Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Larenjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0 508

boğaz3

Larenjit, gırtlak iltihaplanması hastalığı olarak bilinmektedir. Genellikle tahriş ve enfeksiyon sonucu meydana gelen bu hastalık belirgin bir şekilde kendini gösterir. Ses kısılmasına ya da ses kaybına sebebiyet verir. Normal konuşma, akciğerden ses tellerinde yukarı hava gönde rildiği zaman oluşur.

Ses tellerinin titreşimi sağlanır ve bu sayede ses oluşur. Bu sesi, ses tellerinize koydu ğunuz gerilimle kontrol edebilir ve diliniz, ağzınız, dudaklarınızla şekillendirebilirsiniz. Larenjit, ses tellerini kaplayan duvarın ya da çeperin iltihaplanması sonucu meydana gelir; Gırtlağın tahriş olması nezleden, mide asidinin geri gelmesinden, bronşitten, gripten ve akciğer iltihabından kaynaklanır. Diğer belirgin sebepler ise; Bağırmak, yüksek sesle konuşmak, kirli hava’nın nüfuz edilmesi ya da kimyasal solumaktır…

Larenjit genellikle 1 ila 3 hafta arasında kendi kendini tedavi etmektedir fakat hastalık süresince ses tellerini daha fazla zorlar ve alkol, sigara gibi zararlı içecekler tüketirseniz bu süre daha da uzayabilir…

boğaz4

Belirli aralıklarla sesinizi dinlendirmeli ve ılık su tüketmelisiniz, buhar solumakta zaman zaman faydalı olacaktır bunun yanı sıra çay, çorba gibi sıcak içecekler tüketmek en etkili yöntemdir. İçki ve sigaradan kaynaklanmayan Larenjit türünde ise; Ses eğitimi almış bir öğretmen sizlere yardımcı olabilir. Düzenli egzersizler sayesinde ses telleriniz harekete geçirilir ve tedavi gerçekleşir.

Belirtileri:
Ses kısılması en öne çıkan belirtileri arasındadır. Bazı durumlarda ses tamamen yitirilebilir. Boğazda kuruluk hissi hastalık öncesinde sıkça rastlanan sorunlardan ve belirtilerden bir tanesidir. Bazı durumlarda yanma da hissedilebilir… Hasta boğazında sürekli bir cisim varmış gibi bir hisse kapılır, ve sürekli olarak boğazındaki gıcık rahatsızlık verir. Aşırı ve kuru öksürük önemli belirtiler arasında yer alır. Hastalık kendini göstermeye başlayınca da balgamlı öksürük meydana gelir.

Tedavisi:
Larenjit hastalığına bakterinin mi, virüsün mü neden olduğunu anlamak için laboratuvar muayenesi şarttır. Bakteriden olduğu teşhisi konulduğu takdirde antibiyotik tedavisi uygulanır. İlk tabletlerden sonra hastalığın belirtileri kaybolmaya başlar. Virüs veya yakıcı yabancı maddelerin solunmasından meydana gelen Larenjit’te sesinizi dinlendirmeniz ve yazının başında da belirttiğim gibi buhar solumanız önerilir.

boğaz5

Ilık ve rahatlatıcı sulu maddeler bu tür Larenjit için en önemli tedavi yöntemidir. Larenjit türleri farklı farklıdır fakat ortak tedavi yöntemi belirli başlı maddeleri içerir.

* Buhar solunmalıdır

* Sigara ve alkol bırakılmalıdır

* İlaç tedavisi uygulanmalıdır

* Ses dinlendirilmelidir

Yazar:Ali Ersoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.