Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uçakta Yiyeceklerin Lezzetleri Neden Farklıdır?

0 104

Yerden 30.000 fit yukarıda, dar bir koltukta yolculuk yapıyorken fazladan ödeme yaparak aldığınız yemeklerin tadını beğenmemiş olabilirsiniz. Bununla birlikte, salatayı yemeye ve sandviçlerden bir parça ısırmayı denediğinizde yumuşak ve tuhaf bir tatla karşılaşabilirsiniz. Bu iştah açıcı olmayan yemek servisi için havayolunu suçlamak kolay olsa da sorun daha karmaşıktır. Uçakta herhangi bir şey yediğinizde çeşitli faktörler yemeğin tadını değiştirebilir.

Toplu Üretilmiş ve Tekrar Isıtılmış Yemekler

Uçaklarda yediğiniz yemekler evde ya da bir restoranda pişirilen yemekler gibi değildir. Herkesin tercihlerini karşılamak elbette zordur. Bu yüzden çoğu havayolu çok baharatlı ve tatlı olmayan daha güvenli seçimlere yöneliyor. Ek olarak, uçuş başlamadan çok önce tüm yiyecekleri uçak dışında pişirmek gibi uymaları gereken sıkı gıda güvenliği kuralları vardır. Bu, uçuş görevlilerinin tüm dondurulmuş yemekleri havada olduklarında tekrar ısıtmaları gerektiği anlamına gelir. Dondurulmuş bir yemek ısıtıldığında dondurucuda şok soğuktan dolayı yanan dokusundaki değişikliklere kadar yiyeceğin yeniden ısıtılmasıyla ilgili problemler yaşanır. Uçaklarda ayrıca yeniden ısıtma işlemi için ek kısıtlamalar vardır ve mikrodalga fırın veya normal soba kullanamazlar.

Çok Fazla Sos Kullanımı

Et suyuna batırılan patates püresi ya da salça sosuna yatırılmış et olsun Uçakta Yiyeceklerin Lezzetleri Neden Farklıdır?olmasın, havayolu yemeklerinde sıklıkla çok fazla sos kullanılır. Time Magazin’e göre, havayolları bilerek fazladan soslar ekler. Kısa bir süre içinde birden fazla öğünde tekrar ısıtma yapmaları ve hızlıca servis yapmaları gerekir; bu da yiyeceğin kuruyabileceği anlamına gelir. Bu kuruluğu telafi etmek için havayolları bu yemeklerde gereğinden fazla sos kullanır. Bu fazla sos kullanımı da tadı değiştirir.

Kabin Koşulları Koku ve Tat Alma Yeteneğini Etkiler

Uçakta yiyeceklerin lezzetinin değişmesinde en büyük rolü, uçağın ön tarafındaki özel bölüm üstlenir. Uçak yerden 30.000 feet yüksekte olduğunda bu kabin düşük basınç, kuru hava, düşük nem ve arka plan gürültüsüne sahiptir. Bu faktörlerin tümü koku alma ve tat alma yeteneğini etkiler. Ağız ve burun havadan dolayı kurur ve tadı tam olarak alamaz. Yemeğin tadına bakma yeteneği kokuya bağlı olduğundan bunu olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin, BBC havadayken tatma yeteneğini azaldığını, tuzlu veya tatlı yiyeceklerin tadının değiştiğini bildirmektedir. Havayolları bu durumu ekstra tuz ve şeker ekleyerek telafi etmeye çalışır, ancak genellikle bu ilaveler bu lezzet değişikliğini kaldırmakta hafif kalır ve yeterli değildir. Uçaktaki arka plan gürültüsü, öğle veya akşam yemeğinin tadını çıkarmada ciddi bir etkiye sahiptir. Bir çalışma, yüksek gürültünün tatlının ve tuzlunun tadına bakma yeteneğini etkilediğini bulmuştur. Yüksek sesler aynı zamanda insanları yiyeceklerinin tadını çıkarmaları için daha az olanak tanır ve beğenilerini azalır.

Kötü Tadımı Beklersiniz

Beklentiler algıyı etkileyebilir. Havayolu yemeklerinin yumuşak ve garip bir tada sahip olmasını bekleniyorsa tadını çıkarmak daha az olasıdır. Örneğin, bir çalışmada insanlar dondurma etiketi bulunan bir tabaktan yemek yiyenlerin, dondurulmuş tuzlu köpük denilen bir tabaktan yemek yiyenlerden daha çok zevk almaları muhtemeldir Bu çalışma aynı yemeği Uçakta Yiyeceklerin Lezzetleri Neden Farklıdır?yiyen insanların, yemeğin tadını tanımlarken bir isim değişikliğinin yapılması tanımların ve beğenilerin farklı olması için yeterli olduğu sonucuna varmıştır. Yiyecekler süslü olmasa bile, lezzetli olması gereken beklenti ne kadar hoşa gittiğini etkiler. Aynısı bir uçaktaki tam tersi durum için de geçerlidir. Yemeğin mülayim, garip veya ucuz olacağı düşünüldüğünde, her lokmada yanlış bir şey bulunur ve deneyimden nefret edilebilir.

Bütçeler Seçenekleri Etkiliyor

Havayolları son yıllarda bazı yemek seçeneklerini genişletiyor olsa da ekonomi sınıfından uçan insanların çoğu lezzetli yiyecekler almıyor. Bazı havayolları, gıdaları bütçe çizelgesinde kesip çıkarabilecekleri başka bir tasarruf hattı olarak görür. Örneğin, Hindistan’daki bir havayolu, tasarruf etmek için, uçuş sırasında yolculara sunduğu peynir miktarını düşürdü. Diğer bir havayolu şirketi zeytinleri salatalarından uzaklaştırarak maliyetleri düşürdü. Birçok şirket bütçelerine uygun daha ucuz ve daha uygun malzemeler seçmeye çalışırlar. Bu da tadı etkiler.

Ne Yapabilirsiniz?

Havayolları ile seyahat ederken yemeklerin tadı değişmesin diye elbet kabin basıncını değiştirmek ya da yemeklerin ısınma şartlarını değiştirmek mümkün değil. Ancak bir uçuşta yemek deneyimini geliştirmek için bazı adımlar atılabilir. Tatlılık veya tuzluluk tadı verebilmenizi etkileyen arka plan gürültüsünü ortadan kaldırmak, gürültüyü engellemek için kulaklık takılabilir. Bu yenilen yemeğin tadını artırabilir, çünkü yan koltukta oturan kişinin sesini dinlemek zorunda kalmazsınız. Yapabilecek bir başka değişiklik havada baharatsız yemek siparişi vermektir. Yemeklerin yerde daha yumuşak olmasını tercih edilse bile, havada bulunan yemeklere daha Uçakta Yiyeceklerin Lezzetleri Neden Farklıdır?fazla tuz, ot ve baharat eklemek lezzetlerini çok değiştirebilir. Uçuş öğünlerini seçme şansı bulunduğunda, daha fazla lezzet içeren bir şey seçilmemelidir. Ayrıca aktör Jude Law’un tavsiyesine uyabilir ve uçuş izin verirse kendi yemek sosunuzu yanınızda götürüp kullanabilirsiniz. Astronotlar ayrıca uzayda acılı sos talep ediyorlar çünkü koku ve tat alma duyuları etkileniyor.
Sonuç olarak havayolu yolculuğu yapıyorsanız yemekler konusunda büyük beklentileriniz varsa bunu değiştirebilirsiniz. Havayollarının büyük masraflar yapmadan havadaki yiyecek tadını nasıl daha iyi hale getirebileceğini anlayabilmeleri için güçlü olasılıklar vardır. Bu konuda iyileştirme yapmak için farklı tarifler deniyorlar ve daha iyi sonuçlar elde etmek için şefler kullanıyorlar. Bunu gelecekte bir uçakta deneyimleyen ilk şanslı insanlardan biri olabilirsiniz.

Kaynakça:
BBC: Yemekler neden uçaklarda farklı lezzetler yaratıyor?
ZAMAN: Gerçek Sebep Hava Taşıtı Yiyeceklerinin Neden Bu Kadar Kötü Tadı?
NCBI: Havayolu öðünlerinde Salmonella Oluşumu
Discover: Neden Havayolu Yemeklerinin Kötü Tadı Neden Arkasındaki Bilim

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku