Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tenten’in Maceraları

0 998

5776_tenten1Orijinal ismi Fransızca olarak “Les Aventures de Tintin” ile bilinen Tenten’in Maceraları, Belçikalı çizer Herge tarafından yaratılmıştır. 1929 yılında çizimi oluşturulan bu karakter, başlı başına bir çizgi roman dizisini ortaya çıkarmıştır. Yirminci yüzyıla damga vurmuş, Avrupa menşeli çizgi romanlarının en ünlülerinden bir tanesi olan Tenten’ in Maceraları, 50′ den fazla dile çevrilmiştir. Ayrıca, 200 milyona yakın kitap ve dergi basım sayısı ile önemli bir istatistiğe de sahiptir.

Tenten’ in Maceraları serisinin asıl kahramanı Tenten, genç bir gazetecidir. Karakter özelliği, macerayı sevmesi ve gezgin olması ile ilintilidir. Tenten’ in tüm maceralarında, yanındaki köpeği Milu, ona eşlik etmektedir. Tenten’ in yakın arkadaşı Kaptan Haddock ve diğer pek çok çeşitli karakterler, seri boyunca Tenten’ e eşlik eder.

5776_tentenHerge, çizgi roman serisi boyunca, kendi geliştirdiği çizim tarzını eserlerine yansıtmıştır. Bu anlamda özgün bir yaratıcı olan çizer, öyküleri sürükleyici seçebilmiştir. Tenten’ in Maceraları serisinde, her hikaye bir sonraki ile ilintili olabilecek düzeyde geliştirilmiştir. Çeşitli öyküler, titiz araştırmalar ile hazırlanmıştır. Bu öyküler, çeşitlerine göre fantezi, polisiye ve bilim kurgu etmenlerini kendi bünyesinde toplamayı başarabilmiştir. Tüm bunlara ek olarak, tüm Tenten öykülerinde siyasi ve politik hicivler ile ustaca ortaya konmuş mizahi söylemler bulunmaktadır.

Tenten karakteri, Herge’ nin de memleketi olan, Belçika’ nın başkenti Brüksel’de yaşamaktadır. Bu özelliği, Tenten’ in Maceraları serisinin bazı kitaplarındaki ayrıntılarda gizlidir. Örneğin bir kitapta, Tenten’ e gelen mektubun Brüksel’ e postalandığı görülebilmektedir. Yine bir başka kitapta, Tenten’ in Brüksel’ e dönmesinden dem vurulmaktadır. Tenten serisi boyunca, araba plakaları gibi pek çok ayrıntıdan da çeşitli ipuçları toparlanabilmektedir.

5776_tenten_sanatlog.com_Tenten karakterin yaratılma tarihi, tam olarak 10 Ocak 1929 şeklinde söylenebilmektedir. Ayrıca, 2004 yılında, Tenten’ in bilindiği ve tanındığı tüm ülkelerde, 75. yaş kutlaması yapılmıştır. Herge’ nin bir önceki karakteri olan Totor, Tenten’ in öncülüdür. Karakter olarak da birbirine çok benzeyen bu iki karakter, maceraperest olduğu için de hikayesel olarak ortaklıklar barındırmaktadır.

Tenten karakteri, her macerada gece gündüz çalışan ancak nadiren makale teslim edebilen bir gazeteci iken, her tehlikeli maceraya korkusuzca da atılabilmektedir. Tenten’ in duruşu ve fikirleri, özellikle objektifliği ve tarafsızlığı yansıtması için bu şekilde tasarlanmıştır. Tenten her ne kadar maceraperest olsa da, son çıkan devam eserlerinde daha sade bir hayatı seçmiş olması, çizgi romanın takipçileri tarafından eleştirilerin hedefi olmuştur.

Tenten karakterinin maceralarındaki verilen mesajlar, zaman içinde hep tartışılmıştır. Eser kimi zaman ırkçılıkla, kimi zaman politik söylemlerden dolayı eleştirilmiştir. Herge’ nin esinlendiği karakterler de uzun süre tartışılmıştır. Esinlendiği ve benzeterek çizdiği karakterlerin içinde, zamanla araları bozulan en küçük kardeşi ve Nazi işbirlikçisi eski bir asker de bulunmaktadır. Bu tip spekülasyonlar, serinin bir dönem tartışılmasına neden olsa da, Tenten klasikler arasında yer alarak çizgi roman dünyasının kilometre taşlarından biri olmayı başarmıştır.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Tenten’in_Maceralar%C4%B1#Tenten

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku