Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tavşan Nasıl Bir Hayvandır?

0 425

Tavşanlar, görüntüleri itibari ile en sevilen hayvanlar arasındadır. Leporidae ailesindendir. Dağlık kesimlerde yaşarlar ancak evde bakılan türleri de vardır. Memeli hayvan türüdür. Doğurarak çoğalırlar. Tavşanlar, yavrularını 7 gün bakar ve sonrasında doğaya bırakırlar.
60 çeşit tavşan türü bulunmaktadır. Ada Tavşanı bunların en bilinenidir. Kemirgen hayvanlardır ve tüm ot türleri olan yeşillik ve sebzeler ile beslenirler. 10-12 yıl yaşam süreleri vardır.

Tavşan Nasıl Bir Hayvandır?

Tavşanların boyları 60 cm’ye kadar çıkabilir. Kiloları ise 3 kilo ile 5 kilo arasında değişim göstermektedir. Ön dişleri devamlı uzar. Kemirgen özellikleri sayesinde bu dişlerini kolaylıkla törpülerler.
Kuyrukları kısa, gözleri iridir. Arka bacakları ön bacaklarına göre daha kısadır. Yılda 2 kere tüy değiştirirler. Tüyleri incedir. Kışın açık renkli tüylere yazın ise koyu renkli tüylere sahip olurlar.
Atik hayvanlardır. Hızlı koşarlar. Bu sebeple avlanmaları zordur.
Ormanlık alanlarda, dağlık alanlarda ve bataklıklarda yaşarlar. Sıcak iklim türleri oldukları için soğuk ülkelerde yaşamakta zorlanırlar.
Yılda 8 kere yavrulayabilirler. Bir doğumda 4 ile 12 arasında yavru dünyaya gelir.
Tavşanlar evcilleştirilerek evde bakılabilen hayvanlardır. Otçul oldukları için bakımı kolaydır. Fakat tavşanlar çok hareketli hayvanlardır. Bu nedenle bahçeli evlerde ya da tavşan bakımına uygun olan evlerde bakılması gerekmektedir.

Tavşanlarda Üreme

Dişi tavşanlarda 2 adet döl yatağı vardır. Bu sayede arka arkada 8 tane yavru meydana getirebilirler. Hamile kaldıktan sonra ortalama 33 günde doğururlar. 7-20 gün arasında yavrularına bakarlar. Daha sonra doğaya bırakırlar.
Erkek tavşanlar çiftleşme olayı gerçekleşirken çok hızlı davrandıkları için çiftleşme süresi 1 dakikayı geçmez.

Tavşan Nasıl Bir Hayvandır?

Tavşan Eti

İnsanlar tavşanlardan hem beslenme hem de giyinme yönlerinden yararlanmaktadırlar. Kürkleri oldukça değerlidir. Eti de çok lezzetli olduğu için çoğu ülkede sıklıkla tüketilir. Tercih meselesi olan tavşan eti ülkemizde fazla ilgi görmemektedir. Bazı ülkeler sırf tavşan eti için tavşan yetiştirmektedir. Bazı dini inançlarda da tavşan eti yemek haram olarak görülmüştür.
Tavşan eti tüketmek tularemi hastalığına neden olabilmektedir. Bu sebeple fazla tüketmemek gerekir.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.