Sigarayı Bırakmanın Kesin Yöntemleri

Son dönemlerde sigaraya karşı başlatılan ve gelişerek sürdürülen çalışmalar sonucunda ve yapılan kampanyalar olumlu sonuçlar kazanmaya başlamış bulunmaktadır. Ama bunun yanı sıra pek çok insan o kokusu içmeyenleri rahatsız eden ve insan sağlığını olumsuz etkileyerek zararlı sonuçlar oluşturan sigaradan vazgeçmekte zorlanılmakta ya da kişiler yine de sigaradan vazgeçmeyerek yine içmeye devam etmektedirler. İşte sigaradan kurtulmak için uygulayabileceğimiz yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

Sigarayı Bırakmanın Kesin Yöntemleri

Akupunktur ile sigaradan kurtulma:

Akupunktur tedavisine başlamadan önce sigara tiryakileri ve bağımlıları en az önce 10-12 saat boyunca sigara içmemeleri gerekmektedir. Akupunktur uygulaması sigara içenlerin içtikleri sigara sayısının sıklığına göre değişiklik gösteren seanslar şeklinde uygulanarak sigaradan kurtulma imkanı oluşturulmaktadır.

Sigara tiryakiliği sigara içen kişide adeta bağımlılık şekline dönüşmüş ise bu kişilerde uygulanan akupunktur seansları sayısında fazlalık göstermektedir. Akupunktur uygulaması ile sigara bırakmak isteyen sigara bağımlıları akupunktur seansları arasına günlük yani 2-3 gün boşluklar bırakılarak uygulanır. Akupunktur seansları değişiklik gösterebilmekte ise genellikle 200-250 TL’den başlamaktadır. Akupunktur uygulaması ile sigara bırakma işlemi kişilerdeki başarı oranı yüzde 85-90 civarında bulunmaktadır.

Hipnoz yöntemi ile sigara bırakma:

Hipnoz uygulamasıyla sigara içen kişilerin neden sigara içtiklerinin derinliklerine inilerek bir araştırma aşaması uygulanmaktadır. Hipnoz uygulamasıyla kişilerin bilinçaltına inilerek sigara içmesi engellenmekte ve bilinçaltında sigara içme olayı yok edilmektedir. Hipnoz yöntemini uygulayan tiryakiler sıkılmadan, sinirlenmeden ve yorulmadan devamlı olarak hipnoz tedavisine giderek bırakabildiklerini ve hipnozdan çok önemli başarılar elde ettiklerini açıklamaktadırlar. Seans ücretleri değişiklik gösterebilmekte ise de genellikle 40-50 TL civarındadır. Hipnoz yöntemi ile sigarayı bırakanların yüzdesi 90 civarındadır.

Hipnoz yönteminde sigara bağımlılığı, kişinin bilinçaltına yerleşerek kemikleşmiş ve bu nedenle de kenetlenmenmiş güçlü bir bağımlılık olarak tanımlanmaktadır. Sık tekrarladığımız aklımızdan çıkaramadığımız düşünce ve davranışlarımız bilinçaltımıza yerleşerek bizler için bir alışkanlık haline dönüşmektedir. Bu nedenle hipnozun sigarayı bırakmak için uygulanacak en geçerli yöntemlerden olduğu açıklanmaktadır.

Yine önemli bir sigara bırakma yöntemi olan BİOREZONANS

Biorezonans yönteminde 45 dakikadan oluşun sigara tiryakisine tek bir seans işlemi uygulanmaktadır. Sigara tiryakisinin her zaman içtiği sigaradan 2 adet işlemi uygulayan merkezde içilmesi gerekmektedir. Bu içilen sigaralardaki frekans izleri saptanmakta ve bu saptanan izler sigara içen kişinin vücudundan temizlenmektedir. Seans sonucunda sigara içme arzusunda azalma görüldüğü sigara içenler tarafından söylenmektedir.

Biorezonans uygulamasında bu uygulamayı deneyen sigara tiryakilerinde acı, ağrı veya olumsuz bir his kesinlikle hissedilmemektedir. Sigara kullanan kişi seans boyunca sigaradan alınarak değiştirilen elektromanyetik titreşimlere tabi tutulmaktadır. Seansın ardından sigara kullanan kişinin bol su içmesi ve sık duş alması tavsiye edilmektedir. Bu uygulanan yöntemin ücreti 300 TL’den başlamaktadır. Başarı yüzdesi ise 82-92 civarındadır.

171 Sigarayı bırakma Hattı

Sosyal devlet anlayışının en güzel örneklerinden olan ve devlet tarafından desteklenen bu hatta bulunduğunuz bölgede bir polikliniğe yönlendirilmektesiniz. Sigara içenler ve sigarayı bırakmak istiyorum diyenler bu hattı yani Al0 171 ‘i arayarak gittikleri polikliniklerde tetkikler, incelemeler yapılmakta ve bunların karşılığından tek kuruş ücret ödenmemektedir.

Yine alınan kararlar neticesinde kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan ve bu yasağa uymayanlara uygulanan ücretler bile sigara içenleri engelleyemese de Sağlık Bakanlığının uyguladığı çalışmalarla da sigaraya karşı adeta bir savaş açılmış durumdadır.

Devlet sigarayı bırakmak isteyen kişilere gerekli hizmetleri verebilen, sigarayı bırakma poliklinikleri açarak uygulamayı başlatmıştır.

Sigaranın zararları anlatılmaya devam etmektedir. Açıklanan istatiki sonuçlara göre 2 milyon 200 bin kişi sigarayı bırakmış durumdadır. Ama temenni edilen olumsuz zararları bulunan ve sağlığımızı tehdit altında tutan sigaradan kesinlikle uzaklaşmak olmalıdır.

ALLAN CARR Yöntemi

Bu uygulamayı deneyen ve başarısını tastikleyen Allan Carr tarafından uygulanmış olmasından dolayı adı Allan Carr Yöntemi ile Sigarayı Bırakma diye adlandırılmıştır. Bu uygulamada sigarayı içen kişi altı saatlik bir psikoterapi seansına tabi tutulmaktadır. Seans sırasında aralarda sigara içen kişi yine sigarasını içebilmektedir ama üçüncü aşamada sigaranızı içeceğiniz söylenmektedir. Bu Allan Carr yönteminde üç ay içerisinde sigarayı bırakacağınız söylenmektedir. Eğer sonuç başarılı değil ise ödenen ücretin iadesi garanti edilmektedir.

Yazar:Enes Eker

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar