Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Üniversite Yurtlarından Daha Lüks 12 Hapishane

0 237

Hapishaneyi düşündüğünüzde aklınıza, demir parmaklıklar, karanlık koridorlar, vasatın altında yemekler ve havadaki genel dehşet görüntüleri gelir. Tüm hapishaneler böyle değildir. Aslında dünya çapında öyle hapishaneler var ki, yasal hapishaneler olmalarına rağmen, çok iyi durumdalar.

İşte dünyanın en konforlu 12 hapishanesi – ıslah tesislerine bakışımızı değiştiren kurumlar.

1. Bastoy Cezaevi, NorveçÜniversite Yurtlarından Daha Lüks 12 Hapishane

Oslofjord’daki Bastoy Adası’nda bulunan bu hapishane, hapishane kompleksi içinde tenis, ata binme, balık tutma ve güneşlenme gibi lükslerin tadını çıkaran 100’den biraz fazla mahkûma ev sahipliği yapmaktadır. Zevkli evleri ve çalışabilecekleri yemyeşil çiftlikleriyle bu asgari güvenlikli kurumdaki mahkumlar muhtemelen çoğu zaman mahkum olduklarını unutuyorlar.

2. HMP Addiewell, İskoçya

İskoçya’nın güneyindeki Majestelerinin Addiewell Hapishanesi, bir öğrenim hapishanesi olarak her bir mahkuma haftada 40 saat üretken beceriler kazandırmaktadır. Mahkumların sivil hayata amaca yönelik ve tatmin edici bir şekilde geri dönmelerine yardımcı olmaya özel olarak odaklanan Addiewell’in 700 mahkumu emin ellerdedir.

3. Otago Düzeltme Tesisi, Yeni Zelanda

Güvenlik önlemleri hafife alınmasa da, Otago mahkumlarına konforlu odalar sağlamakta ve beceri geliştirme yoluyla değişime büyük önem vermektedir. Hafif mühendislik, süt hayvancılığı ve aşçılık gibi dersler veren Otago, etkin bir şekilde rehabilite etmeye çalışmaktadır.

4. Leoben Adalet Merkezi, Avusturya

Şiddet içermeyen suçlar işleyenler için şirin bir Avrupa konutu olan Adalet Merkezi hapishanesi, mahkumların her birine özel banyosu, mini mutfağı ve televizyonu olan tek kişilik bir hücre veriyor. Tüm bunlar ve tam donanımlı spor salonu, basketbol sahası ve açık hava rekreasyon alanı bana sorarsanız oldukça rahat bir cezaevi olacaktır.

5. Aranjuez Cezaevi, İspanyaÜniversite Yurtlarından Daha Lüks 12 Hapishane

Islahevlerinin aileleri parçalama biçimini ele alan bu yenilikçi kurum, bebek yaştaki çocukların ilk yıllarını hapsedilmiş ebeveynleriyle birlikte geçirmelerini sağlıyor. Beşikler, duvarlarda Disney karakterleri ve bir çocuk oyun alanıyla donatılan Aranjuez, hapsedilmiş ebeveynlere koşullara rağmen ebeveynliği deneyimleme ve hapsedilme gerçeğini kavrayamayacak kadar küçük olanlara ebeveyn olma şansı veriyor.

6. Champ-Dollon Cezaevi, İsviçre

Daha önce aşırı kalabalık nedeniyle kötü şöhrete sahip olan Champ-Dollon’daki yenilenmiş konutlar, ekli bir banyo içeren geniş üç kişilik hücrelere sahiptir. Bu gibi geniş imkanlar, mahkumların kendilerini mahkum gibi değil, rehabilitasyon için birlikte çalışan üniversite yurt arkadaşları gibi hissetmelerini sağlıyor.

7. JVA Fuhlsbuettel Cezaevi, Almanya

Hamburg’daki bu cezaevi, yatak, kanepe, özel duş ve tuvaletin yanı sıra bol miktarda doğal ışık alan geniş hücrelerin keyfini çıkaran uzun süredir hizmet veren birçok mahkuma ev sahipliği yapmaktadır.
JVA Fuhlsbuettel, sunduğu pek çok imkanın yanı sıra mahkumlara çamaşırlarını yıkayabilecekleri makineler, bir konferans salonu ve bir dinlenme odasına erişim sağlamaktadır.

8. Sollentuna Cezaevi, İsveç

Bu ıslah tesisi, mahkumlarını konforlu yatakları ve ekli banyoları olan özel hücrelerde barındırmaktadır. Mahkumlar son teknoloji ürünü bir spor salonu, kullanıma açık bir mutfak ve TV ve kanepe ile donatılmış geniş bir dinlenme odası lüksüne sahiptir.

9. Halden Cezaevi, Norveç

Bol yeşillik ve doğal ışıkla çevrili Halden’in dünyanın en insancıl hapishanesi olarak anılmasının bir nedeni var. Her mahkum nispeten mahremiyete sahip konforlu odalardan yararlanmaktadır. Beceri geliştirme dersleri, TV şovları, filmler ve video oyunlarıyla dolu bir dinlenme odası, tam donanımlı bir spor salonu ve gerçek bir müzik kayıt tesisi, bu cezaevini uzun süredir hizmet veren her mahkumun rüyası haline getirmektedir.

10. Cebu Cezaevi, FilipinlerÜniversite Yurtlarından Daha Lüks 12 Hapishane

Cebu Cezaevi yukarıda bahsi geçen tesislerin lüks standartlarını yakalayamasa da, mahkumların eğlence ve yaratıcılığını desteklemektedir. Bu ıslah tesisindeki mahkumlar, çeşitli müzikal parçalar eşliğinde şarkı söyleyip dans ederek kendilerini şımartmaktadır. Bu mahkumlar sadece sivil izleyiciler için performans sergilemekle kalmıyor, imza bile dağıtıyorlar.

11. San Pedro Cezaevi, Bolivya

Kesinlikle lüks hapishanelerin kahramanı değil, ancak San Pedro türünün tek örneği olan hapishane içi topluluk düzeniyle bu listeye ait. Kendi kendini atayan liderleri, evleri ve aileleri, işyerleri ve kafeleri olan mahalleleriyle burası, dünyadaki tüm hapishaneler arasında en alışılmadık şekilde konforlu olanı olabilir.

12. Pondok Bambu Cezaevi, Endonezya

Lüks bir yaşam tarzının bedeli yolsuzluk olsa da Pondok Bambu hapishanesi, klima ve buzdolaplarından karaoke makineleri ve manikür salonlarına kadar her şeyle tam donanımlı bir kadın tesisidir. Bahçeler ve heykellerle dolu bu komplekste güzellik bakımları ve eğlence dersleri inkar edilemez derecede rahat olacaktır.

Kaynakça:

National Geoghraphic

Yazar: Tuncay Bayraktar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.