Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ürün inceleme: Toshiba 16 GB Flash Bellek

1 445

toshibaSon yılların en popüler veri taşıma cihazlarından olan USB bellekler artık dahada gelişmeye ve hızlanmaya başladı, özellikle SanDisk firması ile yaptığı antlaşmadan sonra bu konuda dahada güçlenen Toshiba performansı ile dikkat çeken bir bellek ile karşımıza çıkıyor.

Ürünü satın aldığımızda kutunun içerisinden ReadyBoost özelliğine sahip 16 GB FlashDrive ve taşıma askısı çıkıyor, bu ürün aynı zamanda saniyede 18 Mb okuma ve 4.5 MB yazma hızına sahip. Tasarım olarak incelediğimizde ise ilk olarak siyah gövde ve özel tasarım kapak dikkat çekiyor bu kapak aynı zamanda belleğin arka kısmınada uyacak şekilde tasarlanmış, veri aktarımı sırasında FlashDrive üzerinde bulunan yeşil renkli led yanıp sönmeye başlıyor.

Toshiba FlashDrive’ı FAT32 veya NTFS olarak iki farklı formatta kullanabiliyoruz tabi ki farklı formatları kullanmadan önec diskimizi biçimlendirmek gerekiyor, ilk kullanımımızda ise diskimizi tak – kullan özelliği sayesinde Windows sistemlerde herhangi bir yükleme veya biçimlendirmeye ihtiyaç olmadan kullanabiliriz. Bu arada belirtmekte fayda var bildiğiniz gibi üzerinde her ne kadar 16 GB yazsana bu tür ürünler byte hesabı nedeniyle üzerinde yazandan daha az bir kapasitede kullanılabiliyor bu ürünün kullanılabilir alanı ise 15.1 GB.

USB belleğimizi Vista işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda ReadyBoost özelliğini aktive ederekte kullanabilir, bu özelliği kullandığımız zaman FlashDrive bir nevi RAM bellek yerine kullanılmaya başlanacak ne kadarlık bir alanın RAM olarak kullanılacağına siz karar verebiliyorsunuz tabi ki FlashDrive’ı alıp 16 GB’lık bir RAM olarak düşünmek mümkün değil bu özellik işletim sistemlerine biraz hız kazandırmak için tasarlanmıştır.

FlashDrive’ın yazma hızlanırı incelediğimizde 378 MB’dan oluşan ve içerisinde birçok dosya bulunduran bir klasörün flash bellek üzerine yazılmasının 1 dakika 57 saniye sürdüğü görülürken 378 MB’lık tek bir dosyanın aktarımı ise yanlızca 49 saniye sürüyor, bu dosyalara tekrar erişmek istediğimizde okuma hızında bir değişiklik olmuyor her iki dosya içine okuma hızı 19 saniye.

Ürünün fiyatı diğer 16 GB’lık flash bellekler ile karşılaştırıldığında orta seviye bir fiyata sahip ancak her geçen gün ucuzlayan flash bellek fiyatlarından zaman içerisinde bu üründe etkilenecektir, satış fiyatı şimdilik 68 TL.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.