Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İmaj Nedir? Niçin Önemlidir?

0 332

5800_74183İmaj, gündelik hayatta olduğu kadar, iş yaşamı ve diğer alanlarda da oldukça önemlidir. Aslında imajın önemine, insanların sahip olduğu değer kavramları sebep olmaktadır. Karşıdan bakınca bakımlı, güzel, kıyafeti düzgün bir bayanın ilk etkisi, olumlu düzeydedir. Aynı şekilde şık, düzgün görünümlü bir erkek de ilk görüşmede olumlu bir etki bırakabilmektedir. Özel hayatta kişileri mutluluğa götürebilen bu tip durumlar, iş yaşamında da kendini gösterebilmektedir.

5800_imaj-danismanligiMağazalardan alınan ürünlerin, öncelikle ambalajları ve paketleri göze çarpmaktadır. Ambalajı kaliteli ve hoş görünen ürünün beyne ilettiği ilk izlenimler, olumlu yönde olmaktadır. Ambalajın içindeki materyalin kalitesi ise daha sonradan denenmekte ya da değerlendirilmektedir. Kişilerin imajları da buna benzer şekilde değerlendirilebilmektedir.İş başvurusunda bulunan bir birey, kıyafeti ile karşılanır. Ardından yapılan mülakatta, adayın fikirlerine ve düşüncelerine bakılmaktadır. Tıpkı, kendisini bir meslek erbabı olarak tanıtan kişinin ilk olarak karizmasının ve imajının değerlendirilmesi gibi…

5800_119924710-thinkstock-erkekler-narsis-kendini-begenmis-sevgili-iliski-glrKurumsal imaj ise, iş yaşamı adına çok kritik bir kavramdır. Çünkü, bir firmanın potansiyel tüm paydaşları, çalışacakları firmanın güven vermesini istemektedirler. Buna bağlı olarak yapılacak tedarikçi yatırımları, kurulacak yeni sistemler, güven duygusundan hareketle ortaya konacak olan çeşitli miktarda bütçe ve maliyet değerlendirmeleri, firmaların verdikleri güven ve sağlamlık duygusuna bire bir şekilde bağlıdır.

Örneğin, ilk defa çalışılacak bir firma, 1 milyon euro değerinde bir iş teklif edecek olsa, teklif alan firma, ilk iş olarak firma geçmişine ve firmanın bugüne kadarki yaptığı işlere bakacaktır. Kurumsal imaj, bu noktada kendini göstermektedir. Yapılan işlerin iyiliği ve çokluğu ile beraber, firmanın kurumsal duruşu, uyguladığı sistemler, iç yapısı, çalışanların sosyal düzeyi, firma kültürü gibi etkenlerin tamamı, firma imajını oluşturmaktadır. Eğer firma güven veremezse, iş bağlantısı kurulamaz ve yatırımlar da karşılıksız kalır. O nedenle, firmanın kendini henüz iş birliği yapmadan önce gösterebilmesi, kurumsal imajının sağlamlığına ve düzgünlüğüne bağlıdır.

Hayatın her alanında imaj oldukça önemlidir. İnsanlar dış görünüşten etkilenirler. Bu, doğal ve kaçınılmaz bir durumdur. Gerek kişisel başarıda, gerekse kurumsal ilerlemede, başarılı bir imaj çalışması, pek çok kapıyı da açacaktır ve yeni fırsatlar yaratacaktır.

Kaynakça:
http://www.inciyesilyurt.com/imaj-nedir/

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.