Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cilt Beyazlatıcı Ev Reçeteleri

0 565

4982_limonBazı basit ev ilaçlarının, cilde herhangi bir zarar vermeden cildinizi beyazlatma yeteneği vardır. Çoğu doğal ağartma özelliklere sahip olduğundan, düzenli bir şekilde uygulandıkları takdirde cildin daha beyaz ve parlak olmasını sağlarlar. Bu yazıda ticari cilt beyazlatma ürünlerine bazı doğal alternatifler vereceğiz.

Her kadın güzel, parlak ve kusursuz bir cilt için yalvarır. Güneşe maruz kalmaya bağlı koyu veya kahverengi lekelerin gelişmesi, hiperpigmentasyon cildi donuk ve cansız yapabilen bazı yaygın cilt sorunlarıdır. Doğal bir süreç olan yaşlanma ve kirlilikten kaynaklanan hasar, cildinizi donuklaşmasına neden olabilir. Piyasada bu etkilerin önüne geçebileceğini iddia eden kremler, losyonlar ve ağartıcı ürünler olsa da bu ürünler oldukça pahalıdır ve bir çok kimyasal içerirler. Cildinizi beyazlatan doğal ürünler ise, diğer yandan ucuz, kolaylıkla temin edilebilir ve zararlı kimyasallar içermezler. Bu doğal ürünler cildinizi yumuşatmak, esnekleştirmek ve gençleştirmenin dışında, cildinizin beyazlaşmasını ve ışıldamasını sağlar. Aşağıda cildinize ışıltı verecek bazı doğal reçeteler verilmiştir.

1)Limon Suyu:

Limonun cilt için bir çok faydaları vardır. Limon suyu, doğal bir beyazlatma ajanı olarak hareket ederek cilt rengini açabilir. Ayrıca, cildi yabancı maddelerden temizleyen bir malzemedir. Limon, yeni hücrelerin büyümesini teşvik eden bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca, yüksek antioksidan içeriği yaşlanma belirtilerinin görünümünü geciktirmeye yardımcı olur. Cildinize limon suyu uygulamak için ilk olarak; bir limonu sıkın, su veya gül suyu ile karıştırın.

2)Domates Suyu:4982_domates-maskesi-nasil-yapilir

Limon gibi domates de, ağartıcı özelliklere sahiptir. C vitamini gibi bir çok gerekli vitamin bakımından zengindir. Domates, cildinizi aydınlatır ve yüzünüzdeki aşırı yağı emer. Kalın bir dilim domates kesin ve 5-10 dakika boyunca yüzünüzü hafifçe ovalayın. Kuruyana kadar suyu yüzünüzde kalsın. Bir dilim domatesi şekere batırıp onunla yüzünüzü ovabilirsiniz.

3)Yoğurt ve Portakal Kabuğu:

Beyaz tenli olmaya çalışan herkes için, mükemmel bir ev yapımı yüz bakım paketidir. Bu karışımı yapmak için, düzgünce kurutulmuş portakal kabuğu rendesine yoğurt ya da süt ekleyin. Yüzünüze bu macunu uygulayın ve su ile durulamadan önce 15-20 dakika bekletin. Bu ev yapımı maske cilt lekelerini çıkarmanın yanı sıra, cildinizi aydınlatmaya yardımcı olacaktır.

4)Süt, Bal ve Limon Suyu:

Bal nemlendirici özellikleri ile bilinirken, sütte bulunan laktik asit soyucu özelliği ile bilinir. Öte yandan limon suyu cildinizin ışıldamasını sağlayacaktır. Bu nedenle bal ve limon suyu ve sütü eşit miktarlarda birer kaşık alarak karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza bu karışımı uygulayın, yaklaşık 20 dakika boyunca kalmasına izin ve sonra ılık su ile durulayın.

5)Yulaf ezmesi, Yoğurt ve Domates:4982_cilt

Yulaf ezmesi, sindirim sisteminin sağlığının iyileştirilmesinin yanında, cildi düzgünleştirir ve parlaklaştırır. Yulaf ezmesi yatıştırır ve cildi aydınlatır. Cildi beyazlatmak için yulaf ezmesi kullanacaksanız; yoğurt ve domates suyu ile karıştırıp bir macun yapabilirsiniz. Birer tatlı kaşığı yulaf ezmesi, yoğurt ve domates suyu her alıp karıştırın. Yüzünüze bu karışımı uygulayın yaklaşık yarım saat bekletin ve sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu maske ölü deri hücrelerinin atılmasında ve güneş yanıklarının giderilmesinde gerçekten etkilidir.

6)Aloe Vera Jeli:

Aloe vera, hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Aloe veranın düzenli uygulanması koyu lekelerin görünümünü azaltarak cilt tonunu eşitler. Aynı zamanda hasarlı dokuların yeniden yapımına yardımcı olarak iyileşme sürecini hızlandırabilir.

7)Zerdeçal ve Limon Suyu:

Güneş yanıklarından kaynaklanan cilt hasarını tedavi etmek için, zerdeçal tozu ve limon suyu kullanın. Her ikisi de mükemmel ağartıcı maddelerdir. Zerdeçal cilt pigmentasyonunu ve karanlık noktaları azaltabilir. Limon suyu ile yaklaşık 2 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu karıştırın ve ince bir hamur yapın. Yüzünüze bu karışımı uygulayın ve suyla durulamadan önce, yaklaşık 10-15 dakika boyunca bekleyin.

Diğer Öneriler:4982_cilt-beyazlatici-ev-yapimi-receteler1

-Beyaz sirke ve suyu eşit miktarda karıştırın. Cildinize uygulayın ve durulamadan önce 5-10 dakika boyunca bekletin.

-Sandal ağacı tozu, limon ve domates suyunu birleştirerek bir karışım yapın. Yüzünüze uygulayın ve bol su ile yüzünüzü yıkamadan önce kurumasını bekleyin.

-Bir kaç dakika boyunca yüzünüze birkaç dilim çiğ patates yerleştirin. Bu patates dilimleri pigmentasyon ve cilt lekeleri çıkarmaya yardımcı olabilir.

-Bal ile ince öğütülmüş badem birleştirerek bir karışım yapın.Yüzünüze uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Daha sonra temiz su ile yıkayın. Bal yerine, ayrıca süt de kullanabilirsiniz.

Bu doğal ürünler ya da ilaçlar yalnızca cildinizi aydınlatmakla kalmaz aynı zamanda cilt lekeleri, pigmentasyon, güneş yanığı ve karanlık noktalar da dahil olmak üzere diğer bir çok cilt sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Badem yağı, bal ve süt gibi ürünler cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir ve kuru cilt ile ilgili bazı sorunlardan kurtulmanızı sağlar. Düzenli cilt bakımı rejimi ne dahil edilirlerse, bu doğal ilaçlar cilt tonunu ve rengini iyileştirmeyi sağlar ve cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olur. Bol su içmek de vücuttan toksik maddelerin giderilmesini sağlar ve cildi nemlendirir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/skin-whitening-home-remedies.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.