Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Whitney Houston Kimdir?

0 985

Whitney Houston, 1985-1992 yılları arasında yayınlanan ilk dört albümü, 86 milyon kopyadan fazla küresel satışa sahip olan Amerikalı bir şarkıcı ve aktristir

Whitney Houston Kimdir?

Whitney Houston’ın ilk albümü 22 yaşında çıktı ve Houston’a Grammy kazandırdı. Daha sonra albümleri Ben Sizin Bebeğiniz Tonigh (1990) ve My Love Is Your Love (1998) albümünlerinin yanı sıra The Bodyguard (1992) ve Exhale (1995) albümleri çok ses getirdi. 1992’de şarkıcı Bobby Brown ile olan evliliği ve uyuşturucu kullanımını sürdürmesiyle kendisinin kariyerinde sorunlar başlamıştı. Sonunda 2009’da I Look You You ile ara verdiği müzik kariyerine geri dönüş yaptı ve Sparkle adlı müzikal filmde başrol oynadı. Whitney Houston, 11 Şubat 2012 tarihinde kazara boğularak bir otelde öldü.

Sanatçının İlk Yılları

9 Ağustos 1963’te Newark, New Jersey’de doğan Houston, doğuştan şarkıcı olmak için doğan insanlardandır. Annesi, kuzeni ve vaftiz annesi Aretha Franklin hepsi Amerikan müziğinin Whitney Houston Kimdir?içinde efsanevi isimlerdi. Cissy Houston, New Hope Baptist Kilisesi’ndeki koro başkanıydı ve orası genç Whitney’in müziğe başladığı yerdi. Çocukken bile, Whitney izleyicileri büyüleyebildi; Daha sonra Diane Sawyer’a New Hope’daki cemaatten gelen tepkinin onun üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu söyledi: “Sanırım şarkı söyleme yeteneğimin Tanrının bana verdiği bulaşıcı bir şey olduğunu biliyordum.”
5 yaşına geldiğinde, Houston sık sık annesiyle birlikte gösteri yapıyor ve kendi rekorunu kırmaya çalışıyordu. Aynı zamanda, doğal güzelliği sayesinde bir fotoğrafçı tarafından keşfedildi. Kısa süre sonra, Seventeen dergisinin kapağında yer alan ilk Afrikalı-Amerikalı kadınlardan biri olan ve akabinde son derece aranan bir genç manken oldu . Ancak müzik daima onun gerçek aşkı olarak kaldı.

19 yaşında Houston, bir gece kulübünde Arista Records’un sahibi Clive Davis tarafından keşfedildi, Davis hemen kendisi sözleşme imzaladı ve gospel’den pop stardom’a doğru ilerlerken kariyerine yön verdir. 1983 yılında Houston , ulusal televizyonda ilk kez sahne aldı ve sonrasındaki iki yılını ilk albümlerinde çok çalışarak geçirdi . Davis kendisinin inanılmaz vokal yeteneklerini sergilemesi için mevcut en iyi yapımcıları ve şarkı yazarlarını bu dönemde aradı ve kariyeri için kendisine çok yardımcı oldu.

Albümler ve Şarkılar

1985 yılında, sanatçı ilk albümü Whitney Houston’ı piyasaya sürdü ve neredeyse hemen hit oldu. Sonraki dönemler boyunca, hit single’ları “Sana Olan Sevgimi Tümüyle Kurtarmak” ve “Nasıl Bilirim” albümünün, art arda 14 hafta boyunca kaldığı listelerin en üstünde yer almasına yardım etti. Houston, 1986’da “Sana Olan Sevgimi Kurtarmak” iyapıtı Grammy kazandı; ödül şarkıcıya kuzeni Dionne Warwick tarafından verildi
Houston, ilk albümünün anıtsal başarısını , 1987’de yaptığı çalışma izlemiştir . Bu rekor, birçok kez tekrar platin plak haline geldi ve “Beni Sevenle Dans Edeceğim (” Beni Seviyor) ile yine bir Grammy kazandı. ardından başarılı bir dünya turu yaptı. Bu süre zarfında, şarkıcı Nelson Mandela’nın doğum günü için bir konsere çıktı ve dünyadaki muhtaç çocuklara yardım amaçlı projeleri finanse eden, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Whitney Houston Çocuklar Vakfı’nı kurdu.

