Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sandy Kasırgası

0 491

Sandy KasırgasıSandy kasırgası, Amerika Birleşik Devletleri’nin son yıllarda gördüğü en ölümcül fırtına siklonlarından birine dönüşmüş ve böylelikle Amerikan kasırga tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. 2012 yılında meydana gelen bu hadise, ülke tarihinde ekonomik yıkım açısından kendisinden 7 yıl önce vuku bulmuş Katrina ile yarışacak bir niteliğe sahip olmuştur. Katrina’nın aksine, Sandy daha uzun bir yol kat ederek Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyı şeridini baştan sona ziyaret etmiştir. Bu da Florida’dan başlayan Kasırga’nın Maine kadar uzanması ve arada yer alan diğer eyaletleri de dolayısıyla vurması anlamına gelmektedir. 2012 yılı Amerika Birleşik Devletleri tarihinde görülen en büyük kasırgaların peş peşe yaşandığı bir yıl olarak kayıtlara geçmiştir. O yıl Birleşik Devletlere ulaşamasa da Atlantik Okyanusu’nda onlarca fırtına çıkmış ve bunlardan yaklaşık 10 tanesi, en azından kategori 1 seviyesine ulaşarak fırtınadan kasırgaya dönüşmüştür. Ancak bu kasırgalar içerisinde en dehşet verici etkiyi Sandy yapmıştır.

Sandy o kadar etkili olmuştur ki, doğu yakasının en önemli eyaletlerinden New York’ta hayat tamamen durma noktasına gelmiştir. Normal şartlarda New York kasırga bölgesinin oldukça uzağında varsayılır ancak değişen iklim şartları artık New York gibi oldukça kuzeyde bulunan yerleşim yerlerini de kasırga sezonlarına dahil etmiştir. Kasırga sezonundan en çok etkilenen bölgelerin başında Florida ve Georgia eyaletleri gelmektedir. Çünkü her iki eyalette doğrudan kasırga rotası üzerinde yer alır ve Karayipler’de güç toplamaya başlayan kasırgalar doğrudan doğruya ilk kara parçasına yönelirler ve bu da Florida’yı ilk hedef haline getirir. Ancak Sandy o kadar etkiliydi ki günlerce yol aldı ve Amerika Birleşik Devletleri’ni geçip Kanada‘ya dahi ulaştı. Öncelikle Atlantik Okyanusu’nda soğuk ve sıcak hava akımlarından beslenen Sandy aradığı 26-27 santigrat derecelik sıcağı bu sularda bulunca ilk önce Jamaika’yı vurdu ve buradan hiç hız kesmeden doğrudan Florida açıklarına yöneldi.

24 Ekim’de başlayan kasırga, 29 Ekim’e gelindiğinde New York sınırına dayandı. Fırtına bu sefer Florida’ya uğramadan direkt Atlantik şeridini takip ederek böylelikle okyanustan beslenerek New York’a doğru ulaştı. 29 Ekim gelip çattığında Sandy hızını saatte 170km’ye çıkarmış ve bütün enerjisini New York şehrinin üzerine boşaltmıştır. Şehrin altyapısı tamamıyla kabaran Atlantik sularına yenik düşmüş ve okyanus suyu bütün altyapıyı çökertip metro istasyonlarına dolmuştur. Şehrin deniz seviyesinde olan yerleşim yerleri neredeyse tamamen sular altında kalmış ve ciddi bir afete sebebiyet vermiştir. Kategori 4 ile New York’u vuran Sandy şehirde ciddi bir maddi hasara yol açmıştır. Milyarlarca dolar hasarın yanı sıra onlarca insan da Sandy kasırgasında hayatını kaybetmiştir. Sandy New York sonrasında yoluna Main ve Kanada’nın Quebec eyaletlerini hedef olarak devam etse de New York üzerinde harcadığı enerji sonrasında zayıflamış ve buralarda ciddi bir kayba yol açmamıştır.

Kaynakça:
Sandy Disaster 2012

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku