Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

USB Killer Nedir?

0 388

USB Killer Nedir?Teknoloji dünyası insan yaşamını kolaylaştıran şaşırtıcı yeniliklerin yanında bizleri her yeni gün çok daha tehditkâr ürünlerle de tanıştırabiliyor. 21. asrın modern yaşamı, dijital ve teknolojik devrimin eseri olarak en ücra köylerden en tenha şehirlere kadar elektronik cihazların ileri seviye programlarıyla idare edilmektedir. Kullandığımız en basit ve temel cihazlar ya büyük oranda elektronik ve yazılımsal özellikler taşımakta ya da bu cihazlar tarafından üretilmektedir. Analistler tarafından bilgisayarların çağı olarak isimlendirilen zamanımızda teknoloji ve keşifler dünyasının esas kanunlarından biri de her şeyin antisiyle var olduğudur. Bu makalemizde yakın zamanda geliştirilen ve bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar pek çok teknolojik ürünün kabusu olan bir cihazdan bahsedeceğiz.

USB Killer Nedir?USB Killer Nedir? Bu soruya cevap vermeden önce akıllı özellikli cihazların en hassas olduğu noktalardan birini vurgulamakta fayda var. Bu nokta birçok cihazın yüksek elektrik akımlarına karşı son derece hassas olduğudur. USB Killer ismi verilen cihaz modern elektronik cihazların evrensel olarak done ve şarj girişini karşılayan İngilizce “Universal Serial Bus” (Evrensel Seri Yolu) tanımının kısaltması olan USB portlarına bağlanan flash bellek görünümlü bir cihazdır. Taşınabilir flash bellek görünümlü bu cihaz içesinde done depolayıcı aksamlar yerine çoğunlukla, şok cihazı, elektrikli sinek öldürücü veya manyetolu çakmaklarda kullanılan elektrik depolayıcı kapasitörler bulundurur. USB Killer içesinde yer alan bu kapsitör, takıldığı cihazdan aldığı 5V elektrikle saniyeler içinde dolar. Saniyeler içinde bağlandığı cihazdan aldığı elektrikle dolan cihaz, yüklendiği elektriği 240 V olarak cihaza verir. USB Killer cihaza takılı olduğu sürece defalarca bu işlemle söz konusu cihazın hassas tüm mekanizmalarını yakarak kullanılmaz hale getirir. Üstelik bütün bunları yapan bu cihaz pil de gerektirmediği için bilenmiş ucu açık keskin bir hançer gibi istenildiği zaman kullanılabilir. USB Killer tablet, akıllı telefon, masaüstü bilgisayarlar, laptoplar, akıllı özellikli telefonlar ve USB portlarıyla veri ve enerji girişi mümkün olan tüm cihazları yakarak kullanılmaz hale getirme özelliğine sahiptir. Dijital cihazların dünyası virüslerden, yazılım bombalarına kadar birçok tehditle sınandığı gibi USB Killer gibi basit mantıkla imal edilmiş yok edici cihazlarla da tanışmış bulunmaktadır. USB Killer ismi verilen aygır ilk kez Rus ve Hong Kong yazılım ve güvenlik uzmanları tarafından geliştirildi. İnternet dünyasında Dark Purple(Koyu mor) mahlasıyla tanınan bilgisayar araştırmacısı tarafından ilk USB Killer Nedir?olarak Mart 2015’te tanıtıldı ve sürüme sokuldu. USB Killer, sebep olduğu yıkıcı neticeler açısından tümüyle saldırgan amaçlar için tasarlanmış gibi görünse de temelde akıllı özellikli elektronik cihazların yüksek voltaja karşı koruma devrelerini ve cihazın yüksek gerilim karşısındaki sınırlarını test etmek için tasarlanmış CE ve FCC Onaylı bir test cihazıdır. USB Killer bu makul gayeyle piyasaya sürülmüş sonrasında da zaten aparatın basit mantığı birçok anonim bilgisayar ve elektronik meraklısı tarafından çokça üretilmesini beraberinde getirmiştir. Dark Purple’nin teknik detaylarını açıklamadığı USB Killer aparatları yapılan testlerde USB girişi olan cihazları yüzde 95 oranında tamamen kullanılmaz hale getiriyordu. Cihazın bu kadar kısa sürede yayılması ve tanınması söz konusu elektronik cihaz tasarımcıları ve güvenlik uzmanları için endişelere yol açtı. Uçak, elektrik santrali ve hassas askeri cihazlar için de böylesi bir tehlikenin doğuracağı neticeler birçok uzmanı harekete geçirmiş bulunmakta.

USB Killer Nedir?USB Killer cihazlarına karşı alınan yazılımsal tedbirlerle söz konusu cihazın sebep olacağı riskler elimine edilebilmektedir. Ancak bu durumun bilgisayar , akıllı telefon, televizyon gibi cihazlar için ekstra üretim maliyeti getireceği de belirtilmektedir. USB Killer cihazlarının doğurduğu tehlikeler binlerce dolara mal olabilirken basit bir USB Killerin üretiminin 3 dolara mal olduğu belirtilmektedir. Dark Purple isimli bilgisayar araştırmacısı, geliştirdiği cihazın bu kadar popüler ve etkili olmasından aldığı destekle ‘USB Killer 2.0’ ismini verdiği ikinci bir versiyonu geliştirdiğini sosyal medyadan duyurdu ve bu versiyonun ilk test videosunu paylaştı. İkinci versiyonunun birincisine kıyasla daha hızlı ve çok daha fazla sayıda elektrik şoku gönderdiğini böylelikle hedef alınan cihazların kesin olarak yok olmasını sağladığı iddia edildi. Dark Purple, ayrıca USB Killerin doğuracağı muhtemel risklerin bertaraf edilmesi adına bir test aparatı da geliştirerek bunu da piyasaya sürdü. USB Test Shield (USB Test Kalkanı) ismini verdiği bu cihazla kullanıcılar cihazlarının yüksek voltaja karşı direncini test edebiliyorlar. Kısa sürede yoğun ilgi gören USB Killer cihazları, İnternet ortamından da 56 dolarlık fiyat etiketiyle PayPal kredi kartı opsiyonuyla satın alınabiliyor. Aynı cihazın test aparatı ise 16 dolar olarak satışa sunuluyor.

Kaynakça:
https://www.quora.com/How-do-USB-killers-work
http://computer-guyz.blogspot.com/2016/08/the-usb-killer-now-available-to-purchase.html

Yazar: Erdal Uğur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.