Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Abant Gölü

0 499

4124_abant_gl

Karadeniz bölgesinde bulunur. Batı Karadeniz’in iç kısımlarına kalan “Abant Dağları” adı verilen dağ sırasının üzerinde bulunur. Bu gölün yüz ölçümü 1.28 kilometre karedir. Abant Gölü, Bolu il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Abant Gölü bir vadi önünün yıkıntısı sonucunda tıkanması ile oluşan doğal bir set gölüdür. Gölün fazla suları, kuzeydoğu ucundan çıkan Bolu Suyu tarafından Filyos Çayı’na ulaştırılır. Abant Gölünün suyu tatlıdır ancak derinliği fazla yoktur. En yüksek derinlik 18 metreyi geçmemektedir. Bazen kış mevsiminde suları donar ancak bu çok sık rastlanan bir olay değildir.

4124_abantgolu2

Burası çok sayıda turisti çeker. Çevresi güzel çam ormanlarıyla kaplıdır. Ulaşımından kolay olmasını göz önünde bulundurursak buraya çok sayıda turistin ziyareti mümkün olmaktadır. Bu nedenle Türkiye gölleri arasında turiste ilk açılan göl Abant Gölü’dür. Turistlerin çok fazla ilgi göstermesinden dolayı çevresinde bir çok dinlenme tesisi bulunmaktadır. Bu göl çevresinden bir çok su taşıyan derelere sahiptir. Bu derelerden en önemlisi de Beşpoyraz deresidir.

Abant gölünün kuzeybatı kısmına kalan bölümünde bataklık görünümünü veren bir alan özelikle dikkat çekmektedir. Bu alan gün geçtikçe büyüyerek gölü doldurma gibi bir tehlikesi de vardır. Bu durum karşısında herhangi bir önlem alınmazsa eğer Abant Gölü’nün bir gün ortadan kalkacağının işareti olur.

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku