Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cate Blanchett Kimdir?

0 127

Cate Blanchett, 1969 yılında Avustralya‘da dünyaya gelmiştir. Blanchett aslen İtalyan’dır ancak ailesi Avustralya’ya göç etmiştir. Avustralya’nın Nicole Kidman ile beraber en tanınan simasıdır. Hatta bu ikili Avustralya’nın dünyaya yapmış olduğu en büyük ihracat olarak görülmektedir. Cate Blanchett, tıpkı Nicole Kidman gibi altın küre ödülünü iki kez kazanma başarısı göstermiştir. Blanchett oldukça zor bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Blanchett henüz 11 yaşında iken babasını kaybetmiştir. Bu durum onu oldukça etkilemiş ve psikolojik yardım almak zorunda kalmıştır. Blanchett küçük yaşlardan itibaren oldukça farklı bir kişiliğe sahip olduğunu çevresindeki insanlara hissettirmeyi başarmıştır. Küçük yaşlarda drama ve tiyatro eğitimi almaya başlayan Blanchett öğretmenin de tavsiyesi ile Melbourne Academy’e gitme kararı almıştır.

cate_blanchett_turk_fotografciya_poz_verdi_1

İlk profesyonel tiyatro çalışmasını Geoffrey Rush ile yaşamıştır. Cate Blanchett, Geoffrey Rush’ın kendisi için yerinin çok farklı olduğunu her fırsatta belirtmiştir. Bu dönemde birçok tiyatro oyununda yer almıştır. Bunların başında Oleanna ve Hamlet gelmektedir. Blanchett’in kendisini dünyaya tanıtma fırsatı bulduğu film Cennet Yolu filmidir. Bu film Blanchett’in hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak Blanchett’e şöhreti getiren film Elizabeth The Golden Age’dir. Bu filmde olağanüstü bir performans göstermesine karşın Academy ödülünü kazanamamasına karşın ikincil nitelikteki BAFTA ve Golden Globe ödüllerini kazanmayı başarmıştır.

Blanchett iki altın küre ödülü kazanmasına birçok kez ödülü başkasına kaptırmıştır. Bu durum Blanchett en çok aday gösterilen kadın oyuncu yapmaktadır. Blanchett birçok filmde Brad Pitt ile beraber rol almıştır. Brad Pitt Blanchett için ”Cate muazzam bir yetenek, olağanüstü bir kişilik” açıklamasında bulunmuştur. Blanchett, 2001 yılında Bandits, adlı filmde Billy Bob Thornton ve Bruce Willis ile beraber başrolde oynamış ve bu üçlü oldukça beğeni toplamayı başarmıştır. Cate Blachett’in rol aldığı bazı filmler şunlardır, Hanna, Indian Summer, The Hobbit, Elizabeth: The Golden Age, Babel, The Aviator, Lord of the Rings, Bandits, The Gift, Paradise Road, The Curious Case of Benjamin Button.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku