Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Urwerk UR-202: Türbin ve Kinetik Enerji Kullanan Kol Saati

9 699

urwerk.jpgUrwerk firmasının tanıtımını yaptığı yeni kol saati, kinetikliğiyle övünen sadece hareket enerjisini kullanan rakiplerine bile dudak ısırtacak türden. Cihazın üzerinde üç kollu bir saat göstergesi ve kolların ucunda dakikayı birdiren bir göstergesi bulunuyor. Üç kolun herbirinde dönen küp şeklinde bir mekanizma bulunuyor. 12 saat sistemine göre üç kolda da kübün her yanal yüzeyine bir rakam gelecek şekilde ayarlanmış. Bu sayede örneğin saat 2’yi birinci kol gösteriyorsa, ikinci kolda 3 rakamı, üçüncü kolda ise saat 4’ü gösteren 4 rakamı bulunuyor. Kolların ucu ise 0’dan 60dk’ya kadar yazılmış olan palet üzerinde o an kaçı gösteriyorsa, dakikao demektir. Örneğin küp üzerinde yazan rakam 3’ü gösteriyor ve ucu 17 üzerindeyse, saat 3.17 demektir. Saat yönünde hareket eden her uç 1 saat boyunca dakikaları gösterip yerini kendinden sonrakine bırakıyor. Gerçekten inanılmaz bir sistem. (:

urwerk2.jpgSadece gösterge sistemi garip olsa, değişik birşey deyip geçeceğiz belki de ama kullandığı enerji ve bunu ürettiği mekanizma da ilginç. Bilindik sallantı ile çalışan yani kinetik enerji kullanan saat, kitetik enerjili saatlerin en büyük sorunu olan uzun süreli durağan kalma durumlarında da gücünü üretmeye devam ediyor. Alt kısmında iki adet rüzgar pervanesi bulunan saat, havadaki basınç dalgalarını absorbe ederek hareket eden bu pervaneler, fazla rüzgarı depolayıp ihtiyacı olan kadarını kullanıyor. Saati ne kadar uzun süre hareketsiz bir yere koyarsanız koyun, evin içerisinde dahi mutlaka bir hava akımı oluşacaktır ve altındaki iki küçük rotor ile bu gücü de çalışmak için kullanıyor. Çok ilginç bir çalışma sistemi olan ve meraklısının tutkuyla sahip olmak isteyeceği bu saatin fiyatı hakkında henüz bilgi verilmemiş.

Urwerk UR-202’nin tanıtım videosunu izlemek için;

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku