Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Vücut İşaretleri ve Hastalık Belirtileri

0 51

İnsanlar genellikle potansiyel sağlık sorunlarından kaçınmada çok iyidirler. Her ne kadar sağlık problemlerini görmezden gelmeye çalışsalar bile, vücutları hasta olduğunu, bir şeyin yoksun ya da fazla olduğunu belirtiler ile gösterirler. Bu belirtiler hakkında bilinçlenip vücudunuzdaki herhangi bir değişikliğin farkına varmak, bir hastalığın erken teşhisine yardımcı olurken bu, olası bir hayati tehlikenin de önüne geçer. Düzensiz bağırsak hareketlerinden göğüs ağrısına, baş ağrısından yorgunluğa kadar, karşılaşabileceğiniz bu şikâyetler, size bir hastalığın sinyalini veriyor olabilir. Ya da daha önce yaşadığınız bir sağlık problemi ile eşleşen şikayetlerle uyum sağlayan bir semptom yaşıyor olabilirsiniz. Aşağıda, vücudun söylemeye çalıştığı 11 kritik durum mevcuttur.

Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısından dolayı acı çekmenizin 30’dan fazla nedeni var ve bunların çok azı, iyi bir durumu ifade eder. Göğüs ağrısı yaşamak mide ekşimesi kadar basit bir şey olsa da kalp krizinin de başlangıcı olabilir. Eğer göğüs ağrısı hissediyorsanız gelir geçer diye düşünüp görmezden gelmeyin.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Vücut İşaretleri ve Hastalık Belirtileri

Nefes darlığı, halsizlik, soğuk terleme, düzensiz veya hızlı bir nabız yaşıyorsanız veya ağrıdan endişe duyuyorsanız, en kısa zamanda bir acil servise görünmeniz tavsiye edilir.

Yorgunluk

Günün herhangi bir noktasında herkes yorgun olabilir, ancak bunun bir nedeni vardır. Yoğun bir hafta geçirmiş, bir konuda aşırı stres yaşamış ya da uyumamış olabilirsiniz. Fakat yorgunluğunuzun bu sebepler harici başka sebepleri de olabileceğini unutmayın. Olası bir beslenme dengesizliği veya bir tiroid problemine bakmanın zamanı gelmiş olabilir. Ancak yorgunluğun bir semptom olarak ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında, bir doktora görünmek için bu önemli bir sebep teşkil edebilir.

Baş Ağrısı

Başınız ağrıyorsa vücudunuz size bir şey anlatmaya çalışıyordur. Ancak size söylemeye çalıştığı şey, çoğu zaman sebebi bulunmadan öylece kalır. Çünkü sorunun nedenini bulmak yerine, birçok kişi onu ağrı kesici ile maskelemeye çalışır ve kendi kendine çözmeyi umar. Eğer bol miktarda su içmek ve temiz hava almak baş ağrısının geçmesine yardımcı olmazsa ve Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Vücut İşaretleri ve Hastalık Belirtilerisık sık başınız ağrıyorsa, o zaman harekete geçmek gerekir. Çünkü bu baş ağrısı çok önemli bir hastalığın alarmını veriyor olabilir.

Düzensiz Bağırsak Hareketleri

Bağırsak hareketlerinin düzenli olması, her gün tuvalete gitmeniz gerektiği anlamına gelen yaygın bir yanılgıdır. Sağlık uzmanlarına göre, bu durum herkeste farklıdır. Ve haftada üçten az tuvalet ihtiyacını gidermeyen kişiler düzensiz bağırsak hareketi yaşıyor olarak kabul edilir. Bağırsak hareketleriniz normalde düzenliyse, fakat bu düzende farklılıklar oluşmaya başladıysanız doktorunuza görünün. Bu düzensizliğin sebebi, yaşam tarzı değişiklikleri veya tıbbi bir sorun olabilir.

İstenmeyen Kilo Verme

Kilo vermeye çalışanlar için bu, bir sorundan ziyade bir lütuf gibi görünebilir. Ancak ciddi bir sağlık komplikasyonunun işareti de olabilir. Bu durum, şayet kilo vermek için bir çabanız yoksa ve kilo kaybediyorsanız acil olarak doktora gitmeniz gerektiğinin bir işareti olabilir. Çünkü bu kilo kaybı pek çok hayati tehlike taşıyan bir hastalığın ilk belirtileri arasına girebilir. Diyabet, kanser, viral bir enfeksiyon, bir bağırsak hastalığı, depresyon ve birçok hastalığın belirtileri arasında kilo kaybı vardır. Erken teşhis için önemli bu belirtiyi fark ettiğiniz zaman acil olarak doktora görünmelisiniz.

Benler ve Çiller

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Vücut İşaretleri ve Hastalık BelirtileriVücudunuzdaki her nokta, benek, çil ve iz için doktorunuza görünmeniz gerekmese de yeni oluşup oluşmadığını ve görünümünde değişiklikleri takip etmek gerekir. Düzensiz veya kahverengi olan garip bir nokta cilt kanser türü olan melanom olabilir. Bu yüzden bu ben ya da noktanın kontrolü yapılıp emin olunmadığında doktora başvurulmalıdır. Bunun yanında birçok benler ve çiller zararsız olmasına rağmen, görünümünde ve renginde değişiklik yaşanılanlar büyük bir sorunun işareti olabilir.

Saç Dökülmesi

Bir erkeğin saçlarının dökülmesi ve kel olması doktora gidecek kadar bir sorun teşkil etmezken bu dökülme kadınlarda olduğu zaman alışılmadık bir durum olduğu için endişe yaratabilir. Şayet ortalamadan daha fazla saç dökülmesi ve saçlarınızda zayıflık yaşıyorsanız bir doktora görünmek gerekebilir. Saçları dökülmesi, otoimmün bir hastalık veya beslenme yetersizliği gibi birçok hastalık belirtisi olabilir. Bununla birlikte, saçlarınızı sıkı bağlamak, çok fazla kimyasal ürün kullanmak ve aşırı işlemden geçirmekte aynı sonucu verebilir.

Horlama

Horlama, pek çok çiftin birbirlerinden şikâyet ettiği sebeplerden biridir. Bu durum sadece evinizin diğer üyelerine rahatsızlık vermekle kalmayıp aynı zamanda sağlık şikâyetinin bir sonucu olabilir. Horlama kalp hastalığına katkıda bulunabileceği gibi, ayrıca yorgunluğa neden olur ve vücudunuzun aldığı oksijen miktarını azaltır. Doktorunuzdan uyku apnesinin suçlu olup olmadığını veya kilo vermenin horlama ile mücadele etmekte yardımcı olup olmadığı öğrenilmelidir.

Cilt Kusurları

Cilt; vücudunuzun en büyük ve aynı zamanda herhangi bir sağlık probleminde hemen tepki veren organıdır. Devam eden sivilce, döküntü, egzama veya diğer cilt rahatsızlıklarından mustarip iseniz, vücudunuzunDikkat Edilmesi Gereken Önemli Vücut İşaretleri ve Hastalık Belirtileri ne dediğini anlamaya çalışın. Vücudunuz stresli olabileceği gibi alerji veya beslenme yetersizlikleri yaşıyor olabilir.

Susuzluk

Çoğu sağlık uzmanı günde en az 2 litre su içmenizi tavsiye eder, ancak bundan daha fazlasını içerseniz veya normalden daha sık içiyorsanız ne olur? Etrafınızdaki en hidratlı kişi olabilirsiniz, ancak altta yatan bir sağlık probleminiz olabilir. Aşırı su ve sık susuzluk, tip 2 diyabetin yanı sıra kalp ve böbrek sorunlarının bir işareti olabilir. Su içme alışkanlıklarınızın değiştiğini fark ederseniz, su tüketiminizi izleyin ve bir doktora müracaat edin.

Dudak Çatlaması

Dudaklarınızda çatlamalar varsa, altta yatan bir neden olmalı. Dudak çatlaması genellikle, kansızlığa ve buna bağlı koşullara yol açabilecek B12 Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Vücut İşaretleri ve Hastalık Belirtilerivitaminlerinden yoksun olduğunuzun bir işaretidir. B12 takviyesi almadan önce kan tahlili yaptırıp bu eksiklik var mı yok mu emin olabilirsiniz. Ayrıca patlamış mısır, tuz, zeytinyağı ve hatta acı biber yiyerek çatlamış dudaklardan zaman kaybetmeden kurtulabilirsiniz.
Vücudunuzda altta yatan neden olmadan bir semptom veya bu belirtiler çok nadir olarak görünebilir. Birdenbire altta bir sebep olmadan, aşırı sivilce çıkması ya da sebepsiz yere ağrılı kas ağrıları olmaz. Vücudunuz bazı durumların belirtisi olarak bu tepkileri veriyordur. Onları ilaçla maskelemek yerine, sorunun kökenine ulaşılması, gerekmektedir. Dengeli beslenme, egzersiz, sağlıklı bir kiloda kalmak gibi sağlıklı yaşam için gereken koşulları yerine getirerek düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek, sağlıklı bir yaşam için atılacak en büyük adımdır.

Kaynakça:
bustle.com
nhs.uk

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku