Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Egzama İçin Alternatif Tedavi Yöntemleri

0 27

Egzama belirtileri kremler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilmektedir. Bununla birlikte, bazı insanlar çeşitli alternatif tedavilerle rahatladıklarını belirtmektedirler.

Bir takım alternatif tedaviler egzamanın belirtilerini gidermekte yardımcı olmaktadır. Bu tedavi seçenekleri bir dizi yan etki gösterebilir. Bir uzman gözetimi altında, standart tedavilerle birlikte kullanıldığında yararlı olabilirler. Tabi ki, alternatif veya tamamlayıcı tedavileri denemeden önce daima doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Doğal tedaviler
Bazı doğal ilaçlar egzama semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Emin olmak için herhangi bir bitki veya takviye almadan önce doktora danışılmalıdır.

Çay
Araştırmalar, yeşil ve siyah çayın kızarıklığı tetikleyen alerjik reaksiyonları en aza indirebileceğini göstermiştir. Çay posasını pamukla masaj uygulayarak bölgeye sürmek, hastalığı azaltmak için basit bir yol olabilir.

Yapılan bir araştırmada, deneklere günlük olarak bir litre yeşil çay içmeleri istenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, çay içenlerin yüzde 63’ünde bir ila iki hafta sonra iyileşme fark edilmeye ve bir ay sonra belirgin düzelme göstermeye başlanmıştır.

Borates yağı
İngiliz Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada altı ay boyunca her gün 500 mg’lık bir bor kapsülü alan orta derecede ağır egzama sahibi erişkinler, ciltlerinde hafif bir iyileşme olduğunu fark etmişlerdir. Bununla birlikte, diğer çalışmalar egzama hastalarında borik yağı takviyeleri almaktan fayda sağlamamıştır. Çalışmalar borat yağı kullanmanın yan etkilerini göstermemiştir.

Çuha çiçeği yağı
Egzama belirtilerini azaltmaya tamamen yardımcı olduğu belirlenmemiştir.
Egzama geçiren 58 çocuğa yapılan küçük bir çalışmada akşam çuha çiçeği yağı alıp almadıkları tespit edildi ve tüm çocuklar 16 haftalık çalışmanın ardından düzenli bir şekilde düzelme göstermişlerdir. Bazı sağlık kuruluşları egzama tedavisinde çuğa çiçeği yağını bir tedavi seçeneği olarak belirtmektedir.

Akıl ve vücut yaklaşımları,
stres, kaygı egzama patlamalarını tetikleyebilir. Stresin azaldığı zamanlar egzama semptomları azalabilir. Meditasyon, yoga, kas gevşetmesi, akupunktur, aromaterapi gibi teknikler hakkında doktora danışarak egzama adına bu uygulamaların faydası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Akupunktur
Akupunktur vücuttaki belirli noktalara ince iğneler yerleştirerek yapılan bir uygulamadır. Eski bir Çin tedavi yöntemidir. Bu tedavi, sakinleştirmeye ve egzama semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak, akupunktur stres seviyelerini azaltabilir ve kızarıklığı önleyebilir.

Akapunktur alanında uzman bir uygulayıcı akupunktur tedavilerini sağlayabilir. Çin’de egzamanın, enerji düşüklüğünde ortaya çıktığına inanılmaktadır. Vücudun her yerine küçük iğneler yerleştirmek bu enerjiyi serbest bırakır ve hastalığı azaltır. Yapılan bir çalışmada, tek bir tedavi kaynağı olan akupunkturun egzama hastalarında kaşıntı yoğunluğunu azaltabileceği kanıtlanmıştır.

Aromaterapi
Aromaterapi rahatlamayı teşvik etmeye yardımcı olur ve egzamayı azaltabilecek bir uygulamadır. Bitkilerden gelen uçucu yağlarla beslenen havayı solumak, stresden mide bulantısına kadar her şeyi rahatlatabileceği söylenmektedir. Stres ve kaygıları azaltmak için gece papatya veya lavanta yağı ile doldurulmuş bir damla suyun yastığa konulması önerilmektedir.

Alternatif tedaviler, eczaneden reçeteli ilaç almadan evde tedavi etmeyi sağlamaktadır. Ancak, bu seçeneklerin tümü araştırma tarafından desteklenmemektedir. Tüm seçenekler hakkında doktorla konuşulması, egzama için en iyi tedavinin alınmasına yardımcı olacaktır.

Diğer alternatif bitkisel yollar şunlardır; Meyan kökü, Aloe Vera, Beyaz Dut, Ada çayı, süpürge otu, hindistan cevizi, Sarı kantaron, kına, defne yaprağı, kekik.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.