Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En Hızlı Büyüyen Amerika Şehri: Fort Worth

0 291

En Hızlı Büyüyen Amerika Şehri: Fort WorthFort Worth, Kuzey Amerika ülkelerinden Birleşik Devletler’in sınırları dahilinde bulunan bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yeri, ülkenin 50 eyaletinden biri olan Texas’ın sınırları içersinde bulunur. Eyalet ve de ülke hesaba katıldığı zaman son derece önemli bir yerleşim yeri olarak kabul edilen Fort Worth, başta Texas’ın olmak üzere civar eyaletlerin de ilişki kurduğu çok kritik bir noktadır. Zengin petrol rezervleri ile bilinen Texas eyaletinin en gözde yerleşim yeri olmaya her geçen yıl bir daha yaklaşan Fort Worth, eyalet içinde yer alan en büyük 5 şehirden biri konumundadır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ni bir bütün olarak ele aldığımız vakit, şehir, en büyük 16’nci şehir olmasıyla da son derece dikkat çekici bir durumdadır. Hızlı bir ivme yakalayan Fort Worth, tıpkı komşu şehir Austin gibi ülke çapında başa oynamasıyla bilinir. Üçlü şehir kombinasyonları arasında ikinci en büyük kombinasyonun bir parçası olan Fort Worth, bu unvanı Dallas ve Arlington ile birlikte paylaşır. Bu üç şehir birbirlerine son derece yakın olup, etkileşim halinde olmaları sebebiyle en büyük ikinci kombinasyon olmayı başarmıştır.

En Hızlı Büyüyen Amerika Şehri: Fort WorthBunun bir de kısaltması bulunur; bu da ”DFW Metroplex”dir. Ülkenin güney kesiminde yer alan Texas’ın en gözde yerlerinden biri olan Fort Worth, aynı zamanda da Dallas ile ortaklaşa kullanılan Dallas Fort Worth Uluslararası Havalimanı’nın da bulunduğu şehirlerden biridir. Havalimanı son derece büyük olduğundan her iki şehri de kapsamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri şehirleri arasında en eskilerinden biri olan Fort Worth, çok daha eski tarihli olsa da ancak 1873 yılında resmi olarak şehir statüsünü kazanmayı başarmıştır. Bu tarihe kadar ‘town’ yani kasaba statüsünde olan Fort Worth, sonrasında şehir olarak daha da hızlı bir büyüme yaşamıştır. Bunda şüphesiz sahip olunan petrol kuyuları ve de rezervleri çok önemli bir rol oynamıştır. Şehir adını William J. Worth’den alır. Son derece kalabalık bir şehir olan Fort Worth, kendi merkezinde 900 bine yakın insanı yerleşik olarak ağırlar. Ancak buna Dallas ve de Arlington ile kurulan kombinasyon eklenince nüfus doğal olarak 7,2 milyon seviyelerine ulaşır. Bu da bölgeyi en kalabalık 4’üncü bölge haline getirir. Son yıllarda batı sahillerine yerleşen Türklerin bu bölgelere göç etmeye başlaması da en çarpıcı sonuçlar arasında görülür.

En Hızlı Büyüyen Amerika Şehri: Fort WorthFort Worth‘e ulaşmak isterseniz bu anlamda birçok alternatife sahipsinizdir. Dilerseniz havayolu, dilerseniz karayolu veyahut da demiryolu kullanarak Fort Worth’e ulaşmak mümkündür. Üstelik Türkiye üzerinden Fort Worth’e ulaşmak son derece basittir. Bunun için yapmanız gereken tek şey, Türk Hava Yolları, Amerikan Airlines, United Airlines ya da Delta Air Lines şirketlerinin herhangi birinden bilet almaktır. Bu sayılan bütün havayolu şirketleri de bölgeye aktarmasız olarak tarifeli seferlere sahiptir. Türkiye içinden sadece İstanbul merkezli olarak Fort Worth‘e aktarmasız uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için geçerli bir vizeniz olması gerekmekte ve de ayrıca Amerikan vatandaşlığınız ya da Amerika sınırları içersinde oturum hakkınız yok ise pasaportunuzun geçerlilik süresinin uçuş tarihiniz itibariyle 6 aydan daha kısa bir süreye düşmemiş olması gerekmektedir. Aksi halde yasalar gereği sizin uçağa binmeniz dahi engellenebilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.