Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sosyal Ağların Sırları – 2

0 409

Sosyal Ağların Sırları - 2Sosyal Ağların Sırları – 1” yazımızda popüler sosyal ağlardan ve kullanım amaçlarından bahsettik. Farklı yönlerini ele alarak başka hangi faaliyetlerde kullanıldığını da öğretmiş olduk. Bu yazımızda takipçi/abone/hayran sayılarını nasıl arttırabileceğimizden bahsedeceğim. Bu işin sırlarını bilirseniz hitap ettiğiniz kitle de büyük olacaktır.

Kısa ve Etkileyici Yazın
Sosyal ağları günlük yaptığınız sıradan işleri yazarak kullanmayın.
– Eve geldim.
– Sıcak çorba içtim.
– Tv’de maç var.
– Of bu kahve de süpermiş. (Takipçi psikolojisi: Bundan bana ne?)
gibi cümleler takipçilerinizi de sıkacaktır.

Kendi ekranlarında sizinle ilgili bir sürü boş yazı gördüklerinde bir süre sonra takibi bırakacaklardır. Kurumsal bir sitenin Facebook sayfası da sadece sitenin içerisindeki link paylaşımlarından oluşmamalı. Hayran kitlenizle iletişim kurmalısınız. Örneğin haftaya başlarken “Herkese günaydın. Güzel bir hafta başlangıcı diliyoruz. Pazartesi sendromu olanlar var mı hala?” gibi bir mesajla hem pozitif etki yapın hem de katılımlarını sağlamak için ilgilerini çekecek bir soru sorun. Pazartesi sendromu herkeste vardır ve insanlar kanayan yaralarına tepki verirler mutlaka. Salt reklam anlayışında olmayın. Sosyal ağlarda uzun uzun yazmak da yasak. Kitle oluşturmak istiyorsanız kısa ve etkileyici cümleler kuramalısınız.

İpuçları Verin
Takipçilerinize gün içerisinde gündelik hayatta kullanabilecekleri ipuçları verin. Sabah kalktıktan sonra 3 kuru üzüm yemek zihni canlandırıyor ve enerjinizi arttırıyor gibi bir mesaj ilgi çekebilir. Otomobil sektöründeyseniz yakıt tasarrufu için trafikte aracınızı rölantide bırakın gibi bilgi içeren bir mesaj takipçi sayınızı arttırabilir. Bu bilgiyi insanlar profillerinde paylaşarak sayfanıza hayran sağlayabilir.

Bir ipucu da ben vereyim. Paylaşım yaparken fotoğraf kullanırsanız hayranlarınız yazdığınızı paylaşabilir ve sizin sayfanızdan paylaşıldığı görülür.

Sosyal Ağlarınız Arasında Bağ Kurun
Twitter’da attığınız bilgi verici bir tvitin adresini diğer ağlarınızda da paylaşarak farklı abonelerinize de ulaşın. Hem bu sayede diğer hesaplarınızı da takip etmeye başlayabilirler.

Olumlu Olun
Takipçilerinizin yazdıklarınıza verecekleri tepkilere makul ve ılımlı cevaplar verin. Pozitif yaklaşın. Ters tepkiler almamaya özen gösterin. Kısacası fikirlere saygılı olmanız ve yer vermeniz takipçilerinizin sizi daha samimi bulmasını sağlayacaktır.

Streslerini Alın
Akşam iş çıkışı insanlar çok stresli ve yorgun olur. Bu saatlerde bilgi veren mesajlar, uzun mesajlar hiç ilgi çekmez. Streslerini almak için birkaç karikatür paylaşmak, komik video eklemek çok etkili bir yoldur. Takipçileriniz sizi iyi ki takip etmişim diyeceklerdir. Hem eğlenceli hem eğitici olmanın size artısı olur. Tek düze bir profil çizmeyin asla. Başına kötü bir şey gelmiş birine yardımcı olmaya çalışın , stresini alın. Bu size avantaj sağlayacaktır. Sadece reklam ve menfaat amaçlı işleyen bir hesabınız olmasın kısacası.

“Sosyal Ağların Sırları” yazı dizimizin ikinci bölümünü de tamamladık. Bir sonraki bölümde takipçi sayılarını arttırmak için farklı tekniklerden bahsedeceğim.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku