Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sosyal Hayatta Sakızın Yeri Ve Önemi

0 328

Sosyal Hayatta Sakızın Yeri Ve ÖnemiSakız çiğnemek birçok tüketici tarafından ağız kokusunu ve diş çürüklerini önleyici etkisi olduğunu bilmektedir. Bunun yanı sıra uzamanlar sakız çiğnemenin konsantrasyon dahil sosyal hayatı olumlu etkileyecek bir çok etkiden bahsetmektedir.

İştahı Azaltıcı Etkisi

Bir çok kişi fazla iştahlı olmaktan şikayet eder, appetite dergisinin açıklamasına göre sakız çiğnemek iştahın artmasını önlüyor ve dolasıyla kalori alımını en aza indiriyor. Özellikler akşamüzeri açıklamaları önlediği öne sürülen “sakız çiğneme” aktivitesi, 15 dakika çiğnenen sakızın 36 kalori daha az aldıklarını öne sürmektedir.
Ayrıca Mayo Clinic uzmanlarının yaptığı araştırma da sakız çiğneme az kalori alımına yardımcı olmaktadır. 1 saatlik sakız çiğneme seansını 11 kalori yaktığını iddia etmektedirler.

Konsantrasyonu Artırır

İş hayatının getirdiği aşırı stres ve gerginlik neticesinde bir çok insan konsantre olamamaktan yakınır. Bu durum öğrenciler içinde geçerlidir. Sakız çiğnemek gerginliği azaltmakla birlikte konsantrasyonu artırdığı uzamanlar tarafından gözlenmiştir.
Hafızaya iyi geldiği bilenen sakızın, birçok uzman tarafından da beyinde ki kan dolaşımını hızlandırdığı kanısı ortak fikirdir.
Günlük stresi azaltan ve konsantrasyonu artıran sakız, birçok sporcu ve oyun koçları tarafından sakin kalabilmek adına denediği ve uyguladığı yöntemlerden bir tanesidir.
Sakız çiğnemenin toplum içinde kötü karşılanmasına rağmen, bu olguyu değiştirmek üzere bir çok öğretmen öğrencilerin sınav esnasında sakız çiğnemesine olumlu bakmaktadır.
Beyne giden kan dolaşımını yüzde 25 artıran sakız, bireylerin öğrenme, akılda tutma ve bilgiye ulaşma yeteneğini artırdığı uzmanlar tarafından onaylanmaktadır.

Sosyal Hayatta Sakızın Yeri Ve ÖnemiAğız ve Diş Sağlığını Koruyor

Bazı insanlar ağız kokusundan şikayet etmektedirler. Ağız kokusunu önlemenin en ucuz ve eğlenceli yönü sakız çiğnemekten geçmektedir. Vücuttaki tükürük bezi salgısını artırarak ağızın gün boyu nemli kalmasına yardımcı olur böylece ağız kokusu rahatsız edici boyuttan uzaklaşmış olursunuz.
Ağız sağlığını koruyan ve diş çürüklerini de önleyen sakız diş minesinde ki mineral bozuklukları da önlendiği öne sürülmektedir.

Sıcak Havalarda Kurtarıcı

Aşırı sıcak ve nemli havalarda eğer yanınızda yeterince soğuk su yoksa yerine alternatif olarak geçebilecek şey “naneli sakız” dır. Naneli sakız ile su birlikte alındığında buz etkisi oluşturarak ferahlamanıza yardımcı olabilirsiniz.
Soğan Mağdurlarına Çözüm
Soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmasından mı şikayetçiniz? Öyleyse sakız çiğnemek size iyi gelecektir. Sakız çiğnerken soğan doğrarsanız, gözleriniz acımasına ve yaşarmasına engel olursunuz.

Tamir İşleri

Sakız çiğnemenin yanı sıra sakızı bir yardımcı malzeme olarak kullanabilirsiniz. Çiğnenmiş sakızını matkap deliğine uygun dübel olarak kullanabilir veya patlamış şişelerinizin su kaçırmanızı önleyebilirsiniz.
Ayrıca budanan ağaçlarınızın kesilen yerlerine sakız yapıştırırsanız, budanan bölgelerin böceklenmesini ve mikrop kapmasını önlemiş olursunuz.

Kaynakça:
https://onedio.com/haber/sakizin-yardiminiza-yetistigi-11-durum-484464
http://www.haberturk.com/saglik/haber/1305919-sakizin-faydalari-nelerdir/2

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.