Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tortul Kayaçların Oluşumu

0 790

Tortul Kayaçların OluşumuSedimanter (Tortullar), tortudan oluşan bir kayadır. Tortullar kayaçlar kum, kil, tebeşir ve fosillerden oluşabilir. Bazıları, tortul kayaların, buzlu kayalar gibi yüksek dağ eteklerinden gelen şiddetli ve heyecan verici yanardağ patlamaları tarafından oluşturulmadığı için tortul kayaların biraz donuk olduğunu düşünebilir. Tortul kayalara sahip olan heyecan verici kısım, bize Dünya tarihini anlatmalarıdır.

Bir sedimanter kayadaki her parçacık başlangıçta bir kayadan veya karadaki topraktan gelir. Zamanla, kaya ayrışarak küçük parçacıklara ayrılır ve küçük parçacıklar uzaklaştırılır. Bazen ulaşım mesafesi uzun ve bazen daha kısadır. Ve en tortul kayaçlar, arkalarındaki uzun yolculuklarından anlatan uzun ve büyüleyici bir hikâyeye sahip küçük parçacıklardan oluşur.

Tortul Kayaçların OluşumuTortu

İlk önce tortunun ne olduğunu bilmeliyiz. Tortu doğal olan ve ayrışma ve erozyon gibi süreçlerle parçalanan malzemedir. Tortu ayrıca bir şekilde su veya rüzgârla, buzla taşınarak, taneciklerin kendisinden gelen yer çekimi ile taşınmaktadır. Bu, tortul kayaların yeryüzündeki tüm malzemelerden meydana gelebileceği ve bir tortul kayadaki her bir parçacığın birden fazla medyada taşınarak şekillendirmiştir ve son olarak bu parçacık uzun zaman önce derin okyanus tabanına yerleşmiştir.

Hava Koşulları

Ayrışma, bir kaya mekanik kuvvetlerle parçalandığında veya kimyasal değişiklikle ayrıştığında oluşur. Mekanik bozunma su, rüzgar, donma, ısı, buz, kökler gibi biyolojik aktivite ile yapılır ve sadece mekanik etki olduğu için, kayadaki mineral bileşimi aynı olduğundan, kayacın devam eden kısımlarında hiçbir değişiklik olmaz.
Kimyasal ayrışma, kayacın kimyasal olarak bir veya daha fazla yeni bileşiğe dönüştüğü anlamına gelir. Su, büyük bir çözücü su olduğu için kimyasal ayrışmada büyük bir güçtür. Ancak kayalar, suda meydana gelen çözünme, oksidasyon ve hidroliz gibi başka yollarla da ayrılır.

Tortul Kayaçların OluşumuTortul kayaçlar nasıl oluşur?

Tüm bu tek parçacıklar kum, kayaç, çamur ve kil, esas olarak iki ana lityumlaşma yolu ile tortul kayaçlar haline gelir. Lityum, tortuların tortul kayalara dönüştürüldüğü bir süreçtir. Tortul ve sıkıştırma, tortuları tortul kayaçlara dönüştüren lithifikasyon süreçleridir. Gerekli sıkıştırma, zaten çökelmiş çökeltinin üzerinde biriken çökeltinin birikmesiyle oluşur. Zamanla, ağırlık ve ısı artar ve taneler birbirine daha yakın bir şekilde preslenir. Sıkıştırma, partiküller ile gözenekler arasındaki gözenek boşluğunu azaltır ve böylece ince taneli partikülleri az çok katı kayalar halinde dönüştürür.

Daha büyük parçacıklara sahip kayalar için, bir kayaya dönüşüm, daha büyük parçacıklar arasındaki gözenek boşluklarını dolduran daha küçük parçacıklar tarafından oluşturulan tortullar meydana gelir.

Kimyasal tortul kaya

Kalker

Kireçtaşı en bol kimyasal tortul kayadır ve çoğunlukla kalsittir. Çoğu bir deniz ortamından kaynaklanır ve ölü organizma iskeletlerinden oluşur. Bir örnek mercan resifleridir ve en iyi bilinen mercan resifi Avustralya Büyük Bariyer Resifidir. Ancak, inorganik kaynaklı ve kimyasal değişimler veya yüksek su sıcaklıkları ile oluşan kalsitten oluşan kireçtaşları da vardır.

Dolostone

Doloston kalsiyum, magnezyum karbonat minerali olan dolomitten oluşur. Deniz suyunda oluşur ve kireç taşı ile ilgilidir.

Evaporitler

Deniz suyu buharlaştığı zaman evaporitler oluşur. Ve her yerde evaporitlerin bulunabileceği yer, günümüzde, tarih boyunca deniz suyunun altında kalan bir havza olmuştur. Deniz suyundaki mineraller çözünürlüklerine göre farklı hızlarda buharlaşır. Alçı ve halit çok çözünmez ve önce buharlaşır ve daha sonra potasyum ve magnezyum tuzu gelir.

Kömür

Kömür, yaprak, ağaç ve kabuk ve diğer bitki materyalleri gibi organik maddeden yapılır. Kömür oluşturmak milyonlarca yıl sürer ve bakterilerin bitkinin ayrışmasını karşılayamadığı oksijensiz bir bataklıkta gelişebilir.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/Fossils-and-Sedimentary-Rocks
https://www.smore.com/az2k5-sedimentary-rocks-and-fossils

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.