Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ustaya mı ihtiyacınız var? En pratik yöntemini söylüyoruz.

0 25

Hepimizin de bildiği üzere çağımız artık dijital çağ ve elbette teknolojinin gidişatının bu yönde olmasıyla birlikte COVID-19 pandemisinin de dijital çağda hizmeti evlerimize kadar almamızda önemli bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. 

Artık pek çok kimse bir ihtiyacı olduğu zaman mağaza mağaza gezerek ihtiyacını aramıyor ya da hangi mağazada aradığı ürün daha ucuz diye tek tek mağazalara bakmıyor. Günümüzde insanlar mağazadan bir ürün alacaklarsa bile buna mağazaya gitmeden önce bir de güvenli sitelerden bakarak ona göre karşılaştırmasını yapıyor ve ihtiyacını o şekilde gideriyor. 

İşte böyle bir ortamda artık ev tadilatı ve ustalık gerektiren işlerin de teknolojinin bu gelişmiş imkanı kullanılarak giderilebilmesi gibi bir durum söz konusu. Bunu tüm Avrupa’da en iyi yapanlardan biri ise wilio.com.tr.

Slovakya’da hayatına başlamış bir girişim olan Wilio, bugün Slovakya’nın alanında en büyüğü. Elde ettiği bu büyüklükle birlikte tüm dünyaya yayılma girişimi olan Wilio’nun kısa bir süre önce Türkiye’de de yayın hayatına başladığını öğrendik ve Wilio’nun nasıl çalıştığını kendi gözlerimizle görmek istedik. 

Doğrudan denedik ve sonuca şaşırdık diyebiliriz. 

Sitemizde Wilio’dan sunulan hizmetlere ihtiyaç duyan bir çalışma arkadaşımız vardı. Biz de Wilio’nun ülkemizde hizmetlerini sunmaya başlamasının ardından Wilio tarafından sunulan bu ustalık hizmetlerinin kalitesinin nasıl olduğuna dair değerlendirmeyi doğrudan kendimiz yapmak istedik. 

Beykoz’da oturan arkadaşımızın ufak bir bahçesi olan bir mülkü mevcut. Bu bahçesinin normal şartlardan yan tarafındaki arazisi boş olduğu için herhangi bir çitle çevirme gibi bir ihtiyacı bugüne kadar hissetmemiş. Ancak günümüzde şehrin her yerinde muazzam bir yapılaşma olması elbette Beykoz’u da etkilemiş ve arkadaşımızın evinin yanına da yeni bir muhit yapılmış. Hal böyle olunca da burayı kendi bölgesinden ayırabilmek için bir çit çekme işlemi gerekmiş. 

Normal şartlarda bu işi yaptırabilecek bir usta bulmak ve ustaya evi göstermek dahi yer yer belli bir maliyet gerektirir. Ustanın gelerek işin nerede olduğuna bakması ve ardından size bir maliyet belirtmesi gibi işlemlerin ardından işe başlanması bile en az 3-4 günü bulur. 

İşte Wilio, kendi kurduğu sistem ile normal şartlarda usta bulmanın dahi çok uzun sürebildiği bir sektörde hem sizi kolaylıkla ihtiyacınız olan usta ile internet şartlarını kullanarak buluşturuyor hem de bu ustanın işi görerek size fiyat vermesini teknolojinin imkanlarını kullanarak sağlıyor. 

Wilio’nun bu noktada kullanıcılarına taahhüdü altyapının tam olduğu şehirlerde 5 dakika içerisinde bir usta ile sizi buluşturmak. Wilio bu hizmetlerin tamamını ülke genelinde sağlayabiliyor. 

Nitekim biz arkadaşımızın yaptıracağı çit ile ilgili Wilio’dan usta arayışına başladık. Kategorimiz belliydi ve biz kategori üzerinden arama yaptık. Ancak kategori kullanmadan doğrudan sitenin arama motoru üzerinden de istediğiniz hizmete erişebilirsiniz. 

Aradığınız kategoride işini en iyi yapan ustayı daha önce yaptığı işlerden aldığı olumlu – olumsuz yorumlar ve değerlendirme puanları ile bulabilmenizi sağlayan sistemde yaptığınız arama sonuçlarına göre ustaların ellerinde başka bir iş olması gibi nedenlerle size görünmemesi de sağlanıyor. Bu da çoğu zaman kendi arayıp bulduğunuz bir ustanın size iş ile ilgili görüştükten sonra elinde başka bir iş olması gibi bir bahane sürmesi ihtimalini ortadan kaldırıyor. 

Bununla birlikte sitede yer alan ustaların vermiş oldukları iş ilanlarından da ustaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca en çok tercih edilen ve yurtdışında en çok kullanılan sistem olan müşterinin ilan vermesi ve ustaların başvurması sistemi de aradığınız hizmete erişmenin bir diğer pratik yolu. 

Biz en son bahsettiğimiz yolu tercih ettik. Wilio’nun uygulaması üzerinden usta arayışına geçtik. Tabii ki uygulama üzerinden usta aramak şart değil. Uygulama olmadan internet sitesi üzerinden wilio.com.tr adresinden de usta arayabilir ve belirttiğimiz tüm işlemleri yapabilirsiniz. Ancak bütün bunları gerçekleştirmek uygulama üzerinden daha kolay yapılabildiği için biz uygulamayı tercih ettik diyelim. 

Dedikleri gibi de oldu. 

Uygulamanın bize vaat ettiği şekilde 5 dakika sonra verdiğimiz iş ilanına elinde iş olmayan Kadir Usta dönüş yaptı. Daha sonrasında iş için anlaştıktan sonra kendisiyle biraz da muhabbet amaçlı konuştuğumuzda çağın şartlarına ustalar olarak onların da ayak uydurmak zorunda olduklarını ve böyle bir sistem mevcutsa bunu neden kullanmayacaklarını söyledi. Ve öyle de oldu. Pandeminin zorlu şartlarını geçirdiğimiz bugünlerde insanların tek tek dükkanları gezerek usta bulmasının imkansızlaştığı ve her ihtiyacın internette giderildiği bugünlerde Kadir ustamız da internetin gücüne güvenerek Wilio üzerinden kendine müşteri arayışına girmiş ve nitekim bizimle denk gelmiştir. 

Kadir ustaya işin olacağı yerin fotoğraflarını göndererek işe dair detayları bildirdik. İşi gören Kadir Usta, bu iş için telefonda yaklaşık bir maliyet söyledi. Ancak işin net maliyetinin ne olacağını işin yapılacağı yere gelerek orayı görüp kendi ölçümlerini yaptıktan sonra mümkün olacağını söyledi. 

Kendisi bize dilersek aynı gün içerisinde gelebileceğini söyledi. Bu çit yapımı işi onun da kafasına yatmış gibiydi. Wilio’da ustalara bu imkan da veriliyor. Ustaların kafasına yatmayan işleri kabul etmeme gibi bir hakları her zaman mevcut. Zira, müşterilerin de ustalara dair kafasına yatmayan bir konu söz konusu olduğunda kiraladığı ustayı istediği zaman azletme imkanı da ellerinde bulunan bir imkan olarak dikkatleri çekiyor. 

Neyse ki bizim işimizde böyle olmadı ve Kadir ustamız ile oldukça kaliteli bir ticaret yaptık. Bunun da ötesinde Kadir usta ile güzel bir ahbaplığımız oldu ve bir çit ustası ahbap, bize Wilio’nun kazanımı oldu. 

Wilio’ya dair ilk izlenimimiz ve sonrasında uygulamayı kullandıktan sonraki deneyimimizi tamamıyla olumlu olarak değerlendiririm. 

Çok farklı konularda uzmanlığı olan ustaların buluşma noktası 

El becerisi gerektiren, ustalık gerektiren tüm işlere dair bir profesyoneli Wilio’da kolayca bulabilirsiniz. 

Türkiye piyasasında henüz oldukça yeni olmasına rağmen kısa sürede pek çok kişiye ulaşmayı başaran Wilio, bizim de kapımızı çaldı ve biz de bir işimizi Wilio üzerinden halletmiş olduk. 

Bu deneyimin detaylarını paylaştık ve sonuna kadar memnun olduğumuzu da şüphesiz söyleyebiliyoruz. 

Site ve özellikle Wilio’nun mobil uygulamasının kullanımı oldukça kolay. Biz kendi tamir işimizde siteyi kullandık. Ancak sonrasında uygulamayı da inceleme şansımız oldu ve şunu diyebilirim ki uygulama da gerek arayüz olarak gerekse teknik altyapı olarak oldukça başarılı bir uygulama.

Kısacası Wilio, bir usta tarafından yapılması gereken bir iş için tereddüt etmeden tercih edebileceğiniz ve işinizi kolayca internet üzerinden görebileceğiniz bir uygulama olarak dikkatleri üzerine çekiyor. 

Wilio ile yarı yolda kalmayın, işlerinizi kolayca halledin. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku