Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mumbai Nasıl Bir Yerdir?

0 655

Mumbai ya da eski adıyla Bombay, Güney Asya ülkelerinden Hindistan’ın en önemli şehri ve aynı zamanda da ülkenin başkentidir. Federal bir ülke olan Hindistan’ın Maharashtra eyaletine bağlı olan Mumbai, 1995 yılında isim değişikliği sonucunda bu ismi almıştır. 1995 yılına kadar şehrin resmi adı Bombay idi. Hindistan’ın en popüler şehri olan Mumbai, aynı zamanda da dünyanın en popüler 10 şehri arasında yer almaktadır. Sıra dışı Hint kültürüne fazlasıyla rastlayabileceğiniz Mumbai’de yaklaşık olarak 21 milyon insan yerleşik olarak yaşamaktadır. Bu anlamda dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Mumbai, Hindistan’ın orta batı kesiminde yer almaktadır. Ülkenin en önemli şehri olan Mumbai, aynı zamanda da ülkenin dünya ile bağlantısını kuran en önemli liman şehirleri arasında yer almaktadır. Ülke ekonomisinin yaklaşık olarak yüzde 40’lık kısmı Mumbai ile bağlantılı olarak yapılmaktadır. Dünyanın en kalabalık 5 şehrinden biri olan Mumbai’nin, önümüzdeki 40 yıl içinde dünyanın en kalabalık şehri olacağı tahmin edilmektedir. Hindistan’ın batı sahiline kurulmuş olan Mumbai, coğrafi olarak doğal bir limana sahiptir. Ayrıca şehir Hindistan’ın en önemli şehirleri arasında olmasının yanı sıra en sağlıklı şehri konumundadır.

MMumbai Nasıl Bir Yerdir?umbai, Güney, Batı ve Orta Asya’da bulunan ülkelerin şehirleri ile kıyaslandığında bu şehirlerden daha fazla ekonomik güce sahiptir. Bu anlamda şehir kişi başına düşen milli gelir anlamında da diğer birçok bölge şehirlerinden daha iyi konumdadır. Hindistan topraklarında yaşayan milyoner ve milyarderlerin büyük bir çoğunluğu Mumbai sınırları içinde yaşamaktadır. Mümbai sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra ayrıca Cuffe Parade gökdeleni, Hindistan Geçidi ve Taç Mahal gibi dünyaca ünlü yapılara da sahiptir. Bu anlamda ciddi de bir turizm ekonomisine sahip olan Mumbai, dünya ekonomisinde de ciddi bir rol oynamaktadır. Mumbai bir sahil şehridir ve burada ilk yerleşim 1500’lü yıllarda gerçekleşmiştir. Resmi kayıtlara göre ilk olarak 1507 yılında bölgede yerleşim hareketliliği gözlemlenmiştir. Bölge 17. yüzyılda İngilizler ve Portekizliler tarafından işgal edilmiştir. Coğrafi konumu itibariyle her dönem gözde bir yer olmayı başarmış olan Mumbai, günümüzde başkenti olduğu Hindistan’ın finansal merkezi konumundadır.

Mumbai, ülkenin liman ticaretinin yüzde yetmişlik kısmına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ülke borsası olan Hindistan Borsası da Mumbai’de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ülkede faaliyet gösteren gerek yerel gerek ulusal gerekse de uluslar arası birçok finans kuruluşu ve banka da Mumbai’den yönetilmektedir. Bir anlamda şirketlerin neredeyse tamamına yakın bir kısmının merkezi Mumbai’de bulunmaktadır. Mumbai, turizm alanında da ciddi bir marka haline gelmiştir. Bu anlamda şehir çok büyük bir uluslar arası havalimanına da sahiptir. Bölgeye yerli yabancı birçok uluslar arası bayrak taşıyıcı havayolu şirketiyle uçmak mümkün olduğu gibi bizim yerli bayrak taşıyıcımız olan Türk Hava Yolları ile de bölgeye ulaşmak mümkündür. Türk Hava Yolları, Mumbai tarifeli uçuş düzenlemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku