Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Keten Tohumunun Faydaları

0 342

Keten Tohumunun FaydalarıTürkiye’nin iklim şartlarına uygun olarak yetişebilen keten tohumu Haziran, Temmuz aylarında mavi ve sarı çiçekleriyle gözümüze çarpar. Akdeniz ikliminde daha verimlidir. Ketengiller familyasına ait olup 60 cm’ye kadar uzayabilir. Sarı ve kahverengi olmak üzere 2 çeşidi vardır. Şekli yassı ve serttir. Vücudu hastalıklara karşı korumada ya da tedavi amaçlı bitkisel çözüm arayışlarının fazlalaştığı günümüzde keten tohumu da mucizevi bir bitki olarak karşımıza çıkar. Bitkinin bileşiminde, omega3, protein, C, E ve K vitaminleri içermektedir. Ayrıca, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum açısından zengindir. Karbonhidrat oranı düşüktür.
Keten tohumu farklı şekillerde tüketilebilir. Öğütülmüş, demlenmiş, yağ ve tohum halinde. En önemlisi taze şekilde tüketmektir.
Keten tohumu üç önemli özelliği ile ön plandadır.

1- Zayıflatıcı olması: Zayıflamak için tercih edilen bir bitkidir. Tohum içeriğindeki sağlıklı yağlar, vücuttaki zararlı yağların yok edilmesi için yardımcı olur. Ayrıca tokluk hissi vererek sürekli yemek yeme ihtiyacını bastırır.

2- B12 vitamini içermesi: B12 vitamini içeriği sayesinde beyinsel faaliyetler zindelik kazanır. Günümüzde çok yaygınlaşan B12 eksikliğine keten tohumunun faydası yadsınamaz. Birçok insan B12 vitaminlerini iğne ve hap olarak kullanmaya başlamıştır. Unutkanlığın en temel nedenlerinden B12 vitamini eksikliğini giderebilmektedir. Vejetaryen olan ve et yemeyen kişilerde B12 eksikliği görülme olasılığı daha yüksek olduğu için bu kişiler keten tohumu tüketebilirler.

Keten Tohumunun Faydaları3- Omega3 içermesi: Keten tohumundaki omega3 sayesinde cildin kuruması önlenir ve ciltte doğal bir parlaklık oluşur. Kan şekerinin ve kan basıncısının düzenlenmesine yardımcı bir maddedir. Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir Tansiyon hastaları ya da şeker hastaları düzenli kullanırsa etkisini gösterebilir . Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Mide ve bağırsaktaki zarın temizlenmesini sağlar. Hemoroid rahatsızlığına iyi gelen bir bitkidir.

Diğer faydalarına bakarsak;

4- Kalp ve damar sağlığını korur.

5- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

6- Menopoz sürecindeki sıkıntıları azaltır.

7- Meme kanseri riskini azaltır.

Keten Tohumunun FaydalarıKeten Tohumunun Zararları

Keten tohumu tek başına hiçbir hastalığı tedavi etmez. Sadece belirli oranlarda kullanıldığında ya da karışımlarla hastalıklarla mücadelede ya da hastalıklardan korunmada yardımcıdır. Nasıl tüketildiği, ne kadar tüketildiği çok önemlidir. Fazlasını, taze olmayanını tükettiğinizde keten tohumu zararlıdır. Özellikle kadınlar fazla tükettiğinde selülit yapar. Hamile ve emziren annelerin kullanmasıyla ilgili yeterli araştırma olmadığı için kullanmamaları gerekir. Bebeklere ve çocuklara alerji yapabilir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.