Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Skoda Citigo

0 243

oto

Volkswagen grubu çatısı altında faaliyet göstermekte olan Skoda markasının Citigo modeli artık kasım ayı itibariyle ülkemizde de satışa sunuldu. Bir şehir aracı olan Citigo çok düşük yakıt tüketim değerlerine sahip. 1.0 litre silindir hacmine sahip olan aracın 100 km’de yakıt tüketimi bazı durumlarda 4 litrenin altına kadar inebiliyor.

Buna binaen oldukça küçük bir yapıda tasarlanmış olan Citigo, şehirde yaşayan ve yakıt tüketimini önemseyen kişiler için oldukça uygun bir araç. Ülkemizde ki yakıt fiyatları da göz önünde bulundurulduğunda Skoda Citigo yakıt tasarrufu için oldukça iyi bir seçim olabiliyor. İsterseniz küçük ama bir o kadar da performanslı bu küçük Skoda’yı daha yakından tanıyalım.

Dış Tasarım

Skoda Citigo modelinin şasisi oldukça küçük bir yapıda tasarlanmış. Önden arkaya 3,563 mm uzunluğa sahip olan araç, buna bağlı olarak oldukça düşük bir yüksekliğe sahip. 1,478 mm yüksekliğe sahip olan Skoda Citigo, her yere sığabilecek kadar küçük bir görüntü sergiliyor. Bu anlamda Skoda Citigo park alanı konusunda sıkıntı çekmeyecek bir araç. Genişlik konusunda da temsil ettiği sınıfa ve üretim amacına göre küçüklüğü tercih eden Skoda Citigo, 1.645 mm gibi çok az olmasa bile düşük bir genişlik oranına sahip. Ayrıca bu genişlik oranının Skoda Citigo’nun iç konforuna da etki ettiğini belirtelim. Skoda Citigo modeli 4 yetişkin için iyi bir alan sunmasına rağmen, araçta yolculuk edebilecek beşinci kişi ancak bir çocuk olabilir. Bundan dolayıdır ki Skoda Citigo bir aile otomobilinden daha çok okul ve ev arasında taşıma yapmak için daha uygun. Bu yönden Skoda Citigo geniş aileler için çokta uygun bir model değil.

oto7

Skoda Citigo modelinin benimsemiş olduğu tasarım detayları da temsil ettiği sınıfta yer alan birçok modelle oldukça benzerlik gösteriyor. Bu yönden Skoda Citigo yabancısı olduğumuz bir tasarımla değil, alıştığımız küçük sınıf araçların tasarım şekliyle karşımıza çıkıyor. Citigo tasarım unsurları açısından diğer Skoda modellerinden ayrılıyor. Tasarım adına Skoda modelleriyle arasında oldukça fark olsa da Skoda Citigo temsil ettiği segmentten çok ayrı bir tasarım da sergilemiyor açıkçası. Bu yönden hem küçük sınıf hem de değişik tarzda bir araç arayanlar için Citigo çok çekici bulunmayabilir.

Çekicilik ve tarz meselesi kişilere göre farklılık göstermekle beraber Skoda Citigo modelinin benimsediği tasarım şekli hem sade hem de radikal olmuş. Skoda Citigo modelinde uygulanan dizayn oldukça sade ve herhangi bir küçük sınıf araç gibi algılanmaya oldukça müsait bir yapıya sahip. Ancak öbür taraftan Skoda Citigo modelinde Skoda markasının yeni tasarım şekillerine rastlamakta mümkün. Bunu Skoda Citigo modelinin ön ve arka tasarım şekillerine bakarak anlayabilmek mümkün.

Skoda Citigo modelinde kullanılan ön kaporta da Skoda markasının genel bir tasarım uyguladığı görülüyor. Skoda markasının tüm modellerin de bu tasarım hakim. Skoda Citigo modelinde kullanılan ön panjur kardeş modellerle aynı olsa da küçük bir araç olduğu için ön panjur daha küçük olarak tasarlanmış. Izgara setinde kullanılan belirgin şeritler sayesinde Skoda Citigo daha da karakteristik bir yapıya bürünmüş. Krom kaplı çerçeve sayesinde de güzel bir uyum sağlanmış. Aracın sis farları da sade ve yuvarlak olarak tasarlanmış.

oto4

Skoda Citigo modelinin farlarında da sadelikten yana bir tutum sergileniyor. Tasarım açısından farlar son derece hoş ve agresif bir görünüme sahip. Ancak buna rağmen esas ışık kaynağı olan far lambaları, oldukça klasik tasarlanmış. Böyle küçük bir model de Angel farlar beklemek yersiz olurdu ancak Skoda gibi markadan bundan daha fazlası beklenirdi. Fakat buna rağmen farların Skoda Citigo modeline tasarım açısından mükemmel uyduğu çok rahat söylenebilir

Skoda Citigo modelinde kullanılan ön cam ise oldukça büyük. Tavana doğru yükselerek devam eden cam aracın aerodinamiğine güzel bir katkı yapıyor. Bununla da ön cam hem sürücü hem de yolcular için çok güzel bir panoramik görüntü sağlıyor. Bu yönden Skoda Citigo modeli küçük yapısına rağmen klostrofobik bir araç olmaktan da çıkıyor.

Öte yandan Skoda Citigo modelinin yan camları da küçük bir modele göre iyi seviye bir görüş sunabiliyorlar. Ancak eleştirilebileceği yönler de yok değil. Mesela arka camlar; arka camlar küçük sınıfta bulunan araçlar da tamamen açılmıyor. Bunun nedeni camların bazı kapı tasarımlarına uygun büyüklükte olamaması. Kapıların arka çamurlukların üzerinde kavis çizecek şekilde oluşturulması arka camın tamamının açılmasını engellemektedir. Bu yüzden küçük sınıf araçlarda arka camın tamamı yerine 3’te 2’si açılmaktadır.

oto9

Yüzde 1’lik kısım sabit kalmaktadır. Bu tür camlara Kelebek Cam denilmektedir. Ayrıca bu türdeki camları diğer sınıflarda ki araçlar da görmek mümkün. Buna binaen Skoda Citigo modelinin arka kapıları (tek kapılı modeli de mevcuttur) camın açılmasına uygun değiller. Skoda markası küçük sınıf modellerde normal karşılanan bu duruma, kelebek cam çözümü yerine arka camın sadece bir kısmını ve sadece yana doğru açılmasını sağlayan bir aparat kullanmış. Bazı kullanıcılar için büyütülecek bir sorun olarak karşılanmasa da kelebek cam sisteminin kullanılmamış olması arka taraftaki yolcular için bir eksiklik olarak kabul edilebilir.

Skoda Citigo modelinin arka taraf tasarımına bakacak olursak ilk fark edileceği üzere tampon yapısı oldukça büyük tasarlanmış olması. Park konusunda sıkıntı yaşamayacak olsa da ufak ve büyük çaplı çarpışmalarda tamponun büyüklüğü sayesinde daha fazla hasar alması engellenebiliyor. Bunun haricinde C şeklinde tasarlanmış arka stop lambalarının da Skoda DNA’sı taşıdığı görülebiliyor. Stop lambalarının şekli sayesinde Skoda Citigo modelinin arka tasarımı sevimli bir çehreye sahip oluyor. Arka cam ise büyük olmasa da yolcular için yeterli bir görüş alanı sunabiliyor. Bazı küçük modellerde ortaya çıkabilen bir sorun olan dikiz aynası ile arka camın ayna hizada olmama sorunu Skoda Citigo modelinde yok. Yani araç park edilirken arka camların dikiz aynası ile aynı hizada tasarlanmış olması sayesinde çok zorluk çekilmeyecektir. Ayrıca üst donanım paketinde karartılmış arka cam standart olarak sunuluyor.

İsterseniz Skoda Citigo modelinin iç tasarımına da bir göz atalım..

İç Tasarım

Skoda Citigo modelinin içinde bizi gülümseyen 4 kollu bir direksiyon, oldukça büyük tasarlanmış ve azami hızın 200 km/saat yazdığı oldukça sade tasarlanmış analog bir gösterge paneli ve yine oldukça sade tasarlanmış bir orta konsol karşılıyor. Aracın direksiyon simidi size uygun sürüş pozisyonuna ayarlanabilmesi için yükseklik ayalı olarak sunuluyor. 4 kollu olarak tasarlanmış olsa da Elegance donanım paketini alarak 3 kollu ve deri özellikli bir direksiyonla aracınızı yönlendirebilirsiniz.

oto3

Bunun dışında gösterge paneli oldukça klasik tasarlanmış. Modern analog gösterge olarak sürücü uyarıları ve aracın 100 km’de yakıt sarfiyatını gösteren küçük ekran gösterilebilir. Bunun dışında aracın orta konsolu da bir hayli klasik ve analog bir yapıya sahip. Orta konsolda küçük bir bilgi ekranı bulunuyor. Orta konsola entegre edilmemiş olan bilgi ekranı, herhangi bir navigasyon cihazı gibi orta konsola tutturulmuş. Skoda Citigo küçük sınıf bir model olsa da Skoda markası ön koltukları değişik bir şekilde tasarlamış. Spor otomobillerin de görmeye alışık olduğumuz bu tasarımla koltuklar ve kafalıklar birleşik yapıdalar. Bu durum beraberinde bazı avantajlarda getirebiliyor. Kafalıklardan rahatsız olanlar için oldukça iyi bir çözüm haline gelebiliyor.

Bunun yanında Skoda Citigo modeli pratiklik açısından çok taviz vermiyor. Araçta farklı görevler üstlenebilecek bir çok pratik özellik bulunuyor. Aracın ön kapılarında dergi ve broşür benzeri şeyler ve içecek şişelerinin saklanabileceği bölmeler bulunuyor. Ön koltukların yan kısımlarında bulunan küçük fileler sayesinde sürücünün cep telefonu benzeri şeyleri saklayabilmesi ve kolayca ulaşabilmesi sağlanmış. Ayrıca orta konsolda konumlandırılmış olan içecek tutucusu sayesinde pratiklik daha da arttırılıyor. Aracın torpido gözü de herhangi bir karışıklığı önlemek amacıyla pratik bir şekilde tasarlanmış.

Torpido gözünde kalem ve gözlük benzeri şeyler için özel yerler bulunmakla beraber herhangi bir zamanda alınıp kullanılması da kolaylaştırılmış olunuyor. Skoda Citigo modelinde multi-medya olarak CD girişi ve AUX girişi bulunuyor. CD üzerinden MP3 dosya formatı desteklenmekte. AUX girişi sayesinde ise herhangi bir cihazda bulunan ses dosyası hoparlörlere aktarılabiliyor. Bunun yanında orta konsolda konumlandırılmış olan multi-medya braketi sayesinde de cihazın sarsılması veya olası bir durumda hasar görmesi engelleniyor.

Skoda Citigo modelinin iç tasarımında değineceğimiz bir diğer unsur panoramik cam tavan. Skoda Citigo modelinin cam tavanı sayesinde panoramik geniş açılı görüntü daha da genişletilebiliyor. Ayrıca bu karartılmış cam tavanı (Sunroof) isteğe bağlı açabilmekte mümkün. Bu sayede araca temiz hava girişi yaptırılabiliyor. Ancak hemen belirtelim ki bu Sunroof özelliğinin dezavantajları bazı durumlarda getirdiği avantajların önüne geçebiliyor. Örneğin Sunroof açıldığında aracın aerodinamik rüzgar direnci artmaktadır yani başka bir deyişle Sunroof özelliğinin daha fazla yakıt harcanmasına yol açmaktadır.

Bu nedenle 100 km/saat hızın üzerinde yolculuk yaparken Sunroof özelliğinin kullanılmaması aracın yakıt tüketimini azaltmaktadır. Ayrıca düşük hızlarda pek zararı olmasa da yüksek hızlarda Sunroof özelliğinin kullanılması sağlık açısından beraberinde kötü sonuçlar getirebiliyor. Temiz hava girişi sağlaması ve klima etkisi yapmasının yanı sıra Sunroof, yüksek hızlı havayı yolculara direkt olarak yönlendirdiği için bazı hastalıkların da ortaya çıkmasına meydan hazırlamaktadır. Bundan dolayı Sunroof kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir. Sonuçları çok ağır olmayabilir fakat yanlış Sunroof kullanımıyla hem yakıt maliyetiniz artar hem de bazı olumsuz sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Son olarak diyebileceğimiz eğer araçta çocuklarda seyahat ediyorsa mümkün mertebe Sunroof özelliği doğru kullanılmalıdır.

oto6

Skoda Citigo modelinin sunmuş olduğu bagaj hacmi ise bir hayli büyük. 4-5 kişilik seyahat sırasında 234 litrelik bir bagaj hacmi sunuluyor. Bu da çok büyük olmamakla beraber küçük çapta bir alışverişin taşınabileceği anlamına geliyor. Ayrıca eşyalarınızı üst üste koyarak daha fazla hacimden faydalanabilirsiniz. Eğer bu hacimde size yetmezse birbirlerine yapışık olarak tasarlanan arka koltukları indirebilirsiniz.

Bu sayede bagaj hacmini bu segmentte ki bir araç için oldukça yüksek bir rakam olan 942 litreye kadar çıkartabilirsiniz. Ve hemen hatırlatmakta fayda var ki, eğer aracınızın tüm bagaj hacminden yararlanmak istiyorsanız taşıyacağınız eşyaları düzenli bir şekilde aracınıza yerleştirmelisinz. Düzenli olarak yüklenmediği takdir de normalde ağır olmayan fakat büyük bir boyuta sahip (örnek olarak kayak aletleri) eşyalar daha fazla yer kaplar ve sizin bagaj hacminin tümünden yararlanmanızı engeller. Bu yüzden aracınızla taşıyacağınız büyük eşyaları düzenli ve verimli olacak şekilde yerleştirmekte büyük fayda bulunmaktadır.

İsterseniz şimdi de Skoda Citigo modelinin motor ve fiyat özelliklerine bakalım.

Motor&Fiyat

Skoda Citigo modelinde iki farklı motor seçeneği bulunuyor. Ambition donanım paketinde 1,0 MPI 12V 60 Beygir gücünde bir motor, Elegance donanım paketinde ise 1,0 MPI 12V (ASG) ve 60 Beygir gücünde iki farklı motor seçeneği bulunuyor. Elegance modelinde sunulan motor otomatik vites özelliğine sahip ve bunun dışında iki motorunda arasında ki performans ve yakıt tüketimi değerleri birbirlerine oldukça yakın. 1.0 litre(999 cc) silindir hacmine sahip olan motorlar iyi derece bir performansa ve sınıfının en düşük yakıt tüketime sahipler.

oto5

Nitekim Skoda Citigo modeli Çek Cumhuriyetinde düzenlenen Ekonomi Maratonunun birincisi olmuş. Yarışa katılmış olan Skoda Citigo modelinin 100 km’de ki yakıt tüketimi çok iyi bir değer olan 2,97 litre olarak ölçülmüş. Bu da gösteriyor ki Skoda Citigo kısa yolculuklar ve şehir için kullanılabilecek en uygun araçlardan bir tanesi.

Ayrıca Skoda Citigo modelinin çevreye olan duyarlılığı da çık fazla. Skoda Citigo modeli km başına sadece 105 gram CO2 salıyor. Böylelikle Skoda Citigo modeli hem kullanıcısını hem de çevreyi üzmemeye son derece gayret etmekte. Ve hemen belirtelim ki ortalama 3 litrelik yakıt tüketimini sağlamak için araç sakin sürülmelidir. Aksi taktirde yakıt tüketimi 5-6 litrelik değerlere kadar çıkmakta tereddüt etmeyecektir.

Ve geldik artık aracımızın fiyatına; Skoda Citigo düşük yakıt tüketimi sunsa da buna rağmen fiyatı bir hayli tuzlu olarak nitelendirebilir. Şehir hayatı için oldukça uygun olmasına rağmen dar gelirlere pekte uygun değil. Skoda Citigo modelinin Ambition 1.0 litre 60 Beygir versiyonu 27,530 TL, 1.0 litre 60 Beygir otomatik vitesli versiyonu ise uçuk bir rakam olan 31,269 TL fiyat etiketiyle satışa sunulmuş durumda.

Tasarım, pratiklik ve düşük yakıt tüketimi gibi çok iyi özelliklere sahip olmasına rağmen Skoda Citigo fiyat konusunda ise bu başarıyı maalesef pek gösteremiyor. Ancak yine de tekrar söylemekte fayda var ki Skoda Citigo şehir kullanımı için oldukça uygun bir model.

Kaynakça:
http://www.ahaber.com.tr/Ekonomi/2012/11/22/skoda-citigo-tuketim-rekoru-kirdi
http://www.citigo.com.tr

Yazar:İsa Gürbüz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.