Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tenis Sporu ve Tarihçesi

0 1.452

4450_2Kort adı verilen dikdörtgen bir saha üzerinde, iki ya da dört kişi ile oynan bir spordur. Tenis oyunu, 1873 yılında İngiliz Walter C. Wingfield tarafından başlatıldı. Başlangıçta çim sahalarda zevk için oynanan tenis, zamanla geniş çaplı turnuvaları yapılan bir spor halini aldı.

1877 yılında Londra’da yapılan ilk tenis turnuvasının ardından, zaman içinde ABD, Avustralya ve Kanada yayılarak yaygın bir biçimde oynanmaya başlandı. İlk profesyonel tenis karşılaşması ise 1926 yılında oynanmaya başlandı. Ülkemizde ilk tenis oyununu ise, İngilizler oynamıştır. 1900 yılında İstanbulda bulunan İngilizlerin kendi aralarında tertipledikleri maçlarda üç yıl üst üste kazanana “Çelenk Kupası” verilmesi şartı ile turnuvalar düzenlediler. Ülkemizde düzenlenen ilk turnuvalarda Çelenk Kupasını alan ilk Türk tenisçi si Suat Subay’dır. Ülkemizde yapılan turnuvalar sonrasında 1924 yılında, Türkiye Tenis Federasyonu kuruldu. Federasyonun kurulması ile ülkemizde farklı bir konum alan tenisin, yurt içi ve yurt dışı müsabakaları da düzenlemeye başlandı.

Ülkemizde düzenlenen tenis turnuvalarında birinci olan Suat Subay dan sonra da, Ülkemiz farklı oyuncular ile 1930 yılında ilk milli tenis karşılaşmasına katılarak Balkan Şampiyonu olmayı başarmıştır. Teniste uzun yıllar şampiyonluğu bırakmayan ülkemiz 1951-1965 yılları arasında aralıksız 14 yıl Türkiye Şampiyonu olan Nazmi Bari ise, bu alanda kırılması güç bir rekor kırmayı başarmıştır. Günümüze kadar Teniste farklı dallarda birçok başarıya imza atan ülkemizin, bu alandaki başarısı hala devam etmektedir.

Tenis Oyununun Esasları4450_1

23,77m uzunluğunda, 8,2 m genişliğindeki kort üzerinde isteğe göre iki (tek) ya da dört (çift) kişi ile oynanabilen teniste gaye, topun bir kez sekerek yada hiç sekmeden karşı taraftaki oyuncunun karşılayamayacağı bir şekilde atış yapabilmektir. Sahanın tap ortasında da 0,91m yükseklikte bir ağ bulunmaktadır. Topa vuruş şekilleri, servis ön ve arka sürüşler, küt inme ve vole olarak beş çeşittir. Ön ve arka sürüşler, topun yatay vuruşla karşı tarafa gönderilmesidir. Vole topu raket ile durdurulması iken, küt inme ise, yüksek gelen toplara sevis vuruşu şeklinde vurulmasıdır.

Oyunun Kuralları

Oyunun başlangıcı para atışı ya da raket çevirme yöntemi ile yapılır. İlk servis hakkını kazanan oyuncu, dip çizgisinin dış sağından, çapraz sağ servis atışı ile oyun başlatılır. Başarısız servis atışlarına Fault (hata) denir. Atılan serviste topun ağlara çarparak saha içine düşmesine let denilmekte ve lette servis yenilenmektedir. Bir servis içinde yapılan hatada tekrar servis hakkı verilir fakat hata ikinci kez de tekrarlanması durumunda puan karşı tarafa verilir. Servis atışı sırasında ayağın servis çizgisini geçmesine Foot Fault (ayak hatası) denilir. Bu hatada da ikinci servis hakkı verilir.

Oyunun Puanlaması

4450_4 (1)

Tenis oyununda puanlama sistemi sayı, oyun, set ve maç olmak üzere dört şekilde sınıflandırılır. Oyunda topu karşı tarafa sekmeden geçiremeyen kaybederek, karşı tarafa puan kazandırır. Taraflardan birinin oyunu kazanabilmesi için dört sayı alması gerekmektedir. Puanlama 15-30-40 ve oyun olarak adlandırılır. Her oyunun 40 da eşitlenmesi durumunda son bir set daha yapılmaktadır.

Kaynakça:
netten ve ansiklopediden topladığım bilgiler ile derledim

Yazar:Züleyha Günay

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku