Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Uçuk Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

0 1.494

Uçuk Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?Herpes simplex ismi verilen virüsün meydana getirdiği dudak, burun çevresinde başta olmak üzere genital bölgelerde de görülebilen hafif ve şiddetli ağrılı, rahatsız edici orta boyutlu yaralardır. Kişide estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşturmakta ve genelde yemek yerken, burun silerken ağrıya sebep olmaktadır.

Herpes virüsünün 8 tipi bulunmakta bunların 3’ü insanlarda sıklıkla görülmektedir. HSV1 dudak ve burun kenarında, HSV2 genital bölgelerde, HSV3 ise zona ya sebep olan sinirlere yerleşmektedir. Herpes virüsü vücuda girince enfekte ettiği bölgedeki sinirlere girerek uçuk çıkması için gerekli durumları oluşturur ve uçuk çıkana kadarda orada kalır. Bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde uçuk daha sık görülmekte ve daha ağır bir şekilde iyileşmektedir. Grip, nezle, stres, yorgunluk, uykusuzluk, hormonal değişiklikler, uzun süre güneş ışınına maruz kalma gibi durumlar uçuğun çıkmasını tetikleyen durumlardır.

Uçuk eğer açık bir yara şeklinde ise kişiden kişiye bulaşabilir. Bunu önlemek için havlu kullanımı, kıyafetlerde ortaklık, çatal, bıçak gibi bölgeye teması olan her durumdan kaçınmak gereklidir. Uçukla oynamak, dokunup başka bölgelere dokunmak vücudun diğer bölgelerine de bulaşmasına sebep olmaktadır.

Uçuk virüsü bulaştığında ilk olarak su toplaması denilen kabarcıklar meydana getirir. Oluşan bu su kabarcıkları birleşerek sarı ve ya beyaz bir bütün haline gelirler. Bu yapı zamanla yumuşar ve kendiliğinden düşerek oluştuğu bölgede bir iz yapar. Kalan iz kahverengi bir izdir ve zamanla azalama gösterir. Gözde oluşan uçuklar kısa sürede iyileşir. Genelde iz bırakmayan göz uçukları bazı durumlarda kalıcı göz hasarlarına sebep olmaktadır. Göz tabakalarına zarar vererek görmeyi olumsuz etkileyecek durumlar meydana getirebilir.

Tedavi olarak kesin çare şudur denilemez. fakat hastalığın süreci ile oynama yapılabilir. Normal bir uçuk oynanmadığı ve koparılmadığı taktirde 2 hafta gibi bir sürede geçmektedir. Antiviral kremler ile süreç kısaltılabilir ve eğer iltihap meydana getirmiş bir uçuk varsa antibiyotik kremler kullanılması gerekmektedir.

Yazar:Sinan Uza

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku