Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tırnakta Görülen Siplenter (Kıymık) Kanamaların Sebebi ve Tedavisi

0 8.386

Kıymık kanama, bir kişinin tırnaklarında meydana gelen bir anormalliktir. Tırnaktaki bu kanamaya kıymık kanama denmesinin nedeni, tırnağın altında kıymık varmış gibi görünmesi ve kırmızı olmasındadır. Bu yazıda tırnak problemleri arasında olan siplenter kanamalar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Splinter Hemoraji Nedir?

Olağandışı izler, renkler ve tırnakların altındaki lekeler bazen altta yatan sağlık problemlerini gösterebilir. Kıymık kanama, kişinin tırnaklarında tırnak yatağı boyunca uzun kanama çizgileri görülmesidir. Bu çoğunlukla tırnakların altında çizgiler veya kırmızı küçük kan damarları veya tırnakların altında kan lekeleri şeklinde görülür. Bir kişinin tırnakları daha çok keratin denilen tırnağa güç ve esneklik veren bir proteinden oluşur. Tırnaklar, birbiri üzerinde katmanlı ve ileri hareket eden keratin hücrelerini oluşturan, tırnak yatağı olarak bilinen alanda büyürler.
Tırnaklar uzadığında sadece ölü keratin hücrelerinden oluşur ve sonuç olarak, kişi herhangi bir ağrı hissetmeden tırnaklarını kesebilir. Kişilerin tırnakları farklı oranlarda büyürken, çoğu yılda 2 inç hızında büyümektedir. Bazı kıymık kanamaları altta yatan bir hastalığın göstergesi olabilir. Ancak, bazen vücutta meydana gelebilecek başka zararsız bir anormallik de olabilir.

Nedenleri

Tırnakta Görülen Siplenter (Kıymık) Kanamaların Sebebi ve TedavisiKıymık kanamaları, tırnakların altındaki kırmızı kıymık çizgileriyle karakterizedir. Kıymık kanamalar, tırnak yatağında damardan kan sızdığında veya tırnak yatağında aşağıdan yukarı akan küçük kan damarlarından akan kan seviyesi yükseldiğinde oluşur. Ayrıca minik kan pıhtıları da bu tırnak kanamalarına sebep olabilir ve en sık görülen sebebi tırnak travmalarıdır. Kıymık kanamalarının yaklaşık yüzde 20’si tırnak travmasından kaynaklanmaktadır. Tırnakların üzerine bir şey düşürmek, tırnakları bir şey üzerine vurmak veya sıkıştıran bir materyalin içine sokmak, kıymık kanamalarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bir kişi kıymık kanamalarının nedenini tanımlayamazsa, kanamalar altta yatan bir tıbbi durumun sonucu olabilir.
Kıymık kanamalara neden olan bazı tıbbi durumlar şunlardır:
Antifosfolipid sendromu: Bu sendrom arterlerde ve damarlarda kanın pıhtılaşmasına neden olur. Lupus gibi başka bir tıbbi durumun sonucu olabilir veya bilinen bir durum olmadan ortaya çıkabilir.
Enfeksiyöz endokardit: Bu durum, bir insanda strep gibi altta yatan bir enfeksiyon olduğunda meydana gelir. İntravenöz ilaç kötüye kullanan kişiler, bu durum için kalp kapakçığına zarar verebilecek daha büyük risk altındadır. Kıymık kanamalar çoğunlukla daha sonra görülen enfektif endokardit’in semptomlarından biridir.
Uyuşturucu kullanımı: Bir kişi eroin gibi yasadışı uyuşturucu enjekte ettiğinde, bulaşıcı hastalık riski daha yüksektir. Ve tırrnaklarda kıymık kanaması olabilir.
Tırnak sedef hastalığı: Bu, aşırı deri hücrelerinin tırnaklarda birikmesine neden olan ve tırnakların oyulmasına neden olabilecek otoimmün bir hastalıktır. Bazen tırnaklar ayrıca tırnak yatağından ayrılır veya kopar.
Romatizmal kalp hastalığı: Bu durum, bir insan bir kişinin kalbine zarar veren daha ciddi bir enfeksiyona ilerleyen bir çocuk olarak strep boğazı geçirdiğinde meydana gelir.
Sistemik lupus eritematozus (SLE): Bu otoimmün hastalık eklem ağrısına, kanın pıhtılaşmasına ve parmaklarda dolaşıma neden olur.
Nadir durumlarda, kıymık kanamaları, bazı ilaçların alınmasının bir sonucu olabilir. Buna neden olabilecek ilaç örnekleri arasında aspirin, warfarin (Coumadin) ve tetrasiklin veya gansiklovir (Cytovene) gibi bazı kemoterapi ilaçları sayılabilir. Bir kişinin bilinen bir nedeni olmayan kıymık kanaması varsa, idiyopatik kıymık kanaması olarak adlandırılır.

Semptomları

Tırnakta Görülen Siplenter (Kıymık) Kanamaların Sebebi ve TedavisiKıymık kanamalar küçük kan damarlarının tırnakları yukarı ve aşağı hareket eden doğal çizgiler boyunca yırtılmasına neden olur. Altta yatan kan tırnak plağına yapışacak ve tırnak büyüdükçe yukarı doğru hareket edecek gibi görünmektedir. Bununla birlikte, sistemik hastalığı olan kişilerde, kıymık kanamalar bazen farklı yerlerde, sıklıkla tekrar ortaya çıkacaktır. Kanamalar çoğunlukla 1 ila 3 milimetre uzunluğunda olup çizgiler tipik olarak kırmızımsı kahverengi veya kırmızı renktedir. Erkekler kıymık kanamalarını kadınlardan daha sık yaşarlar. Daha koyu ten rengine sahip olan kişilerin kıymık kanaması yaşama riski daha yüksektir. Çoğu durumda, kıymık kanaması ağrılı değildir. Bununla birlikte, kanamalar ağrılıysa, sistemik bir hastalığın sonucu olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, birkaç parmakta birden görülen ve tırnak plağına yakın alanda görülen kanamalar başka bir sistemik hastalığın belirtisi olabilir.

Tedavisi

B vitaminleri ve çinko yönünden zengin besinler, parçalanma kanamalarının tedavisinde yardımcı olabilir. Kıymık kanamalar travmadan kaynaklandığı zaman, genellikle tedaviye ihtiyaç duymazlar. Tırnaklar uzamaya devam ettikçe, kıymık kanamalar zamanla kaybolmalıdır ve kaybolması çoğunlukla 3 ila 4 ay sürmektedir. Bu esnada kişi tırnaklarının güçlenmesini sağlamak için bazı yöntemlere başvurabilir ve böylece yaralanmalardan ve travmalardan kaynaklanacak kanamaları önleyebilir. Bol miktarda su içmek ve B vitamini ve çinko bakımından zengin bir diyet yemek, daha güçlü tırnakların büyümesini destekleyebilir. Bununla birlikte, altta yatan bir durumun belirtisi olan kıymık kanamalar tedaviye olan ihtiyacı gösterebilir. Bir kişinin kıymık kanaması belirli ilaçları almakla ilişkiliyse, ilacı almayı bırakıp bırakmama konusunda doktorlarına danışmalıdır.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Bir kişi, aşağıdaki belirtilerden herhangi birine ek olarak kıymık kanamaları fark ederse tıbbi tedavi almalıdır:
• Ateş
• Cilt üzerinde kırmızı nokta
• Eklem ağrısı
Tırnakta Görülen Siplenter (Kıymık) Kanamaların Sebebi ve TedavisiKıymık kanamalar kendilerini altta yatan sebep olarak yaralanma veya travma olmadan ağrılıysa, bir kişi de doktorunu görmelidir.
Kıymık kanamalar genellikle tırnak yataklarını geçici olarak değiştirebilecek zararsız bir durumdur. Bununla birlikte, kıymık kanamalarıyla ilişkili değişiklikler, bazı durumlarda altta yatan bir hastalığa işaret edebilir. Enfektif endokardit durumunda, kıymık kanamaları çok ciddi bir durumu gösterir. Kalıcı kıymık kanaması olan veya açık travmatik bir nedeni olmayan kıymık kanaması yaşayan herkes tıbbi bir uzmana danışmalıdır.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku