Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Unutkanlığın Nedenleri Ve Çözüm Yolları

0 287

Unutkanlığın Nedenleri Ve Çözüm YollarıUnutkanlık elbette pek çok insanın ortak sorunu. Peki bunun gerçekten sebebi nedir ?. Genel olarak stres, depresyon yada zihinsel yorgunluk sebebi ile oluşan unutkanlık aslında bir hastalık olarak algılanabilir. Peki bundan kurtulmanın bir yolu yok mudur ? Tabii ki yüksek güçlü bilgisayarlar gibi bir kez gördüğümüzü asla unutmamamız mümkün değil ve istenilmeyecek bir durum ancak bazı egzersizler ve sağlıklı beslenme ile hafıza kapasitemizi artırmak elbette mümkün.Eğer uykusuzluk, depresyon yada yaşadığınız bir travma sonucu unutkanlık yaşamıyor ve hayatınızın genelinde bu sorundan sürekli olarak şikayetçi olduysanız tavsiyelerimizden mutlaka yararlanmanızı isteriz.

Öncelikli olarak genel sağlığımıza sadece unutkanlık için değil uzun bir ömür için de dikkat ederek yaşamamız gerekli. Sağlıklı yaşlanmayı bir prensip olarak algılamamız şart.
Tansiyon yüksekliği, kolestrol yüksekliği gibi kalp hastalığı gibi saplık sorunlarınızı sürekli kontrol altında tutmalı ve en ufak rahatsızlığınızda bir hekime başvurmalısınız.
Zihninizi geliştirebilmek için pratik yapmanız mutlaka şart. Örneğin bulmaca çözmek hafıza geliştirmede eğlenceli ve oldukça etkili bir yöntem.

Unutkanlığın Nedenleri Ve Çözüm YollarıDüzenli olarak yürüyüp zihnimizin yanında vücudumuzuda uyanık ve zinde tutmamız genel sağlığımız açısındanda yararlı olacaktır.
Herhangi bir psikolojik problemimiz varsa bunu en kısa sürede çözmeli ve hafızamızın körelmesine mani olmalıyız.
Alkol tüketimine çok dikkat etmeliyiz. Aşırıya kaçıldığında hafızanıza uzun süreli zararlar verecektir.
Hepsinden önemlisi herhangi bir unutkanlık şüphesi içerisinde iseniz kesinlikle yaşlılıktandır diye düşünerek hekiminize başvurmaktan vazgeçmeyiniz.Genel sağlığınız ve sevdiklerinizle uzun bir yaşam için hafızanın önemi büyük. Yukarıdaki maddeler yapabileceklerinizden sadece birkaçıdır ve mutlaka üzerine ekleyebileceğiniz daha iyi yöntemler olacaktır. Uzun yaşamak için sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.