Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Diş Ağrılarının En Önemli 5 Nedeni

Healthy Teeth: 3 Common Obstacles
0 180

Diş Ağrılarının En Önemli 5 Nedeni

Dişlerimiz hayati olduğunu düşünmesek de sağlığımız üzerinde çok etkili organlarımızdandır. Dişlerimizdeki herhangi bir problem sonucunda sindirim sistemimiz daha da zorlanmaya başlar. Bir de dişteki ağrı diğer organ ağrılarına benzemez insanın tadı tuzu kalmaz. Sırf o ağrıyı çekmemek için bile dişlerimize iyi bakmamız gerekir. Ama bazen ne kadar iyi bakarsak bakalım dişlerimiz ağrıyabilir. Peki bu diş ağrılarımızın en önemli sebepleri nelerdir hiç merak ettiniz mi? Gelin hep birlikte ağrısıyla bizi canımızdan bezdirme noktasına getiren diş ağrılarının nedenlerini inceleyelim!

1. Sinüslerinizde Problem Olabilir!
Soğukta veya saman nezlesi mevsiminde dişlerinizde bir ağrı varsa, sinüslerinizle ilişkili olabilir. Sinüs tabanı dişlerin çatısının tam üstünde oturuyor. Sinüsler dolarsa, insanlar genellikle gözlerinin arkasındaki üst dişlerinde acı çekerler. Anlamanın diğer bir yaygın yolu: Ağrı sadece bir diş ile sınırlı değildir. Problemin çözümü genelde o bölgedeki enfeksiyonun temizlenmesiyle olur ve bunun için bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

2. Diş Hassasiyetinden Kaynaklı Olabilir!
Hassas dişleri olan bazı insanlarda sakız dişin üzerindeki ince zar yapı hasar görmüş olabilir. Bu kadar incelen bir yapıya özellikle çatal kaşık gibi cisimler çarptığında şiddetli ağrılar oluşabilir. Çoğu diş hekimi hassas bir diş macunu ile fırçalama önerir, ancak böyle diş macunlarını sürekli kullanmanız gerekir. Ufak zamanlı da olsa ara vermeniz diş hassasiyetinizi geri getirebilir.

3. Diş Apseniz Olabilir!
Çekirdek veya patlamış mısır gibi şeylerin dişlerin arasına girip çıkmamak için nasıl direndiğini düşünün. Apseler de yiyecek veya pislik dolu bir cebe giren bir diş enfeksiyonudur. Düzgün diş ipi dişlerimizi apselerden korumamız için yardımcı olabilir. Bazen hastalar diş doktorlarına günlerdir süren apse ağrılarıyla gelir ve çok fazla ağrı çekiyor olurlar. Tedavi edilmeyen bir apse diş eti hastalığına yol açabileceği için tedaviyi ne kadar erken yaptırırsanız o kadar iyidir.

Diş Ağrılarının En Önemli 5 Nedeni4. Uyurken Dişlerinizi Eziyor Olabilirsiniz!
Çoğu insan geceleri dişlerini kontrol edemez ve farkında olmadan çok aşırı sıkıyor olabilirler. Bu kadar dişleri sert sıkma sonucunda sadece dişleri ağrımaz insanın. Genelde baş ağrısı, yüz kaslarındaki ağrı ve sert çene gibi semptomlarla da diş ağrısına eşlik eder. Uyurken bu derece bir basınç uygulamak dişlerin kırılmasına bile neden olabilir. Bazı hastalara gece korucuları giymeleri talimatı verilmesine rağmen, bunlar her zaman etkili değildir. Bu durumlardan müzdaripseniz ve ne yaparsanız kurtulamıyorsanız belirli bölgelere botox yapılması ile uyurken dişlerinizi sıkmaktan kurtulabilirsiniz. Detaylı bilgi için doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

5. Dolgunuz Düşmüş Olabilir!
Bir bölgeye fazla kuvvet uygulanırsa boşluk dolumu düşebilir, ya da dolgu malzemesi kırılabilir. Dolgunun düşmesi çevresindeki dişi korumasız bırakacağından dişi çürümeye kadar götürebilir. Bazı hastalar dolgularını ısırılıncaya kadar kayıp bir şey hissetmeyebilir. Dolgunuzun düştüğünü fark eder fark etmez dişçinizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Geç gitmeniz dişinizi kaybetmenize neden olabilir.

Kaynakça:
http://www.health.com/pain/tooth-pain-causes

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.