Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Su Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

0 337

Su Hakkında Bilinmeyen GerçeklerAmerikalılar bugünlerde gittikleri her yerde şişelenmiş su taşıyorlar. Aslında,onlar için ikinci en popüler içecek (alkolsüz içeceklerden sonra ) haline gelmiştir. Ancak su severler, yeni bir raporun, içme suyunun faydalarının aşırı abartılmış olabileceğini keşfettiğimizde kısa bir süreliğine bir sarsıntıya kapılabiliriz. Görünüşe göre, günde sekiz bardak içmek sadece eski bir öneriden ibaret, bilimsel kanıtlara dayanmayan bir kılavuzdan başka bir şey değildir.

Su Hakkında Bilinmeyen GerçeklerSu İçmek İçin 6 Neden :
Sihirli bir değnek olmasa da suyun faydaları çoktur.

Ama su şişenizi ya da bardağınızı hemen yere bırakmayınb. Sekiz bardağa ihtiyacımız olmasa da, su içmek için birçok sebep vardır. Aslında, sağlığınız için içme suyu (veya sıvının gıdalar içerisindeki herhangi bir formu şeklinde) esastır.

İçecekler alanında geniş çaplı araştırmalar yapan ve aynı zamanda bir diyetisyen olan Joan Koelemay, “Vücudunuzun sıvıyı, saf su ve gıdalarda bulunan bir besin maddesi olarak düşünmesini sağlayın. Bunların hepsi, her gün kaybolan büyük miktardaki suyun yerini almak için çok önemlidir” diyor.

Kaiser Permanente nefrolojisi Steven Guest, MD: “Sıvı kayıpları sürekli olarak cildin buharlaşmasından, nefes almasından, idrarından ve dışkıdan kaynaklanır ve bu kayıplar günlük olarak iyi bir sağlık için değiştirilmelidir” diyor.

Su girişiniz çıkışınıza eşit olmadığında, susuz hale gelebilirsiniz. Yüksek kayıplarda, yüksek irtifalarda ve susuzluk hissi keskin olmayabilir yaşlı yetişkinlerde, sıvı kayıpları, sıcak iklimlerde baş gösterir.

Su Hakkında Bilinmeyen GerçeklerHer gün yeteri kadar su veya diğer sıvıları içtiğinizden emin olmak için altı nedeniniz var:

1. İçme Suyu Vücut Sıvıları Dengesini Korur. Vücudunuz yaklaşık% 60 sudan oluşur. Bu vücut sıvılarının işlevleri, sindirim, emilim, dolaşım, tükürük oluşumu, besinlerin taşınması ve vücut sıcaklığının korunmasını öngörür.

“Arka hipofiz bezi aracılığıyla beyniniz böbreklerinizle iletişim kurar ve ne kadar suyun idrar olarak dışarı atılacağını veya rezervleri tutmak için ne kadar tutacağını söyler,” diyor aynı zamanda kendisi Stanford Üniversitesi’nde bir tıp profesörüdür.

Akışkanlar düşük olduğunuzda, beyin vücudun susuzluğunu tetikler.
“Alkol, beyin ve böbrek iletişimi ile etkileşir ve sıvıların daha fazla atılmasına neden olur ve bu da dehidrata yol açabilir” deniliyor uzmanlar tarafından..

Su Hakkında Bilinmeyen Gerçekler2. Su Kalorileri Kontrol Etmede Yardımcı Olabilir. Yıllardır diyetisyenler bir kilo kaybı stratejisi olarak bol su içmeyi öneriyorlar. Su, kilo kaybı üzerinde herhangi bir sihirli etkiye sahip olmamasına rağmen, daha yüksek kalorili içecekleri tüketmemek adına kesinlikle yardımcı olabilir.

“Kalorili bir içecek üzerinde su veya kalorisiz bir içecek seçerseniz veya daha sağlıklı, daha fazla doldurma ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olan su açısından zengin besinler için daha yüksek bir diyet uygulamayı tercih ederseniz,” kilo kaybı ne işe yarar “diyor Barbara Rolls, kendisi Hacim Ağırlık Kontrol Planının kitabının yazarıdır.

Yüksek su içeriği olan yiyecekler daha büyük görünme eğilimi gösterir, yüksek hacmi daha fazla çiğneme gerektirir ve vücut tarafından daha yavaş emilir, bu da kendinizi tam olarak iyi hissetmenize yardımcı olur. Su açısından zengin gıdalar arasında meyveler, sebzeler, et suyu bazlı çorbalar, yulaf ezmesi ve fasulye olarak örneklendirilebilir.

3. Su enerjisi yüksek olan kaslara yardımcı olur. Sıvı ve elektrolit dengesini korumayan hücreler, kas yorgunluğuna neden olabilir. “Kas hücreleri yeterli sıvıya sahip olmadığında, iyi çalışmazlar ve performanslar acı çekebilir” diyor uzmanlar . Egzersiz yaparken yeterince sıvı almak önemlidir. Fiziksel aktivite öncesi ve sırasında sıvı alımı için Spor Kliniği kurallarına uyun. Bu rehberler, insanların egzersizden önce yaklaşık iki saat önce yaklaşık 17 gram sıvı içmelerini tavsiye etmektedir. Egzersiz sırasında, insanların erken sıvı tüketmeye başlaması ve terleme sonucu kaybolan sıvıları değiştirmek için düzenli aralıklarla içmelerini tavsiye ederler.

4. Su, cildin iyi görünmesine yardımcı olur. cildiniz bol miktarda su içerir ve fazla sıvı kaybını önlemek için koruyucu bir bariyer görevi görür.

Su Hakkında Bilinmeyen GerçeklerAtlanta dermatolojisti Kenneth Ellner, MD’ye göre kırışıklıkların veya ince çizgilerin silinmesi için aşırı ısınma beklemeyin. “Dehidrasyon, cildinizin daha kuru ve buruşuk görünmesini sağlar, bu da uygun nemlendirme ile geliştirilebilir” diyor. “Ama bir kez yeterince nemlendirildikten sonra, böbrekler fazla sıvıları alır ve emer.” Nemlendiriciyi kullanarak nemi nemlendirmeye yardımcı olur, bu da nemi tutmak için fiziksel bir engel oluşturur.

5. Su Böbreklerinize Yardımcı Olur.
Vücut sıvıları, atık ürünleri hücrelere ve hücrelere taşır. Vücuttaki ana toksin kan üre nitrojendir, idrarda atılması gereken böbreklerden geçebilen suda çözünebilen bir atıktır. “Böbrekleriniz, sıvı alımınız yeterli olduğu sürece vücudunuzu toksinlerden arındırmak ve temizlemek için harika bir iş çıkarır” diyor uzmanlar.

Yeterince sıvı aldığınızda, idrar serbestçe akar, rengi açık ve kokusuzdur. Vücudunuz yeterince sıvı almıyorsa, idrar konsantrasyonu, rengi ve kokusu artar çünkü böbrekler vücut fonksiyonları için ekstra sıvı alır.

Son olarak ; Eğer kronik olarak çok az içerseniz, özellikle sıcak iklimlerde böbrek taşı için daha yüksek risk altında olabilirsiniz.

Yazar: Aysun Aygül

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.