Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tarihi “Buckingham Sarayı”

0 406

Buckingham Sarayı, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan dünyaca ünlü bir tarihi yapıdır. Birleşik Krallık’ın ulusal sembolü olarak da kabul edilen Buckingham Sarayı, krallığın en önemli yapısı ve aynı zamanda da merkezi konumundadır. Bir anlamda Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın ortak merkezi konumundadır. Londra’nın Westminster ilçesinde bulunan Buckingham Sarayı, kraliyet ailesinin evi olması sebebiyle krallığın da konuk merkezi olarak kabul edilir. Daha önceleri Buckingham Sarayı, Buckingham Binası olarak anılmakta idi ancak bu isim sonrasında Buckingham Sarayı olarak değiştirilmiştir. Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden biri olan İngiltere’nin en önemli simgeleri arasında yer alan Buckingham Sarayı, 1703 yılında inşa edilmiştir. Bu dönemde Buckingham Düklüğü’nün merkezi olarak inşa edilmiş olan Buckingham Sarayı, yaklaşık 150 yıl boyunca özel mülkiyet hükümlerine tabi olmuştur. 150 yıl süren özel mülkiyet statüsünü kaybeden Buckingham Sarayı, sonrasında kamulaştırılmıştır.

BTarihi "Buckingham Sarayı"irleşik Krallık’ın en önemli yapısı olma özelliğini haiz olan bu yapı, Kral III. George tarafından 1761 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Sonrasında yapıyı, Kraliçe Charlotte kullanmış ve bu yüzden Buckingham Sarayı’na ”Kraliçe’nin Evi” denilmeye başlanmıştır. Kraliyet ailesine uzun süre hizmet vermiş olan Buckingham Sarayı, 19. yüzyılda dünyaca ünlü mimarlar John Nash ve Edward Blore tarafından genişletilmiştir. Bu anlamda yeni yapı, Buckingham Sarayı’nın bahçe kısmını daraltsa da iç mekana 3 adet yeni kanat eklenmesiyle sonuçlanmıştır. 1837 yılına gelindiğinde Buckingham Sarayı resmi olarak kraliyet ailesinin evi olarak kabul edilmiştir. Bu Kraliçe Victoria tarafından gerçekleştirilmiştir. 1900’lü yıllara gelindiğinde ülkenin en önemli yapısına dönüşen Buckingham Sarayı, II. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından ciddi olarak hedef alınmıştır. Almanlar Hamburg’dan attıkları ve Londra üzerinde yakıtının sona ermesiyle şehre düşen balistik füzelerle Buckingham Sarayı’nı da hedef almıştır. Savaş esnasında ciddi anlamda zarar da gören Buckingham Sarayı’nın Şapel kısmı yıkıma uğramıştır.

Gotik bir tarzda inşa edilmiş olan Buckingham Sarayı, resmi olarak ilk kez Kraliçe Victoria tarafından 1837 yılında monarşinin merkezi olarak kabul edilmiştir. Halen Londralıların ve turistlerin de büyük ilgisini çeken Buckingham Sarayı, Londra’nın merkezinde yer almaktadır. Londra’nın 1. Bölgesinde yer alan Buckingham Sarayı, ziyaretçilere açıktır. Ortalama olarak yıllık 500 bin turist ağırlayan Buckingham Sarayı, toplam yapılarıyla beraber, 750 bin kişiyi ağırlamaktadır. Buckingham Sarayı’na Londra’nın hemen hemen her noktasından ulaşılabilmektedir. Bu anlamda şehir size metro, otobüs ve taksi gibi birçok alternatif sunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku