve birkaç Balkan ülkesi dışında her ülke tarafından vize yaptırımına uğrayan Rusya, gerek siyası gerekse de ekonomik ilişkileri gereğinde hemen hemen bütün ülkelere karşılıklılık esası uyarınca vize uygulamaktadır.

Rusya’ya seyahat edecek gerek bir Türk gerekse bir Alman ya da Amerikan vatandaşı aynı oranda vize alma ihtimaline sahiptir. Rusya ülkeye turistik amaçlı ziyaretlerde sadece bazı eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ülke vatandaşlarını vizeden muaf tutmuştur. Rusya vize politikası uyarınca, Amerikalı ve Avrupalıların Rus vatandaşlarından istediği tüm belgelerin muadilini Avrupalı ve Amerikalılardan istemektedir. Burada ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, Rusya sınırda vize uygulaması da sunmamaktadır. Ya da başka bir ifade ile eVisa, Rusya sadece konsolosluklar aracılığı ile yapılacak vize müracaatlarını değerlendirmekte ve kişinin sahip olduğu geçerli bir pasaporta vizesini işlemektedir.

Rusya Federasyonu, bütün Avrupa Birliği üyesi ülkeler de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya pasaportu taşıyan kişilerden gerekli banka hesap dökümünü, kazanç beyannamesi, daha önce seyahat edilmiş ülkelere ilişkin giriş çıkış damgaları, güncel kapsamlı sağlık sigortası, biyometrik resim, izin belgesi başta olmak üzere birçok evrak talep etmektedir. Bunun yanı sıra Rusya Federasyonu’nda ikamet edilecek olan adres ve bu adreste ikamet eden diğer kişilerin bilgileri; telefon ve kimlik bilgileri. Ayrıca eğer karayolu ya da demir yolu ile seyahat edilmeyecek ise ve havayolu ile ülkeye giriş yapılacak ise, Rusya tarafından yasaklanmamış bir havayolu şirketi tarafından düzenlenen bir uçuş biletine sahip olmak da zorunlu şartlar arasında yer almaktadır.

Görüldüğü üzere Rusya Federasyonu, adeta diğer ülkelere misilleme yapar gibi bir vize rejimi getirmiştir ki, Türk vatandaşları da 2016 yılı ile beraber bu rejim kapsamına dahil olmuştur. Öncesinde bir Türk vatandaşı Rusya’yı vizesiz turistik amaçlı 60 gün süreyle ziyaret edebilmekteydi. Ancak yaşanan uçak düşürme krizi sonrasında Rusya Türkiye’ye karşı bir dizi yaptırımlar uyguladı ve vize muafiyetini de bu bağlamda askıya aldı.

Kaynakça:
Russian Visa Restriction 2017

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku