Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Susuzluğu Gidermenin Yolları Nelerdir?

0 694

4212_ramazanda-susuzluga-ne-iyi-gelir

Yaz sıcaklığının etkisi ile vücudumuz susuz kalmakta ve bu durum birçok organın işlevini azaltmaktadır. Özellikle ramazan aylarında yaşanan bu problem, bazı besinler sayesinde giderebilmektedir. Oruç tutarken hemen hemen herkes açlıktan çok, susuzluktan dert yanmaktadır. Yaz sıcaklığının etkisi de bu sorunu daha çok yoğunlaştırmakta ve kişide halsizlik, baş ağrısı, bitkinlik gibi reaksiyonlara neden olmaktadır.

Oruç tutarken yaşanan susuzluk sorunu, uzmanların birkaç tavsiyesi ile giderebilmektedir. Çoğu kişi, çok su içmenin susuzluğu gidereceğini düşünüp, sahurda ya da iftarda bol miktarda su tüketmeyi tercih ederler. Fakat bu düşünce kişinin daha çok susamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda da sindirim zorluğu ve şişkinlik gibi problemlere zemin oluşturacaktır. Oruç açıldığında yani iftarda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar su tüketmek sizin için faydalı olacaktır. Art arda bol miktarda su içmek yerine, ilerleyen saatlerde azar azar içmenizi susuzluk çekmenizi önleyecektir. Acıkmayayım diye bünyenizin alamayacağı kadar yemek yemek yine susuzluk sorununa neden olabilmektedir. Ne kadar fazla yemek yerseniz, o kadar su ihtiyacı duyarsınız. Ayrıca çok yemek yemek hazımsızlık, ağrı, sindirim sorunu gibi belirtileri de beraberinde getirmektedir. Yağlı yiyecekler, susuzluğu tetikleyen olguların başında yer almaktadır. O yüzden daha hafif ve ağır olmayan yiyecekleri tercih etmelisiniz.

4212_298982

İftardan sonra ya da sahur vaktinde aşırı miktarda kahve ve çay tüketimi su ihtiyacınızı artırmaktadır. Aynı zamanda uykusuzluk problemine de yol açabilmektedir. Kafeinli içeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durmanızda yarar vardır. Su ihtiyacınızı sadece sudan değil, meyvelerden de gidermeye yöneliniz. Bol sulu meyveler vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını dengeleyecek ve uzun süre korumasına yardımcı olacaktır. Özellikle mevsimin meyvesi karpuz, susuzluk gidermede etkilidir. Şimdilerde gündemde olan meyan şerbeti de susuzluğu gidermede başarılıdır. Tatlı yiyecekleri tercih etmek yerine meyve tüketiminde bulunmak, gün boyu susuzluk çekmemenize yardımcı olacaktır.

Bu etkenlerin dışında oruç esnasında birkaç hareket ile susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Orijinal yoğa sistemi, sindirim sistemi ve ağız arasındaki dengeyi koruyor ve susuzluk faktörünü ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Ağzınızı aralayıp dişlerinizin arasından dilinizi çıkartınız. Ve bu esnada nefes alımını yani havayı dışarı vererek dilinizi yavaş yavaş içerinize çekiniz. Sonra ağzınızı kapatınız ve nefes alımına devam ediniz. Son olarak nefesi burnunuzdan çıkarınız. Bu teknik açlık ve susuzluk hissini yoğun yaşadığınız zamanlarda işe yarayacaktır.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku