Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Belirlenir?

0 923

5855_box1Cilt alt tonu nedir, nasıl belirlenir?

Cildin daha sağlıklı ve daha canlı görünmesi için cilt alt tonunu bilmek ve kıyafet, saç rengi ve kozmetik ürünlerinin seçimini bu tona göre yapmak gerekmektedir. Kendimize uygun renkleri seçebilmeniz için cilt alt tonunuzu ve bu tona uygun sıcak ve soğuk renkleri bilmek size yardımcı olacaktır.

Cilt alt tonu üçe ayrılmaktadır. Bunlar warm, cool ve nötr olarak sınıflandırılır. Buradaki cool; soğuk alt ton, warm; sıcak alt ton, nötr ise nötr alt tondur. Cilt alt tonu sarışın ya da esmer olmakla ilintili değildir. Sarışın olan biri cool alt tonlu olabileceği gibi esmer olan biri de warm alt tonlu olabilir. Hangi cilt alt tonuna sahip olduğunuzu bulmanız için birkaç yöntem vardır.

5855_timthumbBunları şu şekilde sıralanmaktadır:

1)Damar testi: Işıklandırılmış bir ortamda bileklerinizdeki veya şakaklarınızdaki damarların renklerine baktığınızda eğer damarlarınızı yeşil renkte görüyorsanız warm alt tona sahipsinizdir. Eğer damarlarınızı mavi renkte görüyorsanız cool alt tona sahipsinizdir. Eğer damar rengi hakkında tam bir yorum yapamıyorsanız muhtemelen cilt alt tonunuz nötrdür. Bu yöntemi güneş ışığında denemeniz daha yararlı olacaktır. Çünkü en iyi ışık güneş ışığıdır.

5855_whats-your-undertone-478x3502) Altın ve gümüş testi: Altın ve gümüş testi ile de cilt alt tonunuzu öğrenebilirsiniz. Altın kolye veya yüzüğü taktığımızda cildiniz parlak ve sağlıklı bir görünüm elde ediyorsa warm alt tona sahipsinizdir. Gümüş yüzük ya da kolye taktığınızda daha sağlıklı ve parlak görünüyorsa cool alt tona sahipsinizidir. Bu yöntemi daha anlaşılır uygulayabilmek için sağ ve sol ellerinizin birine gümüş birine altın yüzük takarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Warm alt tona sahipseniz altın yüzük cildinizi parlak gösterirken gümüş yüzük cildinizi donuk gösterecektir. Cool alt tona sahipseniz gümüş yüzük cildinizi daha parlak ve sağlıklı gösterecektir.

3) Mavi ve mor gibi soğuk renklerin kendinize en çok yakışan renkler olduğunu düşünüyorsanız cool cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Kendinize yakışan rengin sarı turuncu kırmızı gibi renkler olduğunu düşünüyorsanız warm cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Bunu belirlerken moda uzmanlarının kullandığı bir yöntem olarak ayna karşısında mavi ve sarı renkli fularları takarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

5855_warm-cool-colors4) Kağıt testi: Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve ayna karşısında yüzünüze bir beyaz A4 kağıdı yaklaştırın. Eğer cildinizde kağıdı yaklaştırdıktan sonra yüzünüz sarımsı veya kırmızımsı görünmeye başladıysa warm alt tonuna sahipsinizdir. Yüzünüz pembemsi görünürse cool alt tonludur.

Bu yöntemleri denedikten sonra cilt alt tonunuzu hala belirleyemediyseniz nötr alt tonuna sahipsiniz demektir. Nötr alt ton iki ton arasında bir tondur.

Peki cilt alt tonu ne işe yarar?

Cilt alt tonuna göre yapılan bir makyaj daha tutarlı olacaktır. Aksi takdirde cilt alt tonuna uygun olmayan kozmetik ürünleri yüzü sağlıksız göstermektedir. Bu noktada ne kadar kaliteli kozmetik ürünleri alınsa da cilt alt tonuna uymadığı sürece söz konusu kozmetik ürünleri yüzde gerekli etkiyi göstermeyecektir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku