Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türk Patent Enstitüsü’nde Yapılan Değişiklikler

0 246

Türk Patent Enstitüsü’nde Yapılan DeğişikliklerTürkiye’de patent ve marka haklarını koruyan birimdir Türk Patent Enstitüsü (TPE). Marka tescili veya patent almak isteyen hak sahipleri gerekli evraklar ile birlikte direkt veya marka-patent vekilleri aracılığı ile Türk Patent Enstitüsü’ne başvurularını yapmakta ve TPE tarafından yapılan inceleme sonucunda başvurunun uygun olup olmadığı tespit edilir. Sonrasında itiraz süreci ve ardından da belge almaya hak kazanma gibi haklar elde edilir.

Türk Patent Enstitüsü ani bir karar ile adını değiştirmiştir. Yeni adı “Türk Patent ve Marka Kurumu” olmuştur. Bu kararın alınmasının arkasında siyasal bazı olayların olduğu söylentileri olsa da biz bu kararın daha çok son yıllarda artan marka başvurularının, patent başvurularından sayıca fazla olmasına bağlıyoruz. Bu durum ise kurum adı ile tam örtüşmemekteydi. Türk Patent Enstitüsü adında marka ibaresinin geçmemesi bu değişikliğe yol açtığını düşünüyoruz. Bu sebeple “Türk Patent Enstitüsü” adı “Türk Patent ve Marka Kurumu” olarak değiştirilmiştir ve bu kararın yerinde olduğunu düşünüyoruz.

Marka tescil başvurusu süreçleri ve genel işleyiş şekli bakımından herhangi bir değişiklik yapılmamıştır ve prosedür aynen uygulanmaya devam etmektedir. Marka vekilleri ve patent vekilleri eskiden olduğu gibi yine online olarak elektronik imza ile Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesi üzerinden, müvekillerinin başvurularını yapabilmekte ve takip edebilmektedirler. Yine eskiden olduğu gibi marka tescil belgesi almaya hak kazananlar için markalarının 10 yıllığına koruma altına alınması durumu devam etmektedir. Patent için de aynı şartlar eskiden olduğu gibi geçerliliğini korumaktadır.

Türk Marka ve Patent kurumu yapılan bir değişiklikte patent ve marka vekilliği sınav şeklindedir. 2017 yılı sonundan yılından itibaren patent ve marka vekilliği sınavı uygulamalı olarak yapılacağı bizzat Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habib ASAN tarafından duyurulmuştu. İki yılda bir yapılan patent ve marka vekillik başvuru ücretleri ise her dönem değişebilmektedir. Önceden yapılan duyuru ile şartlar adaylara bildirilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.