Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ailede Mutsuzluğun Sebepleri Nelerdir?

0 334

Ailede Mutsuzluğun Sebepleri Nelerdir?Aile, toplumun en küçük birimidir. Aile toplum için temel taştır. Mutlu ve huzurlu bir aile ortamı çok önemlidir. Çocuklar başta olmak üzere ailedeki mutluluk ya da mutsuzluk tüm bireyleri etkiler.
Ailelerde kimi zaman fikir çatışmaları yaşanabilir. Bu çatışmalar konuşarak, tartışılarak çözülebilir. Eğer anlaşılamayan bir konu üzerinde durulmuyorsa, konuşulmuyorsa bu durum zamanla daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Fikir çatışmalarının üstü kapatılmamalıdır. Eğer bir problem varken kişi bu problemle ilgili fikirleri değiştirmiyor, inatlaşıyorsa aslında olayın ardında farklı problemler vardır.

Aile birimi özeldir ve hiçbir aile birbirine benzemez. Bu sebeple aile dışından insanları aile işlerine karıştırmak aile düzenini bozabilir. Aile problemleri ile ilgili terapistlere başvurmak daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlar.
Ailede içinde mutlu olmak için kişi kendi bakış açısıyla sorunlara bakmamalı empati kurmalıdır.
Eşler birbirini değiştirmeye çalışmamalıdır. Her birey kendine özgüdür. Eğer eşler birbirini değiştirmeye çalışırsa evlilik tehlikeye girer.

Ailede Mutsuzluğun Sebepleri Nelerdir?Eşler arasındaki uyumsuzluk karşılıklı töleransla çözülebilir.
Evlilik öncesi eşler birbirlerini çevresindeki insanlarla olan ilişkilerinden anlayabilir. Bu anlamda duygusallık boyutunun dışında eşlerin sosyal ilişkileri de önemlidir. Eşlerden biri sosyal yaşamı severken diğeri sevmiyorsa bu da evlilikte problemlere yol açabilir. Eşler evlilik öncesi birbirini iyi tanımaya çalışmalıdır.
Ekonomik problemler evliliği etkiler. Ama maddi yeterlilik her zaman mutlu evliliği getirmez.

Evliliklerde mutsuzluğun en büyük sebeplerin biri aldatmadır. Genellikle erkekler aldatır gibi bir algı yaygındır ama kadınlar da aldatır. Bu yüzden de kadınlar evliliklerinde farklı sebeplerden oluşmuş bir mutsuzluğu bile aldatılmaya yorarlar.
Aldatmanın sebeplerinden biri eşinin sürekli olarak aldatıldığını söylemesiyle eşini aldatmaya yönlendirir.

Ailede Mutsuzluğun Sebepleri Nelerdir?Evliliklerini mutluluğu

yakalamayanlar ,başka insanlarla mutlu olmak için eşlerini aldatır.Evlendikten sonra kişiler kendilerine özen göstermeye devam etmelidir. Bakımsız eşler evliliği olumsuz etkiler. Yaşam akıp gider ve kimsenin kimseye garantisi yoktur.
Fazla güven de evliliği etkiler. Eşine veya kendine fazla güvenenler evliliklerinde sorun yaşadıklarında daha olumsuz etkilenirler.
Kişilik olarak uzun ilişkileri sürdüremeyenler de aldatmaya meyillidir.Fiziksel çekimlerde aldatmaya sebep olabilir.
Tüm erkekler veya kadınlar aynı durumda aynı tepkiyi vermez. İlişkiler özeldir. Bireyselliklere özen gösterilmelidir. Mutsuz bir evlilik ailedeki tüm bireyleri mutsuz eder.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.