Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Sanat Eseri; Berlin Katedrali

0 657

Berlin Katedrali, Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden Almanya’nın başkenti Berlin’de yer alır. Almanya ve Avrupa topraklarının en önde gelen mimarileri arasında bulunan bu yapı, çok eski bir geçmişe sahiptir. Başkent Berlin’in en önemli dini figürleri arasında yer alan Berlin Katedrali, günümüzde de halen faal olarak ibadethane görevini başarıyla yerine getirmektedir. Almanya toprakları dünyanın en sıra dışı mimariye sahip katedralleri ile doludur. Bunlar arasında en popüler olanı şüphesiz Köln Katedrali’dir. Köln Katedrali’ni bir kenara koyarsak, ülkenin bu yapı sonrasındaki en ilgi çekici katedrali Berlin Katedrali’dir. Almanların Berliner Dom olarak lanse ettikleri bu sıra dışı mimariye sahip yapı, Evangelist akımın en başarılı eserleri arasında kabul edilir. Berlin Katedrali, Berlinlilerin dini anlamda en üst makamı olarak kabul edilir. Başka bir ifadeyle bölge halkının kutsal değerlerini temsil eden en önemli figür Berlin Katedrali’dir. Alman tarihinin en eski eserlerinden biri olan Berlin Katedrali, resmi olarak 1905 yılında tamamlanabilmiştir. Her ne kadar 20. yüzyılda tamamlansa da söz konusu yapının yapımına 15. yüzyılda başlanılmıştır.

ABir Sanat Eseri; Berlin Katedralilman mimarisinde ”Kaiserzeit” olarak lanse edilen Berlin Katedrali, tarihi Alman mimarisini anlatan en önemli yapılardandır. Almanya’nın başkenti olan Berlin’den adını alan Berlin Katedrali, Berlin’e bağlı Cölln ilçesinde bulunur. Almanya’nın günümüz topraklarında yer almış olan hemen hemen bütün medeniyetlere de tanıklık etmiş olan Berlin Katedrali, bir dönem Roma Katolik kilisesi olarak da faaliyet göstermiştir. Sonrasında Luteran kilisesine dönüşmüş olan Berlin Katedrali, Prusya döneminde ülke için önemli bir yere sahip olmuştur. Günümüz itibariyle Evangelizim akımının en önemli yapıtı olan Berlin Katedrali, resmi kayıtlara göre 1454 yılında inşa edilmeye başlanılmıştır. Yapının inşası yüzyıllar sürmüş ve nihayetinde yaklaşık 450 yıl sonra Berlin Katedrali tamamlandığı resmiyete kavuşmuştur. Söz konusu yapı bu anlamda dünyanın en uzun süre yapımına devam edilen eserleri arasında yer alır. İlk yapımına başlanıldığı 15. yüzyılda Roma Katolik St. Erasmus Şapeli olarak lanse edilen Berlin Katedrali, bu dönemde Avrupa’nın önemli siyasi merkezleri arasında sayılırdı.

Yapımında birçok mimar ve mühendisin görev aldığı Berlin Katedrali, Martin Böhme, Johann Boumann, Karl Friedrich Schinkel, Julius ve Otto Raschdorff gibi dünyaca ünlü mimarın da var olmasını sağlamıştır. Dünyanın en sıra dışı yapılarından biri olarak kabul edilen Berlin Katedrali, Rönesans, Brik Gotik, Barok, Yeni Klasik ve Yeni Rönesans gibi çeşitli akımların harmanlandığı bir mimari ile inşa edilmiştir. Almanların simgelerinden biri olan bu yapı, 1905 yılında tamamlandığı vakit, Almanların kasasından 450 yılda yaklaşık 11,5 milyon marka çıkmıştı. Bu rakamı günümüze uyarladığımızda 10 milyar avroya yakın bir meblağ ile karşılaşmaktayız. Bu da söz konusu yapının ne denli önemli bir eser olarak kabul edildiğini açıkça ortaya koymaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku