Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

0 62

Kona kahvesi sadece Hawaii’deki Kona Kahve Kuşağının volkanik topraklarında yetişen prestijli bir Arabica kahvesidir. Yeryüzündeki başka hiçbir yer, Kona Bölgesinin benzersiz toprak, yükseklik ve ılıman iklim kombinasyonuna sahip değildir. Kona’da yetişen kahvenin çok değerli olmasının nedeni budur. Amerikanın bir eyaleti olan Hawaii, küçük adacıklardan oluşan bir takımadadır. Diğer eyaletlerin en güneyinde bulunur. Takımadada 18 adet adacık bulunmaktadır fakat bunların 8 tanesi ana adadır. Hawaii, bu ana adalar arasındadır ve diğerlerinden daha büyüktür. Bu nedenle Big Island (Büyük Ada) olarak adlandırılmıştır. Kona kahvesi, Hawaii Adasındaki Kona’nın Kuzey ve Güney bölgelerinde, her ikisi de aktif olan iki yanardağın ( Hualalai ve Mauna Loa) batı yamaçlarında, deniz seviyesinden 150 ila 975 metre yükseklikte özel olarak yetiştirilen dünyaca ünlü bir gurme kahvedir. Bu iki volkanın konumu, Kona kuşağını güçlü rüzgarlardan koruyarak, Kona kahve çekirdekleri yetiştirmek için ideal olan benzersiz bir mikro iklim yaratır.

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Kona, Hawaii’de “bir adanın kuru tarafı” anlamına gelir. Bu, kahve bölgesinde yıl içinde fazla yağmur yağdığı için aslında biraz ironik olsa da volkanik toprakta suyun ne kadar iyi süzüldüğünün göstergesidir. Altın rengi Kona Sahili’nde yer alan Kona kahve çiftliklerinden yalnızca az sayıda kahve bitkisi bulunmaktadır. Kona kahvesi ender bulunması, kalitesi ve çikolata benzeri tat profili ile ünlüdür. Ünlü yazar Mark Twain, şimdiye kadar tattığı tüm kahvelerden daha zengin bir tada sahip olan Kona kahvesinden övgüyle bahsetmiştir.
Kona kahvesini çok özel yapan şeyin ne olduğunu anlamak için, bu kahve türünü piyasadaki diğerlerinden ayıran tarihi, üretimi, tadı ve diğer nüansları öğrenmek atılacak en iyi adımdır. Bu makale, nefis, yüksek kaliteli Hawaii kahvesi olan Kona hakkında bilinmesi gereken hemen her şeyi detaylandırmaktadır.

Kona Kahvesinin 3 Ana Çeşidi: Typica, Pache ve Caturra

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Bugün Kona kahve çiftçileri tarafından onlarca çeşit kahve yetiştirilmektedir. Kona kahvesinin en yaygın çeşidi, Büyük Ada’ya 1800’lerde Guatemala’dan getirilen, bir Arabica türü olan Typica’dır. Guatemala Typica ağaçları Hawaii’deki baskın kahve çeşitleridir. Typica, soğuk hava, yeterli yağış, bol gölge ve volkanik topraktan gelen besinler sayesinde Kona’da uzun süredir yetişmektedir. Typica’dan başka Caturra ve Pache adlı (bir Typica mutasyonudur) çeşitler de yetiştirilmektedir.

Kona Kahvesinin Tarihi

Kona kahvesinin iki yüzyılı aşkın bir geçmişi vardır. Kona Kahvesi, 1800’lerin başından beri Büyük Hawaii Adasının batı kıyısındaki Kona’nın bu koyu volkanik lav kaya yamaçlarında yetiştirilmektedir. Kona kahvesi, bugün sahip olduğu uluslararası üne hemen ulaşmamıştır.
Kona kahvesi, Hawaii’nin vazgeçilmezi olarak kabul edilse de Kona kahve fidelerini Hawaii’ye1817’de ilk getiren ve Manoa Vadisi’ne diken kişi Don Francisco de Paula Marin adlı Brezilyalı bahçecilik araştırmacısıdır ancak bitkiler gelişememiş, yok olmuştur. Bunun başarısız girişimden sonra Samuel Ruggles, bazı bitkileri kuzey ve güney Kona bölgesine götürmeye karar vermiş,1828’de Kona’da ilk kahveyi yetiştirmeyi başarmıştır. Kahve bitkilerinin filizlenmesi için mükemmel havasıyla Kona bölgesi, bu kahvenin yetişmesi için ideal bir yer olduğunu kanıtlamış ve böylece bugün bilinen Kona kahvesini yaratmış, kahve şöhretinin yukarı doğru tırmanmasının temelini atmıştır. Sonraki yıllarda giderek daha fazla kahve tarlası açılmıştır ancak 1850’lerde iş gücü eksikliği, kötü hava ve haşereler nedeniyle zor zamanlar başlamıştır. 1860’da, Hawaii adalarından kahve neredeyse tamamen yok olmuştur.Kona kahvesi ilk olarak 1873’te Avusturya‘nın Avusturya’nın başkenti olan Viyana’da düzenlenen Dünya Fuarında genel kabul görmüştür. 1892’de adaya bir tür Guatemala kahve çekirdeği getiren Hermann Widemann sayesinde Hawaii’de kahve üretimi yeniden başlamıştır. Bugün Kona Typica olarak adlandırılan bu çeşit, adanın tercih edilen kahve çekirdeğidir. Ne yazık ki, 1899’da dünya kahve pazarındaki ve kahve fiyatlarındaki şiddetli bir düşüş, aşırı arz nedeniyle Kona Kahve Kuşağındaki çiftlikleri olumsuz etkilemiş, kahvenin adalardan neredeyse tamamen silinmesine neden olmuştur. Bu sırada şeker yeniden popülerlik kazanmış, bu nedenle plantasyon sahipleri kahveden şeker üretimine geri dönmüşlerdir. Ancak 1900’lerin başlarında (1917-1918), Hawaii’de birçok asker konuşlandırıldığı için Birinci Dünya Savaşı kahve talebini artırmıştır. 1929, Büyük Buhran’ın başlangıcıdır. Kahve fiyatları düşmüştür. Sonraki on yılda borçlar artmaya ve kahve fiyatları düşmeye devam etmiştir. Kona kahvesi için karanlık zamanlardır. 1941-1953 arasında ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’na girmesiyle ordunun kahve satın alması, kahveye olan talebin artması ve savaş bittikten sonra sürekli artan kahve fiyatları Hawaii’de kahve çiftçiliğinin devam etmesine yardımcı olmuştur. Bu, yine dünya çapında bir kahve kıtlığına neden olan Brezilya‘daki (1953’de) başka bir don ile desteklenmiştir.

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

1960’larda Hawaii’de kahve rekor hasatlarla tekrar yükselişe geçmiştir. Kona kahve çiftçileri için bir iş gücü rakibi haline gelen turizmde bir patlama görmüştür. 1970’ler ve 1980’lerde kahvenin popülaritesi birkaç kez düşmüş ve yükselmiş, Kona kahvesi zirveye çıkmıştır. Kona kahvesi artık “özel kahve” olarak kabul edilmiş ve giderek daha fazla hayran toplamaya başlamıştır.
1991’de %10 Kona kahve karışımı yasası tanıtılmıştır. Bu kanun, sadece %10 Kona kahvesi içeren harmanlanmış kahvenin “%10 Kona kahvesi” olarak etiketlenmesine izin vermektedir. 1993 ve 1996 yılları arasında, kahve tedarikçisi Michael Norton, Panama ve Kosta Rika’dan yaklaşık 1600 ton kahve ithal etmiştir. Daha sonra bu ucuz kahveyi %100 Kona kahvesi olarak etiketlemiş ve yeniden ABD’deki kahve çekirdeklerini kavurup işleyen işletmelere, (kahve sektöründeki Peet’s, Starbucks Coffee Co., Peerless Coffee Co., Hills Brothers ve diğer küçük ve büyük isimlere) satmıştır. Bazı tahminlere göre, Michael Norton yaklaşık 14 milyon doları cebe indirmiş, bunun bir kısmını İsviçre hesabında saklamış, 2002’de 30 ay hapis cezası almıştır.

Sadece son birkaç on yılda Hawaii adalarından şeker neredeyse tamamen kaybolmuş ve (Kona) kahve her zamankinden daha güçlü olmuştur.

Kona Kahvesinin Yetiştirilmesi, Hasatı ve İşlenmesi

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Bir Kona kahvesi ağacının Hawaii’deki yaşamının ilk aşamaları, gelecekteki başarısı için hayati önem taşır. Bu nedenle, Kona kahve bitkileri, bitkiyi ilk birkaç yılı boyunca düzgün bir şekilde besleyebilen Hawaii’deki yetenekli çiftçiler tarafından genellikle fidan olarak satın alınır. Sağlıklı bir ağaç, yarım yüzyıldan fazla bir süre değerli meyveler üretebilir.
Kona kahve ağaçlarının yetiştirilme süreci zahmetlidir. Tohumları ağacın kirazında (kahve bitkisinin meyvesine kiraz denir, kahve teknik olarak bir meyvedir) bulunur. Tohumlar ya da kahve çekirdekleri genellikle parşömen olarak bilinen beyazımsı bir zarla, ayrıca hemen altında gümüş renkli ikinci bir tabaka ile kaplıdır. Nemli hava, bu ağaçların filizlenmesi açısından Kona bölgesinin lehine rol oynar. Sağlıklı bir Kona ağacı, bir yaşına geldiğinde 60-61 santimetre uzunluğa ve üçüncü yılına geldiğinde 90 santimetre ila 1,80 metre uzunluğa ulaşır ve bu noktada olgun kabul edilir. Kona ağacının üreme belirtisi, bitkiden çıkan beyaz çiçeklerin filizlenmesidir. Dallara yağmış karı andıran görüntüsü nedeniyle yöre halkı bu çiçeklere “Kona karı” demektedir. Bu noktadan itibaren kirazların ortaya çıkması yaklaşık dört ay sürer. Bir yılın büyük bir kısmından sonra kirazlar olgunlaşacak ve kahve yapmak için kullanılacaktır. Ancak emek burada bitmez. Kona, çiftçilerden ihtiyaç duyduğu özel ve dikkatli ilgi nedeniyle dünyanın en pahalı kahve türlerinden biridir. Kona bitkisi ömrü boyunca budama gibi yıllık bakım gerektirir. Budama, bir sonraki yıl için büyümeyi teşvik etmek amacıyla ölü ve aşırı büyümüş dalların çıkarılması sürecini ifade eder. Yılın ilk çeyreği geleneksel olarak bu sürecin gerçekleştiği zamandır.
Kirazlar olgunlaşmaya başladığında bile, kirazların hasat uzmanları tarafından elle toplanması gerektiğinden Kona kahvesinin titizlikle dikimi, yetiştirilmesi devam eder. Bir kirazın toplanmaya uygun olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, üzerinde kırmızı bir parıltı olup olmadığıdır. Hawaii’de kahve hasadı Ağustos ve Aralık ayları arasında gerçekleşir. Çiftçiler Kona kahve toplama sürecinin her adımını özenle gerçekleştirir. Çok sayıda küçük Kona kahve çiftliğinin ve dağlık arazinin düzeni, kahve kirazlarının elle toplanmasını gerektirir. En yüksek kalitede çekirdek üretmeyi amaçlayan çiftçiler, şerit yöntemi ile toplamadan kaçınmalıdır. Bu hasat yöntemi tüm kahve kirazlarının bir kerede daldan alınmasını (iki el kullanılarak bir elle dalın tutulması, diğer elle meyvelerin yani kahve kirazlarının tek hamleyle çekilip sıyrılarak dökülmesi veya toplanması) içerir. Bunun yerine, hasat mevsimi boyunca her kahve ağacına birden fazla geçiş yapılarak yalnızca en olgun çekirdekler çıkarılır. Bu, sadece olgun kahve kirazlarının tasnif (sınıflandırma, ayıklama, derecelendirme) masasına ulaşmasını sağlar. Olgunlaşmamış kirazlar ekşi veya acı olma eğilimindedir.

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Seçilen kahve kirazları, dış kabuğu ve posayı içteki tohumdan ayırmak için basınç kullanan bir hamurlaştırıcıdan geçirilir. İşçiler, Kona kahve çekirdeklerini fermantasyon tanklarına koymadan önce tatlı suyla dikkatlice yıkarlar. Çekirdekler, Kona’nın dağlarındaki alçak kotlarda 12 saat, yüksek kotlarda ya da rakımlarda yaklaşık 24 saat fermente olur, daha sonra çekirdekler kurutma aşamasına gönderilir. Kurutma da çok dikkatli yapılmalıdır. Güneşte de kurutulabilir ancak tüm çekirdeklerin eşit şekilde kurutulmasını sağlamak için makineler kullanılır. Kahve çekirdekleri kuruduğunda yüzeylerinde parşömen adı verilen sert bir örtü bulunur. Parşömeni çıkarmak ve çekirdekleri kavurmaya hazırlamak için öğütme frezeleme ve cilalama parlatma işlemlerine tabi tutulurlar.

Kona Kahvesini Özel Yapan Nedir?


Kona tek Hawaii kahvesi değil ama kesinlikle en ünlüsüdür. Uzun bir süre Hawaii, kahve yetiştiren tek ABD eyaleti olmuştur. Kona kahvesi, öncelikle birinci sınıf tarım konumu ve üretim süreçleri nedeniyle diğer çeşitlerden farklı olan özel bir kahvedir. Kona kahve çiftlikleri “Kahve Kuşağı” adı verilen tek bir yerdedir. Bu bölgede, ortalama büyüklükleri 20 ila 40 dönüm arasında değişen yaklaşık 900 kahve çiftliği bulunmaktadır. İlk kahve çiftliklerinden bazıları artık müzedir. Beşinci nesil kahve çiftçileri, çekirdeklerini gururla yetiştirmektedir. Kona kahve çiftlikleri her yıl yaklaşık 1200 ton yeşil kahve çekirdeği üretmektedir, bunların net değeri yaklaşık 14 milyon dolardır.
Kona kahvesini özel yapan en önemli ihtiyaçların tümü Kona Kahve Kuşağında bulunabilir. Volkanik toprak, Kona ağaçlarının kalitesine katkıda bulunan temel minerallerle (nitratlar, fosfatlar, demir ve manganez ile) doludur. Bunun da ötesinde, Kona kahve Kuşağı, Kona kahve çiftliklerinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için mükemmel bir iklime sahiptir. Bol güneş ışığı vardır, ancak genellikle 21 santigrat derece civarında seyreden ılıman sıcaklıklar vardır. Ağaçlar verimli volkanik topraklarda, avokado, mango ve macadamia fındık ağaçlarının sağladığı doğal gölgede gelişir. Parlak güneşli sabahlar, bulutlarla kaplı yağmurlu öğleden sonraları ve ılıman geceler döngüsü, Kona kahve ağaçlarının yavaş yavaş olgunlaşması ve gelişmesi için ideal bir büyüme ortamı yaratır. Ayrıca, toprağın drenajı iyidir, arazinin eğimi, yağmurun birikmeden veya yokuş aşağı çok hızlı akmadan kahve bitkilerini beslemesini sağlar. Bu kahve ağaçları yüksek rakıma dikilir. Daha yüksek rakımlı yerler tipik olarak olağanüstü kalitede ve yumuşaklıkta hafif bir tada sahip kahveler üretir.

Kona Kahvesinde Özgünlük

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Bir kahve markası, Kona bölgesinden hasat edilmediği sürece kahvesini yasal olarak “Kona” olarak tanıtamaz. Sadece Kona’nın kuzey ve güneyindeki Hualalai ve Mauna Loa yanardağlarının yamaçlarında yetişen kahveye “Kona kahvesi” denilebilir. Hawaii’de Kona kahvesiyle ilgili katı etiketleme yasaları vardır. Mevcut Hawaii yasaları, karışımların Kona kahve yüzdesinin etikette belirtilmesini gerektirir ve etikette yazılı olan “%100 Kona Kahvesi” kelimesinden o kahvenin hakiki olduğu anlaşılabilir, bu kahve sadece Kona kahve çekirdekleri içerir. Kona harmanı veya “%10 Kona kahvesi” gibi terimlerle etiketlenen kahveler, %100 orijinal Kona çekirdekleri değildir. Bunlar % 0 ila %10 Kona kahvesi ve dünyanın başka bir yerinden gelen başka bir kahveden oluşurlar. Satın alınan her paketin üzerinde Kona Kahve Sertifika Mührü olmalıdır. Kona Kahve Konseyi mührünün varlığı, çiftçinin belirli derecelendirme uygulamalarına bağlı kaldığı ve çekirdekleri belirlenmiş alanlardan birinde yetiştirdiği anlamına gelir.
Özgünlük, Kona kahvesi için büyük bir sorundur. Bu nedenle, yaklaşık 600 Kona kahve çiftliği şu anda yanlış bir şekilde etiketlenmiş Kona kahvesi satan distribütörlere, toptancılara ve perakendecilere karşı toplu dava açmaktadır. Bu yanlış etiketleme, fiyatları aşağı çekerek ve tüketici algılarını lekeleyerek gerçek Kona çiftçilerine zarar vermektedir. Hawaii dışında, başka bir ülkeden gelen bir poşet kahvenin üzerinde “Kona Roast” ve “Kona Style” gibi yanıltıcı ifadeler kullanılabilir. Kona Roast, korumalı bir terim değildir ve her tür kahve çekirdeğinden yapılabilir. Büyük ihtimalle % 0 Kona kahvesi içerir. Kona style yazan bir kahve paketinin üzerinde açıkça %10 veya %100 Kona kahvesi gibi bir açıklama yer almıyorsa muhtemelen Kona kahvesi ile ilgisi yoktur. Ayrıca, kavrulmuş Kona kahvesi 20 Dolar (yaklaşık 379 YTL) / lb’den daha ucuza bulunuyorsa şüphe duyulmalıdır. Gerçekten otantik Kona kahvesi aranıyorsa, kahvenin nereden geldiğine çok dikkat edilmeli ve saygın bir Hawaii kahve şirketi tarafından kavrulduğundan emin olunmalıdır.
Not: Lb, libre’nin kısaltılmış yazılımıdır.1 Libre ( ya da 1 Pound) 453,59 gramdır. Mart 2023’te 1 Dolar yaklaşık 18,96 Türk Lirasıdır.

Kona Kahvesi Neden Çok Pahalıdır?

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Kona kahvesi dünyanın en nadide kahvelerinden biridir, bu nedenle kahve endüstrisindeki diğer kahvelere göre nispeten pahalıdır. Bunun çeşitli nedenleri vardır ve hepsi de kahvenin nadirliği ve benzersizliği ile ilgilidir. Kona kahvesinin maliyetinin ilk ve en önemli nedeni arz ve taleptir. Kona Kahve Kuşağı yılda yaklaşık 2,7 milyon ton kahve üretir ve bu sektördeki kahvelerin sadece %1’ini oluşturur, dolayısıyla talebi ve fiyatı artırır. Buna Kona kahvesinin ne kadar lezzetli olduğu da eklenirse, tedarik sıkıntısı yaşanır. Diğer bir sebep genel giderlerdir. Kahve çekirdeklerini elle toplamak insan odaklıdır, bu da yüksek işçilik maliyetleri anlamına gelir. Kona’da çiftçiler aylarca aynı ağaçlardan yalnızca en iyi kırmızı kahve kirazlarını toplar. Ayrıca onları derece veya boyuta ve kuru işlenmiş çekirdeklere göre ayırırlar. Çiftçiler ve perakendeciler, satış için çekirdekleri kızartabilir ve elle paketleyebilir. Bu çok fazla zaman ve çaba gerektirir, bir poşet Kona kahvesinin maliyetinin yaklaşık %40’ını oluşturduğu tahmin edilmektedir. Çiftçiler ve işçiler, çalışmaları karşılığında dünyanın en çok kahve üreten ülkelerinden ikisi olan Etiyopya veya Guatemala’daki kahve işçilerinden daha yüksek ücret alır. Kona’da çok fazla tarım arazisinin olmaması da üretim fiyatının yüksek olmasına sebep olur. Satın almak ve evde demlemek için Kona kahvesi aranırken, bir altın kuralı akılda bulundurulmalıdır: eğer ucuzsa, sahte veya karışım olma olasılığı yüksektir.

Hawaii’nin Diğer Büyük ve Daha Ucuz Kahve Çeşitleri

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Kona kahvesinin fiyatı çok yüksektir fakat çok yüksek rakamlar ödemeden de tadı çıkarılabilecek birkaç Hawaii kahvesi çeşidi vardır. Bunlar Ka’u, Puna ve Hamakua kahveleridir. Kona kahvesi, Büyük Ada’da yetiştirilen tüm kahvelerin yaklaşık %95’ini oluşturur. Kalan %5’i çoğunlukla Ka’u, Puna ve Hamakua kıyılarında yetişen kahve çekirdeklerinden oluşur. Bu kahveler, Kona kahvesinin sahip olduğu zengin tarihe, olağanüstü pazarlamaya veya iyi halkla ilişkilere sahip değildir. Çok iyi bilinmedikleri için çok daha uygun fiyatlıdırlar.
Kona kahvesi kadar bilinmese de Ka’u kahvesi de bir o kadar lezzetlidir, kendine özgü bir aroması ve çok yumuşak bir tadı vardır ve Hawaii’de gelişmekte olan bir kahvedir. Ka’u kahvesi, komşu Kona Kahve Kuşağının 32 Km. güneyinde, Mauna Loa yanardağının güney yamaçlarında yetiştirilir. Kona gibi Ka’u bölgesi de yüksek kaliteli, besin açısından zengin toprağa sahiptir. Volkanik kül birikintileriyle dolu olan toprak asidiktir ve kahve bitkileri için ideal olan iyi drenaja sahiptir. Büyük Ada’da her Nisan ya da mayıs ayında düzenlenen özel bir “Ka’u Kahve Festivali” vardır. Bu festivalde, Kona kahve festivalinde de olduğu gibi ödüllü yetiştiricilerle tanışılabilir, kahveler tadılabilir ve doğrudan çiftçilerden taze çekirdek satın alınabilir. Çiftlik ve değirmen turlarının yanı sıra müzik ve hula (Hawaii yerlilerinin yaptığı bir çeşit dans) performansları da vardır.
Puna bölgesi de kahveye yabancı değildir. Şeker kamışının yükselişiyle birlikte bir zamanlar Puna’dan kaybolmuş olsa da şimdi kahve yeniden yükseliştedir. Puna kahvesi, dolgun, ağır, fındıksı tonlara sahip, tadıyla olağanüstü bir kahvedir. Orta derecede kavrulduğunda Mocca (Mocha) kahveleri anımsatır.
Hamakua kahvesi, eskiden şeker kamışı ülkesi olan ancak şimdi yavaş yavaş kahve ülkesine dönüşmekte olan Mauna Kea yanardağının tropikal yamaçları yetiştirilmektedir. Çiftlikler, Hilo’nun (Büyük Ada’nın merkez ilçesi) kuzey tarafında, Big Island’ın Hamakua bölgesinde yer almaktadır. Hamakua sahili, inişli çıkışlı tepeleri ve inanılmaz manzaralı yollarıyla ünlüdür. Hamakua kıyısındaki çoğu kahve çiftliği küçüktür ve meyveler elle toplanır. Hamakua kahvesinin çikolatamsı yumuşak, zengin bir tada sahip olduğu söylenir.
Diğer Hawaii adalarında da bir miktar kahve endüstrisi vardır. Her bir Hawaii kahvesi kendine has bir tada sahiptir. En çok hangi kahvenin sevileceği, tıpkı bira ve şaraplarda olduğu gibi kişisel tercihlere bağlıdır.

Kona Kahvesinin Tadı Nasıldır?

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Geleneksel Kona kahvesi, şuruplu, baharatlı ve cevizli notalarla hassas, tatlı ve meyvemsi bir tada sahiptir. Tadı kahverengi şeker, sütlü çikolata ve bal ile biraz meyvenin birleştiği bir kahveye benzer. Bununla birlikte, tat profili yine de değişebilir. Tadı çekirdeklerin olgunluğuna, kavurma ve öğütme işlemine ve demleme yöntemine bağlıdır. Kavrulma şekli tatların nasıl ifade edildiğini güçlü bir şekilde etkiler. Hafif kavrulmuş Kona kahvesinde sedir, incir, yasemin, karamel, fındık ve böğürtlen notaları sergilenir. En fazla kafein içeriğine sahip olduğu için ferahlatıcı ama hafif topraksı bir tada sahiptir. Kona kahvesinin tüketicileri arasında en çok tercih edilen kavrulmuş hali orta kavrulmuş olanıdır. Orta kavrulmuş Kona kahvesinde odunsu çikolata ve parlak meyve tadı arasında bir denge oluşur. Tatlı, narin yapıları göz önüne alındığında, içenlere biraz tatlı benzeri içecekleri hatırlatır. Kona Peaberry, tarçın, karamel, erik notaları ve kakao, sedir notaları ile derin tatlı ve zengin olduğu için orta kavrulmuş kahvelerden hoşlananlar arasında popülerdir. Kavurma ne kadar koyu olursa tatlılık ve meyvemsilik o kadar az olur ve bu da daha dolgun bir tat sağlar. Koyu kavrulmuş kahve seçeneği bitter çikolata ve fındık aromasına sahiptir. Koyu kavrulmuş kahve sevenler için %100 Kona kahveli koyu kavrulmuş Kona Moon kahvesi önerilir.
Kona kahvelerinden bazılarına sahip olmak isteyenler, çevrim içi mağazalara göz atabilir.

Kona Kahvesinin Lezzetini Neler Etkiler?

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Hawaii’nin mineralli toprağı, yüksek konumu ve iklimi, çiftçilerin Kona kahve çekirdeklerini ekme, hasat etme ve işleme şeklini, bunlar da meyvenin olgunluğunu ve tadını etkiler. Kavurma seviyesi, öğütme yöntemi ve demleme bile Kona kahvesine tipik tatlı, meyvemsi ve fındıksı lezzetini verebilir. Adanın nemli havası, mineral bakımından zengin toprağı ve yüksek yamaçları, Kona kahve ağaçlarının gelişmesine katkıda bulunur. Bu, %100 Kona kahve çekirdeklerinin beklenen tatlı, meyvemsi aromasını üretmesini garanti etmenin ilk adımıdır. Lav akışı, yüksek konsantrasyonda potasyum, fosfat, nitrat ve kalsiyum içeren mineral açısından zengin toprak oluşturur. Bunlar, Kona kahve çekirdeklerini bir tat kompleksi üretmek için sağlıklı tutar. Daha yüksek rakımlar sert, yoğun çekirdekler üretir. Bu Kona çekirdekleri, daha tatlı ama daha nüanslı tatlar veren daha yüksek şeker konsantrasyonları içerir. Daha düşük sıcaklıklar, Kona çekirdeklerinin yavaş büyümesini sağlayarak Arabica kahve meyvesinin ya da kirazının kademeli olarak olgunlaşmasını sağlar. Gerçekte, çekirdekler, acılık olmadan karmaşık tatlar geliştirmek için daha fazla zamana sahip olur.

Kona Kahvesinin Öğütülmesi ve Demlenmesi

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Kona kahvesini içmenin pek çok yolu vardır ve öğütme ve demleme yöntemleri, taze bir kahve yapımında hayati rol oynar. Ekstra kaba öğütme, az ekstraksiyon nedeniyle zayıf bir lezzet verebilir. Öte yandan, çok ince bir öğütme, fazla ekstraksiyona ve sonuç olarak daha acı bir tada neden olabilir.
Kullanılan demleme yöntemi, hangi lezzetlerin tadılabileceğini belirler. Soğuk demleme, Kona kahvesini daha hafif ama daha tatlı yapabilir. Daha yavaş bir işlem olduğu için asitler ve yağlar hızla çözünmez, bu da acı tadı en aza indirir. Sıcak demlemeler, daha yüksek toplam titre edilebilir asit konsantrasyonlarına veya bir gıda örneğinde bulunan asit sayısına sahip olma eğilimindedir. Sıcak demlenmiş Kona kahvesi daha keskin ve daha acı bir tada sahip olabilir çünkü sıcak su asidin ekstra acı bileşiklere dönüşmesine neden olur.
Demleme için bazen bir French Press’te (kahve demlemek için kullanılan bir aparat) olduğu gibi bir daldırma yöntemi kullanmak en iyisidir. Diğer zamanlarda, Moccamaster, Chemex veya Hario V60 gibi gelişmiş ya da basit bir kahve makinesi veya kit kullanmak gibi bir dökme yaklaşımı en doğru yoldur. Hafif kavrulmuş Kona kahvesi, sert peynir, hamur işleri ve kuru meyvelerle iyi uyum sağlar. Orta sertlikte Kona, salatalara ve meyveli tatlılara eşlik edebilir. Koyu kavrulmuş Kona’nın dolgun, güçlü tadı baharatlı yiyecekler, tütsülenmiş etler ve bitter çikolata için mükemmeldir.

Kona Kahve Kültür Festivali

Kona Kahvesi: Bir Hawaii Lezzeti

Büyük Adadaki Kona kuşağı, Hawaii’de toplu kahve üretimini ilerleten ve tarihin önemli noktalarında eyalet ekonomisini destekleyen, dünyadaki en eşsiz ama önemli yerlerden biridir. Tarihsel olarak, şeker kamışı ve ananas Hawaii’nin tarım sektöründe her zaman öncelikli olmuştur fakat bugün Hawaii’de her zamankinden daha fazla kahve yetiştirilmektedir. Leziz, eşsiz bir kahve deneyimi yaşamak isteyenler için Kona kahvesi mükemmel seçimdir. Kona Kahvesi özel bir kahvedir. Bu kahveler, özel çekirdeklerin kullanılması, mükemmel yetiştirme koşulları ve çekirdeklerin bitkiden fincana kadar özel bir şekilde işlenmesi ile normal kahveden ayrılmaktadır. 1970 yılındaki başlangıcından bu yana Kona Kahve Kültür Festivali, Kona’nın 200 (veya üzerinde) yıllık eşsiz kahve mirasını korumayı, sürdürmeyi ve tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu festival tüm Hawaii adalarından ve kahve endüstrisindeki en büyük isimlerinden yıllık ziyaretçileri çekmektedir. Her Kasım ayında düzenlenen bu festivalde on gün boyunca yaklaşık 50 etkinlikle, kahve içenlerden uzmanlara kadar herkes için bir şeyler vardır. Festivalin etkinlikleri arasında Kahve ve Sanat Gezintisi, Kupa Yarışması, Çiftlik ve Değirmen Turları, Uluslararası Fener Geçit Töreni yer alır. Bunların dışında, kendi kendine rehberli bir sürüş turu broşürüyle Kona kafeleri, alışveriş merkezleri ve çevresi keşfedilebilir.

Kaynakça:

https://bigislandcoffeeroasters.com/blogs/blog/know-before-buying-kona-coffee
https://collectionsofwaikiki.com/what-is-kona-coffee/
https://nextishawaii.com/coffee-big-island-hawaii/
https://coffeetropic.com/dunyada-kahve/

Yazar: Müşerref ÖZDAŞ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.