Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tarihin En Büyük Felaketlerinden; Mitch Kasırgası

0 933

Tarihin En Büyük Felaketlerinden; Mitch KasırgasıMitch Kasırgası,

Atlantik Okyanusu’nda gerçekleşmiş bir doğa olayı olarak adlandırılabilir. Atlantik Okyanusu, her yıl ciddi ve de ölümcül seviyelere ulaşan devasa tropikal kasırgalara ev sahipliği yapar. Bu kasırgaların oluşmasının en önemli nedeni, ekvator kuşağında yer alan sıcak Atlantik ya da daha doğru bir ifadeyle ılık Atlantik Okyanusu suyunun Kuzey Atlantik Okyanusu’ndan gelen serin sularla buluşması sonrasında yükselerek ölümcül bir döngüye yol açması hadisesidir. Bu ölümcül girdap, okyanus suyunun 26 santigrat dereceye ulaşması ile kendisini beslemeye başlar. Bu sıcaklık kasırganın oluşabilmesi için mutlak suretle var olması gereken en önemli parametredir. Özellikle Atlantik Okyanusu’nun batı yakası ya da başka bir ifadeyle Amerika Birleşik Devletleri ve de Meksika Körfezi açıklarında çok yoğun bir tropik iklim hakim olduğundan devasa kasırgalara da zemin hazırlarlar.

Bazı zamanlar Atlantik’te gerçekleşen kasırga sezonlarında çok sayıda kasırga aynı anda ya da birbirlerini takip eder cereyan edebilirler. Bu anlamda kasırgalardan en çok etkilenen ülkeler şüphesiz ki bölgede yer alan ada ülkeleri ki bunlar arasında Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Küba başta gelir. Ancak bu demek değil ki, ada olmayan ülkeler de kasırgalardan etkilenmesin. Özellikle Atlantik’in batısında meydana kasırgalar doğrudan doğruya karalara hareket eder. Bu da bu coğrafyada yer alan Amerika Birleşik Devletleri, Honduras, Meksika gibi ülkeleri çok olumsuz yönde etkileyen siklonlara dönüşür.

Mitch Kasırgası, 1998 yılında gerçekleşmiştir ve de yarattığı yıkımla beraber Atlantik ve de Birleşik Devletler kasırga tarihine adını yazdırmıştır. Bu anlamda ”Mitch” adı da emekliye ayrılan kasırga isimlerinden biri olmuştur. Mitch Kasırgası gerçekleştiğinde, o güne dek ki bunu günümüzde sadece 2005’de gerçekleşen Wilma Kasırgası geçebilmiştir, en büyük ve de en yoğun kasırga olarak kaydedilmiştir. Atlantik tarihinde yaşanmış en büyük iki kasırgadan biri olması sebebiyle son derece önemli kabul edilen Mitch Kasırgası, yarattığı yıkım ve de can kaybıyla da ne kadar büyük bir afet olduğunu da açıkça ortaya koymuştur.

Tarihin En Büyük Felaketlerinden; Mitch Kasırgası1998 yılı tıpkı 2005 yılı gibi çok sayıda devasa kasırgaların cereyan ettiği bir sezon olmuştur. Bu sezonda sezonun 9’uncu kasırgası olan Mitch Kasırgası, oluşturduğu devasa rüzgarlarla adını tarihe yazdıran kasırgalardan biri olmuştur. 22 Ekim 1998’te başlayan Mitch Kasırgası, 9 Kasım’a dek sürmüş ve arkasında 20 binden fazla insanın ölüme sebebiyet vermiştir. 5’inci kategori olarak lanse edilen devasa kasırgalardan olan Mitch Kasırgası, Orta Amerika ki buna ağırlıklı olarak Honduras ve Nikaragua dahildir, Yucatan Yarımadası, Güney Florida ve de Jamaika aşırı şekilde etkilenen bölgelerden olmuştur.

Kasırga sona erdiğinde meydana getirdiği hasar 6,2 milyar Amerikan doları civarında olsa da can kayıpları son derece ağır rakamlara ulaşmıştır. Bu kasırgadan en ağır şekilde etkilen ülke Orta Amerika ülkelerinden Honduras olmuştur. Ölümlerin çoğu da yine bu ülkede gerçekleşmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku