Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Trabzon Hurması

0 654

A vitamini ve karbonhidrattan zengin olmasının yanı sıra, domatese benzeyen ve “Tanrının yiyeceği” olarak adlandırılan meyve hangisidir? Ya da Trabzon hurması nedir diye sorsak, nasıl bir yanıt verirdiniz? Bu sorulara verilebilecek en güzel yanıtı hemen verelim. Müthiş bir meyve olan; cennet hurması ya da Akdeniz hurması adıyla da bilinen Trabzon hurması, Akdeniz Bölgesi gibi ılıman iklim kuşaklarında yetişen geniş tepeli ve seyrek dallı bir ağaç türüdür. Dolayısıyla da bu ağacın meyvesine de Trabzon hurması denilmektedir. Anavatanı Çin ve Japonya olmakla birlikte ülkemizde de Karadeniz kıyıları, Antalya ve Hatay civarında yetişmektedir.

6271_trabzon-hurmasi

O halde, antioksidandan ve birçok vitaminden zengin olan Trabzon hurmasının faydaları nelerdir? Haydi, hep birlikte bu sorunun yanıtını öğrenelim.
En bilinen ve en önemli Trabzon hurması faydaları arasında, içeriğinde birçok bileşiği barındırmasını ve bol miktarda vitaminlerden zengin olmasını sayabiliriz. Trabzon Hurması; A, B, C vitaminlerinden oldukça zengin bir meyvedir ve kansızlıkta çok etkilidir. B1, B2, B3 vitaminlerini de yüksek oranda içeriğinde barındırmaktadır. İştah açıcı olmasının yanı sıra, kolestrolü de düşürür. Özellikle tansiyonun da düşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Kabızlık şikayetlerini büyük oranda azaltmaktadır. Yoğun lif içeriğiyle de ishal ve bağırsak iltihabı gibi sorunlarda yardımcıdır. On iki parmak bağırsağı şikayetlerinde de düzenli tüketimle müthiş destekleyici etkilerini göstermektedir. Bilhassa, içeriğindeki bileşiklerle tam bir şifa kaynağıdır. Yapısında fazlasıyla pektik madde bulunmaktadır. Birçok hastalığa iyi gelmekte ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Ayrıca, sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle de kanserden korunmada önemli bir yer tutan meyvedir. Zengin A vitamini ve beta karoten barındırmasıyla cildi besleyerek, yeni hücrelerin oluşmasını da sağlamaktadır.

Trabzon Hurmasının Kalp Hastalıklarındaki Rolü:

Yapılan birçok bilimsel araştırmalarda Trabzon hurmasının, kalp-damar hastalıklarında büyük faydaları gözlemlenmiştir. Faydaları saymakla bitmeyen Trabzon hurması neye iyi gelir denildiğinde verilecek en güzel yanıt kalp- damar hastalıklarında gösterdiği iyileştirici özelliğini söyleyebiliriz. Çünkü içeriğindeki potasyum, magnezyum ve demir sayesinde kalp hastalıklarından korumaktadır. Ayrıca fosfor, kalsiyum kaynağı olan bu şifalı meyveyi kalp hastası olanların rahatlıkla tüketmesi önerilmektedir

Trabzon hurmasının yapraklarıyla ne yapılabilir?

Trabzon hurmasının kendisi kadar, yaprakları da oldukça faydalıdır. Yapraklarını kaynatıp hem cilt temizliğinde değerlendirebilir, hem de daha canlı ve parlak saçlara kavuşmak için de kullanabilirsiniz.

Trabzon Hurmasıyla Yapılabilecek Diğer Öneriler:

Trabzon hurmasını meyve olarak çok severek tüketmenin dışında da, birçok farklı lezzetlerle buluşturabilirsiniz. Örnek verecek olursak; Trabzon hurmasıyla revani yapabilirisiniz. Ya da enfes bir kek deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca, olgun cennet hurmalarını da ezerek marmelat olarak değerlendirebilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku