Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tasarım Yazılımları

0 277

Tasarım YazılımlarıHedef pazarın her bölümü veya her müşteri için ayrı ürün tasarlanmaktadır. Böylece, ürünlerin yaşam süreleri kısaltılmış ve ürün tasarımı haftalık, aylık gibi sık sık yapılır hale gelmiştir. Hedef pazara yeni ürünleri çok hızlı sunmak için bilgisayar destekli tasarım ve üretim yapılmaktadır. Hedef pazara yeni ürün akışı için çeşitli yazılımlar geliştirilmiştir.
Bilgisayar destekli tasarım (CAD)
Bilgisayar destekli üretim (CAM)
Bilgisayar destekli mühendislik (CAE)
Ortak ürün ticareti (CPC)

Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD):
Bilgisayar destekli tasarımda, ürünün üç boyutlu görüntüsü tasarlanır. CAD yazılımının veri giriş formuna göre, ürün değişken değerleri girilerek model tasarlanır. Üç boyutlu model hareketlendirilerek, biçimlendirilerek vd. tasarım işlemleri hızla gerçekleştirilerek ürünün son hali tasarlanır. Gerektiğinde sonradan değişiklikler yapılabilir. Ürün bileşenlerinin standart maliyetleri de girilebilir. Gerekli veriler girilerek, ürün maliyet açılımları, güvenilirlik hesaplamaları vd. açılımlar anında görülür.
Bilgisayar destekli tasarımda, geometrik modelleme, otomatik çizim ve belgeleme, mühendislik açılımı ve tasarım açılımı için yaygınca kullanılmaktadır.

Bilgisayar Destekli Mühendislik (CAE):
İnternetten bir CAD sistemine erişerek tasarım yapmaya yarayan yazılımlardır. Uzaktaki tasarımcılarla irtibat halinde, tasarımlara katılım imkanı vardır. CAD veritabanındaki parça tanım ve geometrisine erişerek model çıkarılıp sınanır. Tasarım parçaları birleştirilip ayrılabilir, kopyalanabilir, sıralanabilir, döndürülebilir ve adrese iletilebilir.

Bilgisayar Destekli Üretim (CAM):
Üretim işlemleri ve kontrollerinde bilgisayar çok daha yoğun kullanılır. Yapılabilen başlıca işlemler;
Dijital kontrollü tezgahlar
Süreç kontrolü
Grup teknolojisi
Otomatik montaj
CAM kontrollü tezgahlar, CAD veritabanındaki tasarımları makine iş emirlerine çevirir. Üretim ve zamanlamasını kontrol eden bütünleşik yapı vardır.
Tasarım ve üretim bütünleşerek zaman kazandırır. Tüm ürün bileşenleri tasarıma tam uygun üretilir. Uyarlamalar kolaylaşır.

Ortak Ürün Ticareti (CPC):
CAD sistemiyle tasarlanan ürünler, internetle ilişkilendirilince avantajları artar. Uzaktaki tasarımcılarla birlikte çalışma, ürün geliştirmeyi mükemmelleştirir. Katılımcı tasarım, işletme içi tasarımcı ve üretim lemanları, çevredeki tedarikçi, müşteri ve üreticiler arasında ortak görüş ve uygun davranış sağlar. Çeşitli yörelerdeki üreticiler, parça satıcılarından görüş almak için, tasarımları elektronik ortamda yayınlarlar veya ürün performans değerlendirmelerini e-mail yoluyla paylaşırlar. Masraflı üretime geçmeden önce, tedarikçi ve müşterilerin tasarımı değerlendirmeleri ve katılımları sağlanır.
Ortak ürün ticareti (CPC), ortak tasarım, yazılım, üretim ve dağıtım sistemlerini ifade eder. Yazılım sistemleri, işletme ve departmanları arasında gereken ortak çalışma, ortak dil ve karşılıklı bağlantıları sağlar. Yazılımlarla ürün verileri işlenir, üretim alanı belirlenir, her aşamada ürün izlenir, geliştirilir ve değerlendirilir.

Kaynakça:
Anadolu Üniversitesi – Genel İşletme – Haziran 2008

Yazar: Halil İbrahim Arik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.