Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En İyi Havayolu: “Qatar Airways”

0 469

Qatar Airways, dünyanın en önde gelen havayolu şirketleri arasında gösterilmektedir. Arap yarımadası ülkelerinden ya da başka bir ifadeyle körfez ülkelerinden Katar’ın ulusal bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Qatar Airways, dünyanın en zengin 3 havayolu şirketinden biri konumundadır. Katar’ın başkenti Doha’da şirket merkezi bulunan Qatar Airways, uluslar arası uçuşlarının çok büyük bir kesimini bu merkez üzerinden tesis etmektedir. Qatar Airways, sahip olduğu destinasyon ve uçak sayısı ile Ortadoğu coğrafyasının en önemli iki havayolu şirketinden biridir. Şirketin tarifeli uçuşları incelendiğinde 150’yi aşkın noktaya uçtuğu ve bu noktaların Afrika, Orta Asya, Avrupa, Uzak Doğu, Güney Asya, Ortadoğu, Kuzey ve Güney Amerika kıtalarının yanı sıra Okyanusya’da bulunduğu göze çarpmaktadır. Dünyanın en gözde ve en konforlu uçuş sunan havayolu şirketleri arasında gösterilen Qatar Airways, filosunda 180’den fazla uçak bulundurmaktadır. Dünyada hiçbir ülke yoktur ki, yüzölçümünün yüzde 7’sini kaplayacak kadar uçağı filosunda barındırsın. Bu anlamda Qatar Airways, alanında öncü konumundadır.

KDünyanın En İyi Havayolu: "Qatar Airways"örfez ülkeleri arasında en zengin olanlardan biri olan Katar, 22 Kasım 1993 tarihinde kendisiyle aynı adı taşıyan Qatar Airways’i kurmuş ve ulusal havayolu olarak ilan etmiştir. Kuruluşunun ardından 2 ay gibi kısa bir sürede 20 Ocak 1994 tarihinde hizmete başlayan Qatar Airways, ülkenin başkenti olan Doha’da bulunan Hamad Uluslar arası Havalimanı’nı ana liman olarak belirlemiş ve tarifeli uçuşlarının neredeyse tamamını bu hava meydanı üzerinden gerçekleştirmiştir. Ayrıca dünyaca ünlü Oneworld havayolu ittifakına üye olan Qatar Airways, böylece Qantas Airways gibi diğer dünyaca ünlü havayolu şirketleri ile ”code-share” uçuşları düzenleyebilme imkanına sahip olmuştur. Ülkesinin en büyük ticari markaları arasında yer alan Qatar Airways, adeta Katar’ın dünya prömiyerindeki ulusal simgesi ve yüzü konumuna gelmiştir. Ülkenin zenginliğinden de tam anlamıyla yararlanan şirket, dünyanın en önemli ticari şirketlerinden birine dönüşmeyi başarmıştır. Şirket dünyaca ünlü İspanyol kulüplerinden Barcelona’nın ana sponsoru olmasının yanı sıra reklam sponsorluğunu da üstlenmiştir.

Dünya çapında bir servise sahip olan Qatar Airways, filosunda tam olarak 196 adet ticari yolcu uçağı barındırmaktadır. Bu uçakların birçoğu orta ve uzun menzilli olmasıyla dikkat çekmektedir. Sahip olunan 196 uçak ile toplam 151 adet tarifeli uçuş destinasyonuna uçuş gerçekleştirilmektedir. Katar devletinin malı olan Qatar Airways, bünyesinde yaklaşık olarak 24 bin kişiyi istihdam etmektedir. Ancak şirketin bağlı olduğu Qatar Airways Group’u da hesaba katacak olursak bu sayı 40 bini aşmaktadır. Bu da şirketi bir dünya markası haline getirmektedir. Qatar Airways, dünyanın en iyi havayolu şirketlerine verilen ”World’s Best Airline” Ödülünü de 4 kez üst üste alarak bu alanda bir rekora imza atmıştır. Daha önce hiçbir havayolu şirketi bu ödülü dört kez üst üste kazanma başarısı gösterememiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.