1992’ye kadar, Houston dünyanın zirvesinde idi, ama hayatı çok hızlı bir şekilde karmaşıklaşmak üzereydi. O yıl üç yıl süren bir görevin ardından R & B şarkıcısı Bobby Brown, eski adıyla New Edition ile evlendi. İlk başta evlilik tutkulu ve sevgi dolu idi, ancak zaman ilerledikçe işler kötüye gitti. Hem Brown hem de Houston, madde bağımlılığı ve giderek daha kontrolsüz davranışlarla savaştılar; Houston, daha sonra Brown ve aile içi şiddetten kaynaklanan duygusal sorunlar yaşamaya başladı.

Büyüyen bu kişisel sıkıntılara rağmen, Houston, kariyerinde ilerlemeye devam etti ve çılgınca popüler olan The Bodyguard’da Kevin Costner’ın karşısında başarılı bir şekilde oynayarak rol aldı . Bu proje ile filmlerinin izleyeceği bir trend belirledi: Her film için hit şarkılar yayınladı, film müzikleri için sansasyonel rekor satışlar yaptı., Houston’ın Bodyguard filmi için için yaptığı “I will always love you” isimli şarkısı ile en büyük hit olduğunu kanıtladı ve ABD listelerinde 14 hafta kalarak rekor kırdı. Yılın Albümü ve Yılın Rekoru dahil olmak üzere Houston üç Grammy’i daha kazanmaya devam etti. 1990’lı yılların sonlarında Exhale ve The Preacher’ın Karısını Bekliyor Houston da başrol oynadı.Her ikisi de hit film müziklerini ortaya çıkardı

1998’de Houston , uzun yıllarsonra ilk soundtrack olmayan stüdyo albümü My Love Is Your Love’ı çıkardı ve “Bu Doğru Değil Ama Tamam” adlı single’ı ile başka bir Grammy daha kazandı. Albüm bir önceki albümü kadar başarılı değildi.
1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında, Houston’ın giderek daha zorlu hale gelen evliliği, uyuşturucu ve sağlık sorunları ile mücadelesi kariyerini zorlamaya başladı. Houston’ın çok zayıf ve sağlıksız göründüğü 2002’de, Sawyer’la yapılan birkaç konser iptali ve bir TV röportajındaki hali, birçok kişinin onun bir çöküşün eşiğinde olduğunu iddia etmesine yol açtı.
2004’te, Bravo gerçeklik serisinde prodüksiyona başladığında, Bobby Brown olan Houston, birlikte gösteriye çıktı. Gösteri, çiftin çökmekte olan evliliğinin en kötü yıllarına denk geldi. Uyuşturucu kullanımı, yaşam tarzlarında olan tuhaflık ve kötü davranışların tümü basına yansıdı ve Houston’ın itibarı düştü. Houston, tartışmaları görmezden gelmeye çalıştı, çok fazla da mücadele etti, ancak bu dönemde daha önceki çalışmalarının başarısını yakalayamadı. Sorunlu ilişkisine rağmen, Houston 2006 yılında Guinness World Records tarafından tüm zamanların en çok ödüllü kadın sanatçısı seçildi. Sonraki birkaç yıl boyunca, Houston evliliğini onarmaya ve uyuşturucu alışkanlığından kurtulmaya çalıştı, ancak birkaç kez denedikten sonra,sorunları aşamadı. Houston kariyerine bu dönemde ara verdi, 2007’de eşinden boşandı ve kızı Bobbi Kristina’nın velayetini kazandı.

Ölümü

2012’nin başlarında, Houston’ın finansal sorun yaşadığı söyleniyordu, ancak bu iddiayı reddetti. Gerçekten de, sanatçı kariyerinde yükseliş için hazır görünüyordu: Houston yeni bir müzikal filmi üzerinde çalışmaya bu dönemde başladı. Lakin, Houston en son geri dönüşün meyve vermesini sağlayacak kadar uzun yaşamadı. Whitney Houston, 11 Şubat 2012 tarihinde 48 yaşında Los Angeles’ta bir Grammy partisinin düzenlendiği Beverly Hilton otelinde öldü. Los Angeles County adli ofisinin yetkililerinin 22 Mart 2012 tarihinde yayınladığı bir rapora göre, ölümünün resmi sebebi kazayla boğulma olarak açıklandı. O bugün de efsane ve unutulmaz bir kadın vokaldir.

Kaynakça:

https://www.biography.com/musician/whitney-houston

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku