Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Winona Ryder Kimdir?

0 274

WINONA_RYDER-640x637Winona Ryder, 29 Ekim 1971 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletinin Olmsted County, şehrinde dünyaya gelmiştir. 1985 yılında profesyonel oyunculuk kariyerine başlayan Ryder, birçok Hollywood yapımında rol almış ve Amerika Birleşik Devletleri’nin aranılan simalarından biri haline gelmiştir. İlk uzun metrajlı filmi olan Lucas ile, ses getiren Winono Ryder, sonrasında birçok yapımda daha rol almıştır. 1988’de Tim Burton’un Beetlejuice filminde oynayan güzel yıldız buradaki performansı ile birçok otoritenin takdirini kazanırken aynı zamanda da bütün Amerika tarafından tanınır bir isim haline gelmiştir. Aynı yıl bir kült yapım olan Heathers’da rol alan Ryder, bu filmde de beklentileri fazlasıyla karşılamayı başarmıştır. 1990’da rol aldığı Mermaids adlı yapım ile beraber Oscar’a aday gösterilen Winona Ryder, bu tarihten sonra Edward Scissorhands, Bram Stoker’s Dracula gibi daha büyük bütçeli yapımlarda rol alma fırsatını yakalamıştır.

Winona-Ryder_2837819b1990’lı yıllarda rol aldığı filmler neticesinde, bir kez Altın Küre Ödülü’ne layık görülen, Winona Ryder, aynı zamanda The Age of Innocence filmindeki performansı ile de En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Aday gösterildiği ödülü kazanamayan Ryder, Altın Küre Ödülü ile yetinmek zorunda kalmıştır. Sonraki yıllar bir kez daha aday gösterilen Ryder, Little Women’da oynadığı karakterle, Oscar’a uzanmayı başaramamıştır. 1993’den sonra, Really Bites, Alien:Resurrection, Celebrity ve Girl, Interrupted gibi filmlerde rol alan Winona Ryder, bu filmlerden ciddi bir gelir elde etmeyi başarmıştır.

-+Winona Ryder, özel hayatı ile Amerikan medyasının ilgisini çekmeyi başarmış bir Hollywood yıldızıdır. 2001’de Johnny Depp’ten ayrılan Winono Ryder, çeşitli zorluklar ve sağlık problemleri sebebiyle ciddi sorunlar yaşamıştır. Anksiyete bozukluğu bulunan güzel yıldız ayrıca depresyon tedavisi de görmüştür. Bu sağlık sorunlarının yanı sıra aynı zamanda bir kleptomani hastası olan Winona Ryder, bu yüzden de çok zor günler geçirmiştir. Defalarca, bir alışveriş merkezinden satın almaksızın çantasına koydukları ile görüntülenen Ryder, hastalığı sebebiyle herhangi bir ceza almamıştır.

2002’de oynadığı Mr. Deeds’ın ardıdnan 2006’da tekrardan ekranlara dönen güzel yıldız birçok başarılı işin altına imzasını atmayı başarmıştır. Sonrasında 2010’da When Love Is Not Enough: The Lois Wilson Story’de oynayan Ryder aynı zamanda Nathalie Portman’ın başrolünü oynadığı ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldüğü ”Siyah Kuğu” filminde de rol almıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...