Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kaptan Tsubasa

0 319

5798_captain-tsubasa-664Kaptan Tsubasa, 1981 yılında, Yoichi Takahashi isimli sanatçı tarafından, bir manga serisi halinde yaratılmıştır. Bu manga serisi, iyice popüler olunca, yine aynı isimle anime eser şekline de uyarlanmıştır. Bu öyküler silsilesi, Japon genç takımının yıldız futbolcusu Tsubasa Ozora’ nın yaşadığı maceraları ve maçları anlatmaktadır. Popülerlik sınırları Türkiye’ ye kadar uzanan çizgi film, Türkiye’ de de “Küçük Golcü” ismi ile televizyonlarda yayınlanmıştır.

Tsubasa Ozora’ nın manga biçiminde piyasaya çıkan serileri şu şekilde sıralanabilir;

* 1981 – 1988 yılları arasında Captain Tsubasa,
* 1994 – 1997 yılları arasında Captain Tsubasa – “World Youth”,
* 2001 – 2004 yılları arasında Captain Tsubasa – “Road to 2002”,
* 2005 – 2008 yılları arasında Captain Tsubasa – “Golden 23”,
* Günümüzde ise, Captain Tsubas – “Kaigai Gekito Hen in Calcio”

Bu seriler içinde, “Captain Tsubasa – Golden 23” henüz bitmemiş, sadece ara verilmiştir.

Takip eden zaman dilimi içinde anime haline dönüştürülen seri, 1983 – 1986 yılları arasında “Captain Tsubasa” ismi ile televizyonlarda yayınlandı. 1985 – 1986 yılları arasında, bu serinin dört adet de filmi çekildi. 1989 yılında, serinin devam eserlerinin ismi “Shin Captain Tsubasa” şeklinde değiştirildi. Daha sonraları ortaya çıkarılan seriler, 1994 – 1995 yılları arasında “Captain Tsubasa J.”, ardından “Captain Tsubasa: Holland Youth” ve 2001 – 2002 yılları arasında da “Captain Tsubasa: Road to Dream” isimleriyle beyaz camda yayınlandı.

5798_tsubasaSerinin ana karakterleri, Tsubasa Ozoora ve kaleci rolündeki Genzo’ dur. Tsubasa, doğduğu günden çocukluk yıllarına kadar, sürekli olarak futbol topu ile ilgilenen oynayan bir çocuktur. Tsubasa’ nın en büyük ve belki de tek hayali, dünyadaki en iyi futbol oyuncusu olabilmektir. Bir dönem Brezilya Milli Takımı’ nın en iyi santrafor oyuncularından biri olan Roberto Hongo, gözü ile ilgili bir rahatsızlık geçirmesi nedeniyle futbolu bırakmak zorunda kalmıştır ve Tsubasa’ nın da babasını tanımaktadır. Bu ilişki nedeniyle ünlü ve başarılı futbolcu, Tsubasa’ nın çalıştırıcısı olur. Ve Tsubasa’ nın hayali, Brezilya’ ya giderek futbolunu ilerletmek şekline dönüşür.

Tsubasa Ozora, futbolu çok seven bir ortaokul öğrencisi olarak, ileride Dünya Kupası’ nı Japonya adına kazanmayı düşlemektedir. Babası, Dünya’ yı dolaşan bir kaptan olması nedeniyle, Tsubasa annesiyle birlikte yaşar. Tsubasa’ nın ailesi, Nankatsu kentine taşınır. Bu şehirdeki iki okuldan birini seçmek zorunda kalan Tsubasa, okullardan özel olanının kalecisinin çok yetenekli olmasından dolayı diğer okulu seçerek, yetenekli kaleciye rakip olmak ister. Bir yandan, Hongo’ nun da Tsubasa’ nın okul takımını çalıştırması, yine bu takımda futbola çok hevesli çocukların yer alması ile Tsubasa’ nın okul takımı bölgesel ligde başarı yakalar. Bir yandan pek çok genç yetenek ile de karşılaşan Tsubasa, takımı ile birçok başarı kazanır. İlerleyen dönemde de, futbolunu Brezilya’ da devam ettirme kararı alır.

Kaptan Tsubasa, özellikle 1990′ lı yıllarda, ortaokul ve ilkokul yaşlarındaki çocukların en çok izlediği çizgi filmlerden biri olmuştur. Ayrıca, atari ve bilgisayar oyunları da çıkan Tsubasa’ nın, ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Futbol ve çizgi filmin birleşmesi, hedef kitle olan küçük çocukları başarıyla ekran başına sarmış ve ölümsüz klasikler arasına bu eseri de sokmuştur.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kaptan_Tsubasa

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.