Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’nin Ereğlileri

0 46

4983_1Ülkemizde aynı isimle anılan bölgeler ile sıkça karşılaşılır. Şehir merkezlerinde aynı isimle anılan cadde ve sokaklar çoktur. Örneğin, birçok ilde Fatih Sultan Mehmet gibi ülkeye, millete mal olmuş kişilerin isimleri, mahallelere caddelere sokaklara verilmiştir. Kendi ilinizde de bu tür isimleri görebilirsiniz.

Fakat Ereğli nedendir bilinmez birbirinden tamamen farklı bölgelerde isim olarak verilmiştir. Kuzeyde Zonguldak’ın ilçesi Ereğli, ege de Tekirdağ’ın ilçesi Marmara Ereğlisi, Kocaeli’ninKaramürsel ilçesine bağlı belde olan Ereğli ve İç Anadolu da Konya Ereğli’si bulunur.

Zonguldak’ın İlçesi Ereğli

2012 nüfus sayımına göre, merkez nüfusu, 102,828 olan Karadeniz Ereğli’sinin, köylerle beraber 173,933 olan nüfusu Türkiye’deki 28 il merkezinden fazladır.
Ereğli Demir ve Çelik fabrikaları ile anılır. Ayrıca, Osmanlı çileği ve reçeli meşhurdur.
Her yıl düzenlenen etkinlikler;
-18 Haziran da Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali,
-Temmuz ayı ilk haftası “Sevgi Barış Dostluk” Kültür ve Sanat Festivali,
-Aralık ayı içerisinde ise Hamsi Festivali düzenlenir.
4983_2Balıkların İstanbul boğazından sonra ilk uğradığı yer, Zonguldak Ereğli’dir. Bu nedenle, taze balık yiyebilirsiniz. Zonguldak Ereğli’si 2002 yılında 2002 metre uzunluğundaki mangalla Guiness Rekorlar kitabına girmiştir.

Marmara Ereğli’si

Tekirdağ’a 28 km uzaklıktaki ilçesidir. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre, nüfusu 22.816’dir. Balıkçılık, sanayi, tarım ve hayvancılık önemli gelir kaynakalarını oluşturur. 32 km’lik sahile sahip Marmara Ereğli’si balık bakımından oldukça zengindir.
4983_4 (1)

Karamürsel Ereğli’si

Kocaeli ilimizin Karamürsel ilçesinin, 5 beldesinden biridir. Asıl geçim kaynağı Karadeniz bölgesinde olan diğer Ereğli’ler gibi balıkçılıktır. Bu yönü diğerleri ile benzerlik taşır. Merkeze 3 km uzaklıktadır. İzmir körfezinde denize girilen tek kasaba özelliğini taşır.

Konya Ereğli’si4983_6

Konya’nın güneydoğusunda 147 km uzaklıktaki ilçesidir. Adrese dayalı 2013 nüfus sayımına göre toplam nüfusu 137.837’dir.

Tarım ve hayvancılık en büyük geçim kaynaklarıdır. Hititlerden kalan İvriz Kaya Anıtı gezilebilecek en güzel yeridir. Beyaz kiraz üretiminde dünyada sözü geçen bir yerdir. İtalyanların pastalarını süslediği ve ilaç firmaları tarafından alındığı bilinir. Neredeyse her bölgeden insanlar bu topraktadırlar. Küçük İstanbul olarak anılır.

Kaynakça:
-http://tr.wikipedia.org/wiki/Ere%C4%9Fli,_Konya#cite_note-2
-http://www.eregli.bel.tr/
-http://tr.wikipedia.org/wiki/Karam%C3%BCrsel
-http://ereglikestanebali.wordpress.com/kocaeli-karamursel-eregli/
-http://tr.wikipedia.org/wiki/Karadeniz_Ere%C4%9Fli
-http://www.kdzeregli.bel.tr/ver2.0/
-http://www.marmaraereglisi.bel.tr/
-http://tr.wikipedia.org/wiki/Marmara_Ere%C4%9Flisi

Yazar:Ömer Çakmak

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku