Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sierra Leone Nasıl Bir Ülkedir?

0 1.777

sierra_leone_mapSierra Leone Cumhuriyeti ya da kısaca Sierra Leone olarak tanınan Afrika ülkesi, Afrika’nın batısında yer almaktadır. Kuzey doğuda Gine, güney doğuda ise, Liberya ile komşu olan bu Afrika ülkesinin batısı ise Atlantik Okyanusu’na bakar. Bir Atlantik ülkesi olan Sierra Leone’de tropikal bir iklim söz konusudur. Ülkede birçok savana ve yağmur ormanları bulunur. Ülkenin yaklaşık olarak yüzölçümü 72,000 kilometre karedir. Sierra Leone’nin nüfusu ise Birleşmiş Milletler araştırmasına göre yaklaşık olarak 6 milyon civarındadır. Ülkenin başkenti Freetown yani ”serbest” ya da ”özgür” şehirdir. Freetown, bölgenin en gelişmiş şehri olma özelliğini de taşımaktadır. Ülkenin ekonomik merkezi de yine başkent Freetown’dur. Siyasi bir merkez olma özelliği de taşıyan Freetown dışında bir de Bo şehri vardır. Bu şehir ülkenin en gelişmiş ikinci şehridir.

map-sierra-leoneSierra Leone, 4 parçaya bölünmüş bölgelerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bunlara bölgede eyalet ismi verilmiştir. Bu eyaletler konumlarına göre isimlendirilmiştir. Sierra Leone’nin bu 4 eyaletini isimleri ise, Kuzey Eyaleti, Doğu Eyaleti, Güney Eyaleti ve Batı Eyaleti’dir. Bu eyaletlerin tamamı da kendi içlerinde toplamda 14 bölgeye ayrılmaktadırlar. Bölgede çok sayıda etnik gurup söz konusudur. Ancak bu guruplardan en bilinenleri Temne ve Mende halklarıdır. Temne halkı daha çok kuzeyde yaşarken Mende halkı ise, güneydoğuda yaşam mücadelesi vermektedir. Oldukça çeşitli yerel dillere sahip ülkede resmi dil İngilizce ve Bengali dilidir. Ülke Fransızlardan ziyade İngilizler tarafından yıllarca sömürülmüştür. Sierra Leone dünyanın en fakir ve az gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Yer altı zenginlikleri dünya çapında olsa da bunların çıkarılması Sierra Leonelilerce neredeyse imkansızdır.

Sierra Leone Nasıl Bir Ülkedir?

Ülkenin Temne ve Mende halkından oluşan yaklaşık 6 milyonluk nüfusunun çoğunluğunu Müslümanlar oluşturmaktadır. Müslüman bir ülke olarak kabul edilen Sierra Leone’de Hıristiyanlar azınlık konumundadırlar. Ancak Müslüman ve Hıristiyan toplumların dostça yaşadığı bir ülke olan Sierra Leone en büyük tehditleri genellikle dış kaynaklı almıştır. Yeraltı zenginlikleri sebebiyle birçok batılı devletin iştahını kabartan Sierra Leone de altın ve titanyum ticareti gerek meşru gerekse gayrimeşru yollardan yapılmaktadır. Birçok Sierra Leoneli bu gibi madenlerin çıkarılmasında kullanılmış ve birçoğu da bu yolda hayatını kaybetmiştir. Dünya işçisinin nüfusuna oranı en fazla ülkelerden bir olan Sierra Leone’de halkın yaklaşık %70’i yoksulluk sınırında yaşamaktadır.

Sierra Leone’nin en büyük sorunu kendisini doğrudan doğruya yönetecek bir potansiyele ulaşamamasıdır. Göreve gelen devlet yöneticileri değerlere milyar dolarlarla ifade edilen yer altı zenginliklerini başka ülkelere imtiyaz tanıyarak yok fiyatına satmaktadır ve bu alanda bir yolsuzluk söz konusudur. Bütün bunlara şahit olan ülkede iç savaş çıkmış ve yaklaşık olarak 50,000 kişi bu uğurda yaşamını yitirmiştir. 1991’den 2002 kadar süren bu iç savaşta ülke neredeyse tamamıyla yıkılmıştır. Bu dönemde ciddi bir insanlık dramıyla karşı karşıya kalan ülkeden birçok insan komşu ülkelere iltica etmiştir. 2014 yılında ise, ülke yaralarını daha yeni sarmaya başlamışken bir virüs olan Ebola ortaya çıkmış ve bu ülke topraklarında yaşayan birçok kişinin yaşamını yitirmesine yol açmıştır.

Kaynakça:
All about Afrika’s Suffer

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku