Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aileen Wuornos Kimdir?

1 450

aileen1Aileen Wuornos, 1956’da Michigan’da dünyaya gelmiştir. Aileen, Amerikanın en şöhretli kadın seri katili olarak tanımlanır.

Ailen Wuornos lezbiyen olmasının yanı sıra, erkeklerle de cinsel münasebetler de bulunmuştur. Hayat kadını olarak cinsi münasebet kurduğu erkekleri öldürüp, cesetlerini ormana sakladığı tespit edilmiştir. Aileen Wuornos 5 kişiyi öldürmekle suçlanmış ve Floridada yargılanmıştır. Aileen Wuornos, ABD tarihinin ilk kadın seri katilidir. Uzmanlar katilin çocukluğunu araştırdığında, pek iç acıcı şeylerle karşılaşmamışlardır. Oldukça kötü bir çocukluk dönemi geçiren Wuornos, psikolojik sorunlarla beraber vahşileşip saldırgan bir insan haline gelmiştir.

5524_1Babası annesinden, annesi ona hamileyken boşanmıştır. İlerleyen yıllarda babası psikolojik sorunlar yaşamaya başlamış ve çocuk tacizcisi olarak yargılanıp hüküm giymiştir. Hüküm giymeyi kaldıramayan baba, hapishanede kendisini asmıştır. Wuornos, henüz bir yaşına girmemişken annesi tarafından terkedilmiştir. Bunun üzerine büyükannesi ve büyükbabası Aileen Wuornosun bakımını üstlenmiştir. İlerleyen yıllar onu daha da çıkmaza sürüklemiştir. Henüz onüç yaşında iken tecavüze uğramış ve hamile kalmıştır. Hamile kaldığı anlaşılınca büyükbabası ve büyükannesi tarafından evden atılmış, bunun üzerine bir süre sahipsiz bir aracın içinde yaşamını sürdürmüştür. Çocuğunu dünyaya getirdiğinde peş parasızdır. Para kazanmak için hayat kadını olmuştur. Hayat kadını olmasıyla beraber uyuşturucu ve alkolün esareti altına girmiş, onun bu halini görüp, yardım etmek isteyen bir adam ona evlenme teklifi etmiş ve aralarında 50 yaş fark olmasına rağmen evlenmişlerdir. Ancak bu evlilik uzun sürmemiş, yaklaşık bir ay sonra boşanmışlardır.

5524_3Eşcinsel olan Wuornos, 1986’da Selby Wall adında bir eşçinselle tanışmış ve ikili birbirlerinden oldukça hoşlanış ve yaklaşık 4 yıl boyunca birlikle olmuşlardır. Ancak işlediği cinayetlerden dolayı tutuklanıp yargılanan Wuornosun, idamına karar verilmiştir. Davada sevgilisi Selby Wall, aleyhine tanıklık yapınca hayal kırıklığına uğramış ve idam edilmesi gerektiğini, aksi halde yine cinayet işlemeye devam edeceğini söylemiştir. Kesinleşen hüküm neticesinde, Florida Eyalet Hapisanesinde 9 Ekim 2002 tarihinde idam edilerek infazı gerçekleştirilir.

Aileen Wuornosun hayatı, Hollywood yapımı olan Monster filminde ele alınmıştır. Filmde Aileen Wuornosu yaklaşık 35 kg alan Charlize Theron oynamış, bu rol Charlize Therona Altın Küre ödülünü kazandırmıştır.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. ezgi bobur diyor

    harika

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.